wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Film Agnieszki Holland ma szansę na Oscara. "Szarlatan" na short liście

10 Lutego 2021

Autor tekstu:

Paweł Sekmistrz

Udostępnij:

"Szarlatan" znalazł się na short-liście, obejmującej 15 tytułów, które wciąż mają szansę na Oscara w kategorii "Najlepszy film międzynarodowy". Dzieło Agnieszki Holland reprezentować będzie w tym roku Czechy. Jego najwięk

  • Film Agnieszki Holland znalazł się na tzw. oscarowej short-liście

  • Oznacza to, że "Szarlatan" wciąż ma szansę na nominację do Oscara

  • O tym, czy obraz powalczy o statuetkę przekonamy się 15 marca

Największym zagrożeniem dla Agnieszki Holland może być tegoroczny faworyt w kategorii, Thomas Vinterberg. 

Agnieszka Holland wciąż z szansą! 

Dziś ogłoszono tzw. short-listę w 9 kategoriach przyznawania nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Chodzi o skrócony (zawierający już tylko 15 propozycji) spis dzieł, na które głosować będą członkowie Akademii. 

Swoje propozycje oscarowe do kategorii złożyły w ubiegłym roku aż 93 kraje, z czego 78 już pożegnało się z szansą na statuetkę. Wśród nich znalazł się też niestety reprezentujący Polskę film "Śniegu już nigdy nie będzie", w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej ("Body/Ciało", "Sponsoring"). 

To jednak nie koniec naszych narodowych szans na Oscara w tym roku. Czechy wciąż są w grze, a reprezentuje je jedna z najwybitniejszych polskich reżyserek Agnieszka Holland ze swoim najnowszym filmem "Szarlatan"

Dzieło opowiada historię Jana Mikolaska, uzdrowiciela o niezwykłych zdolnościach, któremu przychodzi żyć w komunistycznej Czechosłowacji lat 50. W głównej roli podziwiać można wybitnego czeskiego aktora Ivana Trojana, znanego z "Opowieści o zwyczajnym szaleństwie" Petra Zelenki. 

"Szarlatan" coraz bliżej nominacji 

Wśród konkurentów "Szarlatana" znalazło się 14 wyjątkowo cenionych pozycji z całego świata: "The Mole Agent" z Chile, francuskie "Two of Us", gwatemalska "La Llorona", "Better Days" z Hong Kongu, irańskie "Sun Children", "Night of the Kings" z Wybrzeża Kości Słoniowej, meksykańskie "I'm No Longer Here", norweska "Nadzieja", rumuński "Kolektyw", rosyjscy "Drodzy towarzysze", tajwański "A Sun", czy tunezyjski "The Man Who Sold His Skin"

Największym zagrożeniem w przypadku, gdy film Agnieszki Holland otrzyma nominację, będzie dla niego jednak duńskie "Na rauszu" w reżyserii Thomasa Vinterberga, autora wybitnego i nominowanego już wcześniej do Oscara "Polowania". 

Główną rolę w dziele Vinterberga gra Mads Mikkelsen, który zrobił też swoją drogą ogromną karierę w Hollywood - wystąpił m.in. w filmach Disneya takich jak "Doktor Strange", czy "Łotr jeden", jak i również w serii o Jamesie Bondzie ("Casino Royale"). Wkrótce zastąpić ma też Johnnego Deppa w roli Gellerta Grindelwalda w filmowym uniwersum opartym na powieściach J.K. Rowling. 

Nominacja dla "Szarlatana" byłaby już trzecią w karierze Agnieszki Holland. Wcześniej reprezentowała już RFN ("Gorzkie żniwa") oraz Polskę ("W ciemności") w kategorii najlepszego filmu obcojęzycznego. Uwzględniona została również w 1991 r. jako scenarzystka "Europa Europa". Przegrała wówczas z Tedem Tallym, który otrzymał statuetkę za "Milczenie owiec". 

O tym, czy "Szarlatan" otrzyma ostatecznie nominację przekonamy się 15 marca. Gala wręczenia Oscarów odbędzie się w tym roku dopiero 25 kwietnia, ale już teraz AAF zapowiada, że termin ten może ulec zmianie. 

Źródło: rp.pl, filmweb.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Postępowanie ws. "nielegalnej" aborcji. Prokuratura Krajowa wydała stanowisko

  • Konferencja Zbigniewa Ziobry. Odpowiedział na blokadę IPN na Facebooku

  • Religia na maturze. Minister edukacji nie widzi przeciwwskazań

Paweł SekmistrzAutor

Z wykształcenia polonista; miłośnik kina, tego dobrego i tego złego. Do szaleństwa zakochany w Polsce, choć nie zawsze w Polakach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Gwiazdy

Artur Barciś odszedł z Kościoła. "Już dawno się pożegnałem"

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News

Gwiazdy

Andrzej Duda wykonał piękny gest na pogrzebie Wiesława Gołasa. Tego nikt się nie spodziewał

Czytaj więcej >
Pixabay/_Alicja_

Gwiazdy

Zmarła Krystyna Kołodziejczyk. Aktorka zmagała się z ciężką chorobą

Czytaj więcej >
Klara Williams

Gwiazdy

Klara Williams wystąpi w "Twoja twarz brzmi znajomo". To siostrzenica Mateusza Morawieckiego

Czytaj więcej >
Wiesław Gołas

Gwiazdy

Nieoczekiwana śmierć Wiesława Gołasa. Znajomi aktora twierdzą, że zaczynał nabierać sił

Czytaj więcej >

Gwiazdy

Nie żyje Bart Sosnowski. Muzyk miał 38 lat

Czytaj więcej >