wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Uwaga, seniorzy. Szef Kancelarii Premiera podał bardzo prawdopodobny, bliski termin, gdy ma rozpocząć się akcja szczepień

25 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Podano prawdopodobne, przybliżone terminy szczepienia przeciw koronawirusowi dla seniorów i seniorek. Na oficjalnych stronach rządu wskazano, że emeryci skorzystają z preparatu w pierwszym etapie wykonywania zabiegów. Warto się zainteresowa

  • Najstarsze pokolenia nie otrzymają szczepień w "etapie 0"

  • W nowym roku dopuszczony do obrotu zostanie preparat innego koncernu - zwiększy to ilość szczepień w Polsce

  • Seniorzy będą mogli zapisać się na zabieg zaraz po pracownikach placówek pielęgnacyjno-opiekuńczych

Komisja Europejska 21 grudnia w końcu dopuściła na unijny rynek preparat wynaleziony przez koncern Pfizer i firmę BioNTech. Przed wydaniem tego orzeczenia pozytywną opinię przekazała również Europejska Agencja Leków. Już od stycznia rozpoczną się więc pierwsze szczepienia.

Podano, kiedy najpewniej szczepienia dla seniorów. Już w drugiej połowie stycznia ma dojść do pierwszego etapu redystrybucji preparatu

 - Z naszych obliczeń wynika, że jeszcze w drugiej połowie stycznia rozpoczniemy szczepienia przeciwko koronawirusowi grupy pierwszej, czyli m.in. seniorów - osób powyżej 60 roku życia, służb mundurowych i nauczycieli - poinformował Polską Agencję Prasową Michał Dworczyk. 

Proces dystrybucji szczepień podzielono na etapy: 0,1,2,3. Pierwszy z nich obejmie: pracowników sektora ochrony zdrowia, domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

W etapie I ze szczepień skorzystają: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie oraz nauczyciele.

Szczepienia są dobrowolne i bezpłatne.

Na szczepienie za pośrednictwem e-skierowania może zapisać lekarz. W systemie P1 będą generowane automatyczne zaproszenia ważne 60 dni od momentu wystawienia. Proces zostanie skierowany dla wyżej wspomnianych grup. Pacjent będzie mógł skorzystać ze specjalnej infolinii, a także umówić się na szczepienie elektronicznie poprzez swoje Internetowe Konto Pacjenta.

Zabiegi będą wykonywane w placówkach Podstawowej Opieki Zdrowotnej, mobilnych zespołach szczepiących, centrach szczepiennych i szpitalach rezerwowych

Niektórzy seniorzy będą mogli skorzystać ze szczepień w swoich domach. W każdej gminie będzie funkcjonował mobilny punkt, przewidujący pracę w formie wyjazdowej.

 - Musimy sobie zdawać sprawę, że dla nasz wszystkich, to jest jedyna droga na opanowanie pandemii, jedyna droga do powrotu do normalności - przekonywał w rozmowie z PAP Michał Dworczyk. 

Źródło: [Gov.pl/PAP]

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >