Rozpoczynamy akcję #ŚwiętaZGłową. Dołączysz?
To był ciężki rok. Pandemia wielu z nas pozbawiła pracy, poczucia bezpieczeństwa, relacji z bliskimi i znajomymi . Innych obciążyła całodobową opieką nad dziećmi i chorymi bliskimi. U wielu osób wzmogła stany depresyjne i zaburzenia psychiczne. Częstsze stały się ataki paniki. Jednych dobija samotność, inni muszą siedzieć w domu z toksycznymi członkami rodziny. Wzrósł poziom przemocy domowej.
Przetrwaliśmy ten rok, ale w naszych głowach pozostawił ślady i blizny . Przed nami święta Bożego Narodzenia. Na reklamach widzimy uśmiechniętych ludzi, piękne choinki, suto zastawione stoły pełne gości. Dla większości z nas to tylko fantazja. W okresie świątecznym rośnie ryzyko zaostrzenia się stanów lękowych i depresyjnych. Wiele osób nie spędzi świąt z bliskimi, by nie narazić ich na zarażenie. Inne przepracowują się, bo całe przygotowanie świąt spadło na nie. Po niektórych pozostanie puste miejsce przy stole – w tym roku odeszli. Osoby samotne, starsze, po rozstaniach, bez bliskich lub bez możliwości dotarcia do nich, w trakcie kwarantanny, bezdomne, bezsilne – będą siedziały przy stole same.
Wszystko to rezonuje w naszym organizmie. I czasem okazuje się dla niego za ciężkie. Nie musimy z tym żyć sami. Mamy wsparcie.
Wielu psychiatrów oraz psychoterapeutów przyjmuje na NFZ. Tylko psychiatra może zdiagnozować zaburzenie psychiczne – ani hejter z internetu, ani koleżanka, ani nawet my sami nie mamy takiej wiedzy.
Darmowe wsparcie można uzyskać także w lokalnych centrach interwencji kryzysowej, centrach zdrowia psychicznego, a także organizacjach, takich jak eF Kropka, Psychologowie dla Społeczeństwa, Sieć Przyjaciół Zdrowia Psychicznego, Pogotowie Psychologiczne, czy Klimat i Emocje.
Są też całodobowe linie wsparcia:
800 70 2222 – Linia wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego
116 123 – Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym
800 70 2222 – ITAKA – centrum wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego
Teksty o zdrowiu psychicznym
Od ponad miesiąca rozmawiamy z organizacjami wsparcia zdrowia psychicznego, z czym mierzą się Polki i Polaki, jak dbać o swoje zdrowie i gdzie otrzymać wsparcie. Znajdziecie je tutaj:
-
Jak radzić sobie w trakcie pandemii? Wskazówki, dzięki którym przetrwasz ten trudny czas
-
Natychmiastowa darmowa pomoc w przypadku kryzysu psychicznego. Tuż obok miejsca zamieszkania
-
Uczestniczyłam w zajęciach na rzecz zdrowia psychicznego. Są darmowe i dostępne dla każdego
Nakładka na Facebooku
Na Facebooku przygotowaliśmy nakładkę, którą możecie dodać do swojego zdjęcia, by pokazać, że warto dbać o zdrowie psychiczne. Nakładka znajduje się na Facebooku: https://www.facebook.com/profilepicframes/?selected_overlay_id=216490539926949 .
Jaki prezent podarujesz swojej głowie?
Poza nakładką i podzieleniem się historiami, przygotowaliśmy dwie zabawy. W pierwszej dostajemy kilka prezentów. Możemy je wypełnić, czym tylko chcemy. Wręczmy prezent swoim głowom! To miejsce na słowa wsparcia, pocieszenia, wspierające rysunki, a także informacje, gdzie można znaleźć darmową pomoc w przypadku kryzysu psychicznego. Gdy podzielimy się nią w mediach społecznościowych, prezent trafi także do innych osób i ich głów.
To formatka, którą można wypełnić w relacjach na Facebooku, Instagramie czy Twitterze (kliknijcie "Zapisz grafikę jako..."):
Postanowienia noworoczne dla naszych głów
Druga zabawa to postanowienia noworoczne. Znamy je dobrze, często stają się ciężarem lub wiążą się z poczuciem niewypełnionego obowiązku. Dlatego w tym roku pomyślmy o naszych głowach. Co chcielibyśmy dla nich zrobić w nadchodzącym roku? Jak o nie zadbać? Może to będzie zapisanie się na terapię? Więcej odpoczynku? Odłożenie mediów społecznościowych na jakiś czas? Gdy podzielimy się nią w mediach społecznościowych, z naszych planów mogą skorzystać także inni. Możemy też się wspierać w ich osiąganiu!
To formatka, którą można wypełnić w relacjach na Facebooku, Instagramie czy Twitterze (kliknijcie "Zapisz grafikę jako..."):
I nie zapomnijcie o hasztagu #ŚwiętaZGłową, żebyśmy wszyscy mogli się połączyć. Dbajmy o głowę nie tylko od święta!