wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

56 łóżek zniknie z krakowskiego szpitala dla dzieci. Wszystko przez decyzję polityków

16 Grudnia 2019

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Szpital dziecięcy w Krakowie-Prokocimiu będzie zmuszony zlikwidować aż 56 łóżek dla pacjentów. Wszystko za sprawą nowych przepisów.

Na 20 łóżek szpitalnych będzie musiało przypadać 16 pielęgniarek. Dotychczasowa norma zakładała 12. Nowe wytyczne Ministerstwa Zdrowia dla oddziałów pediatrycznych wejdą w życie od stycznia.

Ponieważ na rynku pracy jest wyraźny deficyt pielęgniarek, szpitale będą zmuszone zmniejszyć liczbę przyjmowanych pacjentów. Ze szpitala w Krakowie zniknie aż 56 łóżek, które dotychczas były do dyspozycji dzieci.

Szpital ograniczy liczbę przyjmowanych pacjentów

Rozporządzenie ministra zdrowia miało obowiązywać już od 1 stycznia 2019 roku. Wobec trudności szpitali w spełnieniu norm, wprowadzono okres przejściowy, który został wydłużony do 31 grudnia 2019.

Pomimo tego znaczna liczba szpitali wciąż nie poradziła sobie z problemem i nie zatrudniła odpowiednij ilości pielęgniarek. Jak podaje RMF FM, by nie łamać prawa, szpitale będą zmuszone ograniczyć liczbę łóżek.

– Dla naszego wysokospecjalistycznego szpitala, często szpitala ostatniej szansy, oznacza to, że zmniejszy się dostęp do świadczeń. Czyli mniej dzieci będzie mogło uzyskać pomoc – mówi cytowana przez RMF Anna Wojnar, zastępca Dyrektora ds. Pielęgniarstwa i Opieki nad Pacjentem w Szpitalu Uniwersyteckim w Prokocimiu.

Nowe wymogi wymusiły na szpitalu zatrudnienie 46 nowych pielęgniarek. Jak nietrudno się domyślić, znalezienie tak dużej liczby nowych pielęgniarek – towaru deficytowego na polskim rynku pracy – okazało się zbyt trudne.

Anna Wojnar zaznacza, że wprowadzenie norm jest, co prawda, konieczne, jednak jej zdaniem obecnie obowiązujące normy "są dobre". Kobieta podaje w wątpliwość konieczność ich podniesienia.

Warto dodać, że problem szpitala zaskoczył ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.

– Liczba pielęgniarek w systemie jest taka, że można te normy zabezpieczyć. Trudno mi odpowiedzieć, dlaczego akurat w jednym szpitalu w Krakowie nagle jest problem, skoro wszyscy inni sobie poradzili" – stwierdził w rozmowie z RMF FM.

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >