wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Szpital CSK MSWiA właśnie rozpoczął testowanie nowego leku. Stosowanie na zakażenie ma pomóc

24 Maja 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Szpital CSK MSWiA rozpoczął proces testowania nowego leku stosowanego u pacjentów, w przypadku których potwierdzono obecność wirusa SARS-COV-2. Pracujący w placówce dr Rafał Wójtowicz poinformował, że lekarze wiążą duże nadziej

Jak podaje Interia, z informacji przekazanych przez dr Wójtowicza, kierownika Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii CSK MSWiA, wynika, że wprowadzany w fazę testów Remdesivir jest najczęściej monitorowanym lekiem zarówno w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych. Warto zaznaczyć, że preparat wykorzystywano poprzednio w trakcie epidemii SARS czy Ebola.

Szpital CSK MSWiA: Wprowadzenie leku najwcześniej za kilka miesięcy

"To lek przeciwwirusowy, o działaniu hamującym namnażanie się SARS-CoV-2 w organizmie pacjenta. Dzięki Remdesivir pacjent szybciej eliminuje SARS-CoV-2", wyjaśnia lekarz, cytowany przez portal interia.pl. Wstępne wyniki badań uznał za "zachęcające". Po zastosowaniu kuracji czas pobytu w szpitalu zakażonego pacjenta może ulec redukcji aż o 30 procent.

Lek na ten moment jest zarezerwowany wyłącznie dla pacjentów wymagających pomocy respiratora, jednak lekarze przewidują, że jeśli preparat się sprawdzi, będzie można go stosować również u osób we wcześniejszym stadium choroby.

By przedstawiciele służby zdrowia mogli testować lek, niezbędna jest zgoda pacjenta, a to, jak wskazuje doktor, "spore obwarowanie prawne w przypadku chorych o ciężkim stanie zdrowia". Dr Wójtowicz spodziewa się jednak, że lada dzień zostanie wprowadzenie rozszerzenie protokołu programu, według którego do testów będzie można dopuścić także pacjentów przytomnych, którzy znajdują się w łagodniejszym stanie choroby.

Jak wskazuje Interia, jeśli badania przebiegną pomyślnie, możemy założyć, że nowa kuracja będzie mogła być stosowana powszechnie za około kilka miesięcy. "Normalnie procedura testowania nowego leku trwa kilka lat, teraz może to być znacznie szybciej, jednak najpierw musimy mieć dużą grupę przetestowanych i twarde dowody na to, że ten lek działa", zaznacza doktor ze szpitala CSK MSWiA.

Źródło: interia.pl

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >