wtv.pl
Majówka

Flickr/Babij

Szykuje się nietypowy piątek. Jeśli będziesz chciał coś załatwić to pocałujesz klamkę, lepiej się przygotuj

27 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Majówka sprawi, że urzędy na pewno zamknięte będą w poniedziałek. Ze względu jednak na panujące w Polsce przepisy, wiele z nich nie będzie przyjmowało interesantów również w najbliższy piątek. Wszystko przez wypadający w tym roku w so

Podobnie stanie się również z innymi miejscami pracy - bardzo wiele biur może być nieczynnych. 

Nietypowy piątek przed majówką. Trudno będzie cokolwiek załatwić

Tuż przed majówką czeka nas wyjątkowy piątek. Wszyscy ci, którzy muszą spieszyć się z terminami w urzędach do końca miesiąca mogą się niemiło zaskoczyć i pocałują klamkę. 

30 kwietnia wiele instytucji biurowych zostanie zamkniętych. W szczególności będą to urzędy. Wszystko przez wypadający w tym roku w sobotę 1 maja. Pracownicy będą mogli odebrać za niego dodatkowy dzień wolny. 

O ile w wielu instytucjach pozostawia się pracownikowi względny wybór dotyczący dnia do wykorzystania, o tyle urzędy zazwyczaj traktują tę sprawę zbiorowo - to właśnie przez to 30 kwietnia, tuż przed majówką, nie można będzie niczego załatwić. 

Taka sytuacja dotyczy też wielu innych zawodów. Odnosi się ona do możliwości odbioru dnia wolnego za święto, które przypada w dzień wolny, ale nie w niedzielę. Dokładnie w kodeksie pracy przepis ten mówi o tym, że za każde święto przypadające w dzień inny niż niedziela, wymiar pracy ma być obniżony o 8 godzin. 

Jeśli więc w sobotę nie pracujemy, możemy odebrać ten dzień jako wolny. Podobnie wygląda to również u wszystkich osób mających umowę o pracę i pracujących również w święta - wówczas mogą oni odebrać sobie za pracę w ten dzień dodatkowe wolne.

Poszkodowani w tym wypadku są jednak wszyscy ci, którzy zatrudnieni są na umowie zlecenia, dzieło lub B2B (choć w tym wypadku zależy, jakie warunki ustaliło się z pracodawcą). Ustawowo nie mają możliwości odbioru godzin wolnych za święto.

W jakich urzędach na pewno nikogo nie spotkamy?

Część burmistrzów na swoich profilach w internecie informowała o zamknięciu urzędów. Zazwyczaj funkcjonuje to jako przedłużenie majówki. Nie wszyscy jednak decydują się na ten krok i wolą wskazać inny dzień jako wolne.

Jak zwykle, bardzo problematycznym dniem okazuje się Boże Ciało. W piątek wypadający po święcie ruch w urzędach jest zazwyczaj niewielki, część osób bierze wówczas urlopy.

Niektórzy dyrektorzy urzędów zdecydowali, że to właśnie 4 czerwca (czyli piątek po tegorocznym Bożym Ciele) będzie dniem wolnym od pracy. Jeśli chcemy coś pilnie załatwić, warto sprawdzić na stronie danej instytucji, czy będzie ona otwarta.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: [money.pl]

Podobne artykuły

Polska

Prof. Simon otrzymuje groźby śmierci za namawianie do szczepień. Członek Rady Medycznej przy premierze na celowniku?

Czytaj więcej >

Polska

Znamy wyniki sekcji zwłok 19-latki, która zginęła w Katowicach. Stwierdzono rozległe obrażenia

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Kłodzko. Tragedia na torach. Zginęła kobieta

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Musi zapłacić zaległy abonament RTV, mimo że nie ma telewizora. Dziwna reakcja Poczty Polskiej

Czytaj więcej >
Twitter & Śląska Policja

Polska

Wypadek w Katowicach. Pojawiło się nowe nagranie, pokazuje zupełnie inną perspektywę

Czytaj więcej >
Pixabay/cbakobus - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Popularne produkty wycofane ze sklepów. Aż 12 rodzajów lodów skażonych tlenkiem etylenu

Czytaj więcej >