wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Od jutra nauka w szkołach będzie wyglądała zupełnie inaczej. Ważne zmiany, o których musi wiedzieć każdy

18 Października 2020

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Każda szkoła od jutra wdraża ważne zmiany. Rada Ministrów przygotowała rozporządzenie w sprawie placówek oświaty. Chodzi nie tylko o nauczanie zdalne. Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadziło wyjątki dla pewnych grup młodzieży. Warto się

Od wakacji trwa dyskusja w sprawie szkół. Nauczyciele, rodzice i uczniowie byli wyjątkowo zgodni co do postulatu wdrożenia edukacji zdalnej. Zjednoczona Prawica jednak nakazała rozpoczęcie nauczania w sposób tradycyjny. Październik przyniósł za sobą drugą falę zachorowań. W ciągu doby nawet do 9 tysięcy testów daje pozytywne wyniki. Wymusiło to na rządzących przywrócenie dawnych obostrzeń. Szkoły, w zależności od strefy, w której się znajdują, będą objęte innymi restrykcjami. Ministerstwo Edukacji Narodowej przyjęło rozporządzenie. Zawarto w nim kilka wyjątków. Chodzi o dzieci z niepełnosprawnościami, uczniów szkół zawodowych oraz szkół artystycznych.

Polska szkoła w dobie obostrzeń. Od jutra wchodzą ważne zmiany

Portal Money.pl przedstawił szczegóły rządowego rozporządzenia. Przypomnijmy, że w żółtych strefach szkoły ponadpodstawowe będą prowadzić zajęcia w trybie hybrydowym. Oznacza to podzielenie lekcji oraz uczniów na tych, które będą pobierać edukację w klasach oraz na odległość. W strefach czerwonych szkoły wyższe i średnie całkowicie przejdą na zdalne nauczanie. Decyzja ta wywołała sprzeciw przewodniczącego Związku Nauczycielstwa Polskiego. Sławomir Broniarz deklarował, że rządzący nie przygotowali pedagogów do alternatywnych metod pracy. - Trudno przyjąć za wypełnienie zadania fakt, że wydano ok. 150 mln zł na zakup sprzętu. Bo to jest ok. 150 tys. komputerów, to jest ułamek zapotrzebowania. Minister edukacji zapowiadał szkolenia dotyczące pracy zdalnej dla 30 tys. nauczycieli. Dzisiaj mamy połowę października i MEN nadal nie wykonało najmniejszego kroku w tej dziedzinie - komentował związkowiec podczas konferencji prasowej.

W placówkach oświaty od września dochodziło do wielu nieprawidłowości. - Nie może być tak, że szkoła ma na swoim terenie ucznia lub nauczyciela, który ma objawy koronawirusowe i czeka kilka dni na decyzję sanepidu - deklarował Broniarz. MEN wprowadziło wyjątki między innymi dla osób z niepełnosprawnościami. Dyrektorzy szkół, jak podaje Money.pl, mają obowiązek zapewnić uczniom z orzeczeniami stacjonarny tryb nauczania. Szkoły zawodowe w czerwonych strefach zmierzą się jedynie z częściowym ograniczeniem funkcjonowania. Medium informuje, że co najmniej połowa uczniów ma uczęszczać do wymienionych placówek. Więcej niż połowa ma aktywnie uczęszczać na zajęcia, w których wykorzystane zostaną techniki kształcenia na odległość. 

Artystyczne szkoły będą mogły funkcjonować w trybie hybrydowym. Money.pl wskazuje, że chodzi o naukę gry na instrumentach, taniec oraz zajęcia indywidualne. Przypomnijmy, że 16 października Ministerstwo Edukacji Narodowej przekazało wiadomości w sprawie placówek oświaty. "MEN poinformowało, że w piątek 16 października 1604 placówki działały w trybie mieszanym (3,31 proc. wszystkich), a 553 - w trybie zdalny (1,14 proc. wszystkich). W obu przypadkach to najwięcej od rozpoczęcia roku szkolnego" - przekazała dziennikarka TVN, Justyna Suchecka.

Źródło: [Money.pl/Facebook/Justyna Suchecka]

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >