Szpital CSK MSWiA rozpoczyna testowanie leku na SARS-COV-2. (zdj. ilustr.) Jakub Kaminski/East NewsŹródło: (zdj. ilustr.) Jakub Kaminski/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 24 Maja 2020

Szpital CSK MSWiA właśnie rozpoczął testowanie nowego leku. Stosowanie na zakażenie ma pomóc

Szpital CSK MSWiA rozpoczął proces testowania nowego leku stosowanego u pacjentów, w przypadku których potwierdzono obecność wirusa SARS-COV-2. Pracujący w placówce dr Rafał Wójtowicz poinformował, że lekarze wiążą duże nadzieje z wprowadzeniem nowej kuracji. Po jej zastosowaniu czas pobytu w szpitalu zakażonego pacjenta uległ skróceniu o 30 proc.

Jak podaje Interia, z informacji przekazanych przez dr Wójtowicza, kierownika Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii CSK MSWiA, wynika, że wprowadzany w fazę testów Remdesivir jest najczęściej monitorowanym lekiem zarówno w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych. Warto zaznaczyć, że preparat wykorzystywano poprzednio w trakcie epidemii SARS czy Ebola.

Zakonnica wykorzystywała go, gdy jako mały chłopiec trafił do klasztoru. Dramatyczne szczegóły swojego koszmaru ujawnił, jako emerytZakonnica wykorzystywała go, gdy jako mały chłopiec trafił do klasztoru. Dramatyczne szczegóły swojego koszmaru ujawnił, jako emerytCzytaj dalej

Szpital CSK MSWiA: Wprowadzenie leku najwcześniej za kilka miesięcy

"To lek przeciwwirusowy, o działaniu hamującym namnażanie się SARS-CoV-2 w organizmie pacjenta. Dzięki Remdesivir pacjent szybciej eliminuje SARS-CoV-2", wyjaśnia lekarz, cytowany przez portal interia.pl. Wstępne wyniki badań uznał za "zachęcające". Po zastosowaniu kuracji czas pobytu w szpitalu zakażonego pacjenta może ulec redukcji aż o 30 procent.

Lek na ten moment jest zarezerwowany wyłącznie dla pacjentów wymagających pomocy respiratora, jednak lekarze przewidują, że jeśli preparat się sprawdzi, będzie można go stosować również u osób we wcześniejszym stadium choroby.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Strajk Przedsiębiorców. Syreny, awantura, krzyki i policja w Warszawie. Co się dzieje?
2. Zakaz podlewania ogrodów coraz częstszy. Czy trzeba się do niego stosować?

By przedstawiciele służby zdrowia mogli testować lek, niezbędna jest zgoda pacjenta, a to, jak wskazuje doktor, "spore obwarowanie prawne w przypadku chorych o ciężkim stanie zdrowia". Dr Wójtowicz spodziewa się jednak, że lada dzień zostanie wprowadzenie rozszerzenie protokołu programu, według którego do testów będzie można dopuścić także pacjentów przytomnych, którzy znajdują się w łagodniejszym stanie choroby.

Jak wskazuje Interia, jeśli badania przebiegną pomyślnie, możemy założyć, że nowa kuracja będzie mogła być stosowana powszechnie za około kilka miesięcy. "Normalnie procedura testowania nowego leku trwa kilka lat, teraz może to być znacznie szybciej, jednak najpierw musimy mieć dużą grupę przetestowanych i twarde dowody na to, że ten lek działa", zaznacza doktor ze szpitala CSK MSWiA.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Premier nie stosuje się do zasad przeciwdziałania pandemii? Morawiecki się tłumaczy
  2. Porażające znalezisko na Białołęce. Kobieta znalazła rozkładające się ciało
  3. Jacek Kurski wraca do zarządu TVP, to oficjalne. Słowa Mateusza Morawieckiego zwalają z nóg
  4. Strajk przedsiębiorców. Paweł Tanajno zatrzymany przez policję, pilna interwencja
  5. Uwaga, może być niebezpiecznie. Alarmy IMGW przed intensywnymi opadami deszczu, możliwe także burze z gradem
  6. Pandemia uderzyła, tysiące zachorowań i zmarłych. Nowy kraj na drugim miejscu najbardziej poszkodowanych na świecie

Źródło: interia.pl