wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Film Agnieszki Holland ma szansę na Oscara. "Szarlatan" na short liście

10 Lutego 2021

Autor tekstu:

Paweł Sekmistrz

Udostępnij:

"Szarlatan" znalazł się na short-liście, obejmującej 15 tytułów, które wciąż mają szansę na Oscara w kategorii "Najlepszy film międzynarodowy". Dzieło Agnieszki Holland reprezentować będzie w tym roku Czechy. Jego najwięk

  • Film Agnieszki Holland znalazł się na tzw. oscarowej short-liście

  • Oznacza to, że "Szarlatan" wciąż ma szansę na nominację do Oscara

  • O tym, czy obraz powalczy o statuetkę przekonamy się 15 marca

Największym zagrożeniem dla Agnieszki Holland może być tegoroczny faworyt w kategorii, Thomas Vinterberg. 

Agnieszka Holland wciąż z szansą! 

Dziś ogłoszono tzw. short-listę w 9 kategoriach przyznawania nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Chodzi o skrócony (zawierający już tylko 15 propozycji) spis dzieł, na które głosować będą członkowie Akademii. 

Swoje propozycje oscarowe do kategorii złożyły w ubiegłym roku aż 93 kraje, z czego 78 już pożegnało się z szansą na statuetkę. Wśród nich znalazł się też niestety reprezentujący Polskę film "Śniegu już nigdy nie będzie", w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej ("Body/Ciało", "Sponsoring"). 

To jednak nie koniec naszych narodowych szans na Oscara w tym roku. Czechy wciąż są w grze, a reprezentuje je jedna z najwybitniejszych polskich reżyserek Agnieszka Holland ze swoim najnowszym filmem "Szarlatan"

Dzieło opowiada historię Jana Mikolaska, uzdrowiciela o niezwykłych zdolnościach, któremu przychodzi żyć w komunistycznej Czechosłowacji lat 50. W głównej roli podziwiać można wybitnego czeskiego aktora Ivana Trojana, znanego z "Opowieści o zwyczajnym szaleństwie" Petra Zelenki. 

"Szarlatan" coraz bliżej nominacji 

Wśród konkurentów "Szarlatana" znalazło się 14 wyjątkowo cenionych pozycji z całego świata: "The Mole Agent" z Chile, francuskie "Two of Us", gwatemalska "La Llorona", "Better Days" z Hong Kongu, irańskie "Sun Children", "Night of the Kings" z Wybrzeża Kości Słoniowej, meksykańskie "I'm No Longer Here", norweska "Nadzieja", rumuński "Kolektyw", rosyjscy "Drodzy towarzysze", tajwański "A Sun", czy tunezyjski "The Man Who Sold His Skin"

Największym zagrożeniem w przypadku, gdy film Agnieszki Holland otrzyma nominację, będzie dla niego jednak duńskie "Na rauszu" w reżyserii Thomasa Vinterberga, autora wybitnego i nominowanego już wcześniej do Oscara "Polowania". 

Główną rolę w dziele Vinterberga gra Mads Mikkelsen, który zrobił też swoją drogą ogromną karierę w Hollywood - wystąpił m.in. w filmach Disneya takich jak "Doktor Strange", czy "Łotr jeden", jak i również w serii o Jamesie Bondzie ("Casino Royale"). Wkrótce zastąpić ma też Johnnego Deppa w roli Gellerta Grindelwalda w filmowym uniwersum opartym na powieściach J.K. Rowling. 

Nominacja dla "Szarlatana" byłaby już trzecią w karierze Agnieszki Holland. Wcześniej reprezentowała już RFN ("Gorzkie żniwa") oraz Polskę ("W ciemności") w kategorii najlepszego filmu obcojęzycznego. Uwzględniona została również w 1991 r. jako scenarzystka "Europa Europa". Przegrała wówczas z Tedem Tallym, który otrzymał statuetkę za "Milczenie owiec". 

O tym, czy "Szarlatan" otrzyma ostatecznie nominację przekonamy się 15 marca. Gala wręczenia Oscarów odbędzie się w tym roku dopiero 25 kwietnia, ale już teraz AAF zapowiada, że termin ten może ulec zmianie. 

Źródło: rp.pl, filmweb.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Postępowanie ws. "nielegalnej" aborcji. Prokuratura Krajowa wydała stanowisko

  • Konferencja Zbigniewa Ziobry. Odpowiedział na blokadę IPN na Facebooku

  • Religia na maturze. Minister edukacji nie widzi przeciwwskazań

Podobne artykuły

Do sukcesu Roberta Makłowicza przyczyniła się jego żona.

Gwiazdy

Kim jest żona Roberta Makłowicza? Agnieszka stoi za sukcesem podróżnika

Czytaj więcej >
Syn Krzysztofa Krawczyka zdecydował się udzielił wywiadu Uwadze! TVN

Gwiazdy

Syn Krzysztofa Krawczyka mocno o skandalu na pogrzebie jego ojca

Czytaj więcej >
Sara Boruc o celebrytach

Gwiazdy

Sara Boruc wyjawiła prawdę o celebrytkach. Chcą wypożyczać ubrania jej marki za darmo

Czytaj więcej >
Ola Nowak w "Dance Dance Dance"

Gwiazdy

"Dance, dance, dance". Uczestniczka zarzuca produkcji manipulację w montażu

Czytaj więcej >
Pogrzeb Bronisława Cieślaka

Gwiazdy

Kraków. O 13 rozpoczął się pogrzeb Bronisława Cieślaka

Czytaj więcej >
Nie żyje

Gwiazdy

Nie żyje Karina Wilhelmi-Tecław. Dziennikarka TVP miała 55 lat

Czytaj więcej >