wtv.pl > Polska > Te święta mogą być ostatnimi dla setek Polek i Polaków. Przemilczany problem, który może dotykać również Waszych bliskich
Paweł Sekmistrz
Paweł Sekmistrz 19.03.2022 08:43

Te święta mogą być ostatnimi dla setek Polek i Polaków. Przemilczany problem, który może dotykać również Waszych bliskich

Boże Narodzenie z depresją
Pixabay.com/PublicDomainPictures
  • Tegoroczne święta Bożego Narodzenia mogą mieć tragiczny przebieg dla wielu Polaków

  • Pandemia koronawirusa doprowadziła do wielu tragedii w życiu naszych rodaków

  • Eksperci ostrzegają przed częstymi przypadkami prób samobójczych w okresie świątecznym

Okres Bożego Narodzenia może okazać się szczególnie dotkliwy dla osób, które wyjątkowo odczuły efekty tegorocznej pandemii koronawirusa.

Depresja w Boże Narodzenie

Zdecydowanej większości z nas święta Bożego Narodzenia kojarzą się niezwykle pozytywnie. Pięknie ozdobiona choinka, 12 tradycyjnych wigilijnych potraw, którymi posilamy się w gronie bliskich nam osób, wspólne kolędowanie. W okresie tym często wracamy też do wspomnień z dzieciństwa. Z ogromną radością przyglądamy się naszym pociechom, które otwierają prezenty z takim samym entuzjazmem, jak robiliśmy to kiedyś my sami. 

Niestety nie dla wszystkich okres ten maluje się w tak ciepłych barwach, a same święta bynajmniej nie zawsze są "wesołe". Problem dotyczy osób zmagających się z depresją, bądź tych, którzy przechodzą załamanie nerwowe. Boże Narodzenie w oczywisty sposób nie sprzyja również osobom samotnym.

Nie bez przyczyny, to właśnie zimowy okres specjaliści uznają za najbardziej sprzyjający depresji. Melancholijny nastrój, który pogłębia panująca za oknem nieprzyjemna aura, brak słońca, a co za tym idzie, zmniejszenie w naszym organizmie witaminy D3, ma znaczący wpływ na postrzeganie przez nas rzeczywistości. Rzadziej spotykamy się z ludźmi, nie wychodzimy z domu tak często, uciekamy w myśli i nieprowadzące do niczego refleksje. 

W skrajnych przypadkach, bezsilność, stany lękowe i poczucie braku szczęścia może doprowadzić do samobójstwa. Z roku na rok, coraz bardziej niepokoi skala zjawiska, a w tym roku może przekroczyć wszelkie normy, za sprawą trwającej pandemii koronawirusa, która pogłębiła kryzys gospodarczy i doprowadziła często do śmierci bliskich, utraty pracy, czy odosobnienia. 

Świąteczne samobójstwo 

Specjaliści apelują, by w tym roku szczególną uwagę zwrócić na osoby samotne, zmagające się z problemami psychicznymi i takie, które wyjątkowo ucierpiały w wyniku pandemii koronawirusa. O tym, że Boże Narodzenie nie zawsze bywa takie, jak to sobie wyobrażamy opowiada psycholog Karolina Krawczyk, cytowana przez portal Rynekzdrowia.pl 

- Święta Bożego Narodzenia to czas, który kojarzy nam się z rodzinnym ciepłem, spotkaniami w gronie bliskich osób. Choć często chcielibyśmy, żeby te chwile były sielankowe niczym w amerykańskich filmach, rzeczywistość może być zupełnie inna i zdarza się, że zdecydowanie odbiega od tych oczekiwań. Ludzie uświadamiają sobie, że są nikomu niepotrzebni, że nikt na nich nie czeka, nie mają z kim podzielić się opłatkiem; jeszcze inni martwią się tym, że np. nie mogą sobie pozwolić na takie święta, jakich by chcieli - mówi psycholog Karolina Krawczyk. 

W tym roku mamy do czynienia z sytuacją szczególną, ponieważ grono osób zmagających się z problemami natury psychicznej podczas świąt Bożego Narodzenia na pewno się poszerzy. Przyczyną mogą być chociażby problemy finansowe w związku z kryzysem gospodarczym, osamotnienie w wyniku odejścia bliskich osób, które zmagały się z zakażeniem koronawirusem, czy też brak możliwości spotkania z rodziną, w wyniku obowiązkowej kwarantanny lub ograniczenia działalności lotnisk. W skrajnych przypadkach dochodzić może do prób samobójczych, a tych odnotowuje się ostatnio niemało. 

Polska wskazywana jest jako czwarty kraj Unii Europejskiej pod względem rocznej liczby samobójstw. Statystyki Komendy Głównej Policji ukazują, że problem podejmowania prób odebrania sobie życia dotyczy najczęściej osób w wieku między 30 a 34 rokiem życia. W ubiegłym roku problem dotyczył aż 1363 osób. Śmiercią zakończyło się 474 przypadków. Wbrew pozorom to jednak nie młodzi ludzie najczęściej skutecznie popełniają samobójstwa. Dotyczy to głównie osób w wieku 60-64 lat. W 2019 r. odnotowano 533 tego typu zgony w tej grupie wiekowej. 

Wobec zbliżających się świąt Bożego Narodzenia powinniśmy więc szczególną troskę skierować wobec osób, którym samotnie przychodzi spędzać ten czas. Dla Polaków, którzy zmagają się z problemami natury psychicznej oraz tych, którzy w wyniku pandemii koronawirusa stracili często dorobek całego życia, zakończenie roku może skończyć się naprawdę tragicznie. Warto też pamiętać o tym, że natychmiastową i co ważne - darmową pomoc możemy uzyskać w Centrach Zdrowia Psychicznego. Więcej na ten temat przeczytacie >>TUTAJ<<

źródło: rynekzdrowia.pl, gazetaprawna.pl, psychotekst.pl

Powiązane