wtv.pl > Polska > Niebawem każdy z nas dostanie taki świstek. Lekarz rezydent pokazał swoje skierowanie
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 08:28

Niebawem każdy z nas dostanie taki świstek. Lekarz rezydent pokazał swoje skierowanie

wtv
WTV.pl
      • Rozpoczęto wystawianie skierowań i zapisów na szczepienia przeciwko koronawirusowi

  • Pierwszą osobą, która przyjęła preparat w Polsce, jest Aleksandra Jakubowska ze szpitala MSWiA

  • Pokazujemy, jak wygląda skierowanie i podajemy fakty o szczepionce Pfizera i BioNtech-u

Komisja Europejska 21 grudnia w końcu dopuściła na unijny rynek preparat wynaleziony przez koncern Pfizer i firmę BioNTech. Przed wydaniem tego orzeczenia pozytywną opinię przekazała również Europejska Agencja Leków. Pierwsze szczepienia miały mieć miejsce na początku stycznia, jednak rządu ruszył z akcją powrotu do normalności jeszcze dziś.

 - Moją postawą przekazuję, że warto się zaszczepić, żeby wrócić do normalności - mówiła Jakubowska chwilę po zabiegu, który został wyemitowany w największych mediach.

Trwają pierwsze szczepienia w Polsce. Od 15 stycznia zapisać może się każdy

Wokół preparatu Pfizera narosło wiele niejasności. Czipy, potworne skutki uboczne, ryzyko, niedokładne przebadanie, a nawet podanie Jakubowskiej fałszywego preparatu, to zaledwie namiastka teorii spiskowych, szerzonych przez osoby nieposiadające odpowiedniej wiedzy i wykształcenia medycznego.

Pamiętajmy, by wiedzę medyczną czerpać ze sprawdzonych i wiarygodnych źródeł. Są nimi przede wszystkim oficjalna strona WHO oraz oficjalne strony GOV.

Szczepienia są nieobowiązkowe i bezpłatne. Zostały sfinansowane dla wszystkich krajów wspólnoty w ramach budżetu Unii Europejskiej. 

Każdy, kto chce zapisać się na zabieg, otrzyma e-skierowanie. Jest ono ważne przez 60 dni od momentu wystawienia. Odpowiednie dokumenty będą generowane automatycznie w systemie P1 w transzach zgodnych z kolejnością szczepień. Indywidualne e-skierowania mogą wystawiać lekarze.

"Proces umówienia na szczepienie będzie oparty o centralny system e-rejestracji, integrujący indywidualne grafiki przyjęć poszczególnych punktów szczepień. W celu umówienia wizyty, pacjent będzie mógł skorzystać ze specjalnej Infolinii, umówić się elektronicznie poprzez swoje Internetowe Konto Pacjenta (dostępne na pacjent.gov.pl), za pośrednictwem placówki, w której wystawiono mu e-skierowanie lub bezpośrednio w punkcie szczepień" - czytamy na stronie Gov.pl. 

Lekarze zaczęli publikować, jak wyglądają e-dokumenty. Po przyjęciu szczepienia otrzymamy specjalną kartę, na której zapisywane są daty przyjęcia poszczególnej dawki. Preparaty nie zawierają czipów, nie powodują zakażenia wirusem oraz nie wywołują śmierci. 

Proces dystrybucji szczepień podzielono na kilka etapów. Pierwszy z nich obejmie pracowników sektora ochrony zdrowia, domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

Zabiegi będą wykonywane w placówkach Podstawowej Opieki Zdrowotnej, mobilnych zespołach szczepiących, centrach szczepiennych i szpitalach rezerwowych.

Dla osób, u których wystąpią niepożądane objawy poszczepienne, powstanie specjalny fundusz kompensacyjny.

Preparat ma nauczyć nasz organizm samodzielnego wytwarzania białek wirusowych. Cząsteczki mRNA mają prostszą strukturę niż białka, a badania nad wirusami z rodziny SARS są prowadzone od lat 60. Umożliwiło to prędkie odkrycie szczepionki. 

Nie ma szczególnych zaleceń dotyczących przygotowania do szczepień. Warto jednak wypocząć przed zabiegiem. Nie zaleca się przyjmowania środka Pfizera kobietom w ciąży lub matkom karmiącym piersią. Wszystko przez wzgląd na brak odpowiednich badań. 

Źródło: [Gov.pl]

Tagi: Polska
Powiązane