Szkoła. WTV.plŹródło: WTV.pl
Wszystkie wideo autora Anna Dymarczyk
Autor Anna Dymarczyk - 13 Października 2020

Nowe zmiany w szkołach. Trzeba się przygotować, ważne informacje dla uczniów i rodziców

Maseczki we wszystkich szkołach obowiązkowe? O taki stan apelują naukowcy Polskiej Akademii Nauk. Ministerstwo przypomina o zaleceniach, jakie wydało dla stref żółtych i czerwonych, czyli właściwie dla całej Polski. Jak wygląda obecna sytuacja i do czego należy się stosować?

Temat obowiązkowych maseczek powrócił po tym, jak w zaleceniach przed 1 września zabrakło informacji o obowiązku noszenia maseczek w szkole.

Pod sklepami Biedronka ustawią się kolejki. Skorzysta jedna grupa PolakówPod sklepami Biedronka ustawią się kolejki. Skorzysta jedna grupa PolakówCzytaj dalej

Maseczki we wszystkich szkołach? Nowe zalecenia

Gwałtowna fala nowych zakażeń koronawirusem sprawiła, że dyskutowana jeszcze w sierpniu sprawa maseczek w polskiej szkole powróciła. Wcześniej zakładano, że nie ma takiego obowiązki, lecz jeśli ktoś chce je nosić, nie można mu tego zabronić. Szczególnie mówiono o tym, że taki nakaz dla młodszych dzieci jest bezsensowny ze względu na to, że nie rozumieją one koncepcji pandemii i nie będą nosić maseczek poprawnie. Od sierpnia sytuacja zmieniła się jednak diametralnie - wśród nauczycieli nastąpiły już dwa zgony w całej Polsce, a wśród uczniów - jeden. Z tego powodu oraz w związku z ogromną falą zachorowań naukowcy PAN wydali nowe zalecenia.

Przede wszystkim maski mają obowiązywać w szkołach, w których przebywają starsi uczniowie. Poza tym naukowcy polecają szkołą wyznaczenie innych przerw międzylekcyjnych, tak, aby jak najmniejsza liczba osób w danym momencie musiała się mieszać na korytarzu.

Cała Polska w strefie żółtej - co zaleca rząd?

Prócz powiatów, w których obowiązuje strefa czerwona, cała Polska znalazła się w strefie żółtej. To sprawia, że kraj objęły zalecenia dotyczące wcześniej tylko niektórych stref. W specjalnej wersji zaleceń można przeczytać, że można dodatkowo w szkołach ustalić nowe godziny przychodzenia różnych klas do szkoły (np. co 5-10 minut), ustalić godziny rozpoczynania zajęć dla klas/oddziałów (np. co godzinę).

Od 15 października wielu emerytów dostanie dodatkowe pieniądze. Ty też możesz być na liścieOd 15 października wielu emerytów dostanie dodatkowe pieniądze. Ty też możesz być na liścieCzytaj dalej

Ponownie przypomniano o tym, że można wprowadzić obowiązek utrzymywaniu odstępów między osobami (półtora do dwóch metrów) oraz nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeniach wspólnych, czyli na korytarzu i w szatni. To samo miałoby obowiązywać nauczycieli. W szkołach zawodowych zalecono nakładanie osłony na usta i nos, jeśli prowadzone są zajęcia praktyczne, w czasie których zachowanie odstępu nie jest możliwe oraz nakazano dezynfekcję rąk, maszyn i narzędzi.

Ministerstwo proponuje również wyznaczenie sal lekcyjnych, w których przez cały dzień przebywałaby jedna klasa, pytanie brzmi jednak, co w przypadku lekcji, które mogą odbywać się jedynie w przystosowanych odpowiednio klasach, jak lekcje informatyki czy wychowania fizycznego? W zaleceniach pojawia się również wątek mierzenia temperatury pracownikom bezdotykowym termometrem. Jeśli termometr wykaże temperaturę 38 st. lub wyższą, pracownik nie może podjąć pracy na miejscu i musi skorzystać z teleporady medycznej.

Jeśli jakikolwiek uczeń wykazuje niepokojące objawy, również należy zmierzyć mu temperaturę termometrem bezdotykowym i jeśli wyniesie ona 38 st. lub więcej, należy powiadomić rodziców i skierować ucznia do użycia teleporady medycznej. Jeżeli szkoła nie posiada termometru bezdotykowego, może zmierzyć temperaturę zwykłym i jeśli temperatura jest wyższa niż 37,2 st. należy wykonać te same kroki, co w przypadku termometru bezdotykowego.

Tysiące osób dostaną dziś takiego samego SMS-a. Zaskakujące informacje, rozsyła je RossmannTysiące osób dostaną dziś takiego samego SMS-a. Zaskakujące informacje, rozsyła je RossmannCzytaj dalej

Obowiązuje również zakaz wyjść pozaszkolnych i wycieczek. Zajęcia wychowania fizycznego mają odbywać się na świeżym powietrzu (lub na otwartej przestrzeni na terenie szkoły), o ile jest to możliwe. Uczniowie ze zmniejszoną odpornością mają możliwość pozostania w domu, jeśli wykaże tak konsultacja medyczna, w tym czasie musi jednak sam zapewnić sobie kontakt ze szkołą. Lekcje osób objętych indywidualnym nauczaniem mają odbywać się zdalnie.

Uczniowie nie zgadzają się z polityką rządu i w całej Polsce organizują czarne protesty. Możliwe, że w przyszłości, w miarę wzrostu poziomu zachorowań, pojawią się nowe zalecenia i obostrzenia, które dotkną szkoły.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Jak zareaguje Kurski? "Obrzydliwi ludzie, którzy krzywdzą dzieci", gwiazda "Pytania na śniadanie" zaczęła mówić o pedofilii w kościele
2. Ewa piła pól szklanki soku co 3 dni. Nie mogła uwierzyć w zmiany, które zaobserwowała, teraz poleca go wszystkim
3. Zatrważająca moda na TikToku bulwersuje. Dla kilku polubień znęcają się nad malutkimi dziećmi, wszystko trafiło do sieci

źródło: [wiadomosci.radiozet.pl]

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przywoziliśmy je niemal kartonami. Czesi przestają produkować jeden z ulubionych słodyczy Polaków
  2. Małe szczeniaki cudem uszły z życiem. Pomogli policjanci, niezwykła akcja
  3. Czy kary za śmiecenie w lesie muszą być wyższe, aby przemówić ludziom do rozsądku? Najnowsze odkrycie leśników zatrważa
  4. Polska przez homofobię bez dostępu do kolejnej usługi. Jesteśmy na liście z Afganistanem, Białorusią i Kirgistanem
  5. Ksiądz myślał, że nikt nie zobaczy, co robi w internecie? OMZRiK nagłaśnia niewiarygodnie skandaliczne wpisy
  6. Kierowca BMW przegrał z warunkami pogodowymi. Wideo

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News