Włamanie. PickPik.com/Royalty-Free photo
Źródło: PickPik.com/Royalty-Free photo
Wszystkie wideo autora Anna Dymarczyk
Autor Anna Dymarczyk - 23 Września 2020

Po wejściu do mieszkania sprawdź jedną rzecz. Złodzieje mają nowy sposób

"Super Express" nagłaśnia: Przestępcy są coraz sprytniejsi. Porozrzucane na balkonie rzeczy, przewrócone wieszaki z praniem - to tylko parę podejrzliwych zachowań złodziei na warszawskim Ursynowie. To sposób na monitorowanie szybkości reakcji mieszkańców, by móc lepiej zaplanować włamania.

Zdarzenia na balkonach mieszkańcy wiążą z działaniami rabusiów. W rozmowie z "Super Expressem" jedna z mieszkanek mówi:

- Złodzieje monitorują, czy ktoś jest i w jakich godzinach w mieszkaniach. U nas w nocy na balkonie porozrzucali rzeczy celem sprawdzenia, jak szybko zareagujemy i czy w ogóle.

Podobnego zdarzenia doświadczyła inna kobieta, której zrzucono z balkonu suszące się pranie, zapewne w celu sprawdzenia szybkości jej reakcji.

Jej słowa mogą zaboleć polskich emerytów. Maryla Rodowicz o swojej sytuacji finansowejJej słowa mogą zaboleć polskich emerytów. Maryla Rodowicz o swojej sytuacji finansowejCzytaj dalej

"Super Express" ostrzega. Złodzieje wiedzą, kiedy nie ma cię w domu

Rabusie mają wiele sposobów na to, by sprawdzić, czy mieszkanie, które jest ich celem, jest puste. Jedną z metod jest dzwonienie na numer stacjonarny, twierdząc potem, że to pomyłka lub nie dając żadnej odpowiedzi. Ważna jest obserwacja - złodzieje śledzą, jak długo nie ma nas w domu, by spokojnie móc zaplanować czas na włamanie. Innym sposobem jest zostawianie ulotek na wycieraczkach - siłą rzeczy trzeba będzie je podnieść, choćby po to, by posprzątać. Jeszcze inni dostają się przez... naszych sąsiadów. Dzwonią do innych mieszkań i twierdzą, że nasz domofon się zepsuł, a oni mają dla nas przesyłkę.

Nowa gwiazda Nowa gwiazda "Dzień Dobry TVN" przerwała milczenie. Wyjątkowe doniesienia zza kulis, zaskoczeni?Czytaj dalej

Czasem, by uzyskać pewność, że nikogo nie ma, przestępca zakleja zamek w drzwiach - jeśli nikt nie zdejmie taśmy po jednym lub dwóch dniach, znaczy, że dom stoi w tej chwili pusty. Przygotowanie do rabunku często jest poprzedzone długą obserwacją. Na pytanie miejscowych, co obcy robi w okolicy i czego szuka, złodziej często odpowiada wymówką poszukiwania jakiegoś miejsca w okolicy lub czekania na kogoś. Polują również na rzeczy, które zostawiamy na zewnątrz - rowery, wózki, pranie. Znaną metodą jest również szarpanie za klamki i sprawdzanie, czy drzwi do mieszkania nie są może otwarte.

Jak nie dać się obrabować?

Przede wszystkim warto inwestować w dobre relacje z sąsiadami. Obserwować, co dzieje się u osoby mieszkającej obok i ostrzegać ją, kiedy widziało się coś niepokojącego. Wspólnie zadbać też o mienie wspólnoty, interesować się bezpieczeństwem na osiedlu.

Masz konto w PKO BP? Ważna, nowa funkcja, warto wiedziećMasz konto w PKO BP? Ważna, nowa funkcja, warto wiedziećCzytaj dalej

Ponadto należy zaopatrzyć się w dobre zamki do drzwi i, co bardzo ważne, przed wyjściem i spaniem kontrolować drzwi i okna. 80% włamań dokonywanych jest właśnie przez okna, choć zdarzają się i takie sytuacje, kiedy rabusie dostają się na dach budynku i zeskakują z niego na 10. piętro, by potem kopniakiem wyważyć drzwi balkonowe. Również kraty w oknach i na balkonach mogą pomóc złodziejom, którzy dzięki nim mogą dostać się na wyższe piętra, pamiętajmy więc, by zakładać je rozważnie i szukać odpowiednich modeli.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Czołowy dziennikarz TVP Info ordynarnie o koleżance po fachu. Wytknęła mu kłamstwo
2. Dopada cię jesienna chandra? Dodaj do kawy jedną porcję przyprawy, od razu poczujesz ulgę
3. "Doda też zarabia ciałem". Przed premierą "Dziewczyn z Dubaju" piosenkarka poddana ostrej krytyce

Złodziej nie tylko pod osłoną nocy

Rabunki zdarzają się nie tylko nocą i bez świadków. Ważnym jest, by nie wpuszczać do naszego domu obcych, których się nie spodziewamy (np. niezapowiedziane wizyty naprawcze w budynku lub nieogłoszeni wcześniej kominiarze), a także wszystkie cenne przedmioty trzymać w ukryciu. Warto również ubezpieczyć się na wypadek kradzieży, a jeśli w domu przechowujemy nas cały majątek, można zainwestować w minitoring i ochronę.

źrodło: [domiporta.pl, se.pl]

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tylko odbierzesz telefon. Potem możesz się nie wypłacić
  2. Brutalny atak w Żabce. Mężczyzna pobił właścicielkę sklepu
  3. Niepełnosprawny pan Kazimierz wypadł z wózka, podczas nagrań, o pomoc prosił zdecydowanie zbyt długo. Porażająca sprawa nagłośniona przez Polsat
  4. Po wejściu do mieszkania sprawdź jedną rzecz. Złodzieje mają nowy sposób
  5. Magdalena Ogórek wolałaby nie wspominać o starym nagraniu. Okrąża internet
  6. Wideo - Tragiczny wypadek. Młodzi motocykliści nie mieli żadnych szans w zderzeniu z samochodem