wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Z ostatniej chwili: Strajk kobiet ogłosił ostateczne postulaty. Ujawniono kiedy zakończy się protest

27 Października 2020

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Media obiegły wiadomości o celach, jakie obrał Strajk Kobiet. Społeczne oburzenie przybrało realną formę, a rząd obecnie realnie ma czego się obawiać. Wiadomo, czego oczekują od władzy strajkujący.

Słowa liderki Strajku Kobiet Marty Lempart nie pozostawiają złudzeń. Znane są już postulaty protestujących, a jeden ze wskazanych celów wydaje się wyjątkowo pilny i ważny dla inicjatywy Strajk Kobiet. 

Wiadomo, czego od rządzących oczekuje Strajk Kobiet

To właśnie Strajk Kobiet rozpoczął masowe protesty na ulicach polskich miast. Tłumy maszerujące przez ulice miast stały się poważnym problemem partii rządzącej oraz rządu Mateusza Morawieckiego. Marta Lempart, będąca liderką Strajku Kobiet, poinformowała o wyklarowaniu się konkretnych celów, jakie mają przynieść protesty. 

Najważniejszym celem, jaki wskazywany jest przez Strajk Kobiet to dymisja rządu Mateusza Morawieckiego, który niedawno przeszedł rekonstrukcję. Dopóki się to nie stanie, protestujący mają codziennie wychodzić na ulicę i manifestować swoje wzburzenie w związku z działaniem partii Prawo i Sprawiedliwość oraz gabinetu ministrów prowadzonego przez Mateusza Morawieckiego. To jednak nie wszystko. Strajk Kobiet domaga się również całkowitego rozdzielenia państwa od Kościoła, zmian w Trybunale Konstytucyjnym oraz realnego zwiększenia pieniędzy przeznaczanych na ochronę zdrowia. Marta Lempart skomentowała ogłaszane postulaty. Jej słowa nie pozostawiają złudzeń.

- Rząd ma spełnić postulaty, ale i tak ich nie spełni, dlatego chcemy dymisji rządu - gorzko zauważyła liderka Strajku Kobiet, Marta Lempart. Czy Polki i Polacy utożsamiający się z ruchem doczekają się odpowiedzi ze strony rządu? Pewne jest, że skala protestów odbywających się od momentu ogłoszenia politycznego wyroku Trybunału Konstytucyjnego oraz ogrom społecznego poparcia dla Strajku Kobiet może być dla rządzących sporym zmartwieniem. Czego jeszcze domagają się protestujący? Na Instagramie Strajku Kobiet pojawił się film, gdzie można poznać wszystkie postulaty ogłaszane przez Martę Lempart.

Pełna listów postulatów Strajku Kobiet opublikowana w sieci

- W*********ć z oświadczeniem Przyłębskiej, W*********ć z Przyłębską, Chcemy prawdziwego TK, Chcemy prawidłowego SN, w calosci. Chcemy prawdziwego Rzecznika praw Obywatelskich, Chcemy nowelizacji budżetu - kasę na ochronę zdrowia, pomoc dla pracowników, przedsiębiorców, kultury i prawdziwe wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami. Chcemy pełni praw kobiet, legalnej aborcji, edukacji seksualnej, antykoncepcji. Chcemy pełni praw człowieka. Chcemy świeckiego państwa, w tym zaprzestania finansowania Kościoła z budżetu państwa i w*********ć z religią ze szkół - czyta na Instagramie liderka Strajku Kobiet Marta Lempart. Na koniec dodała jeszcze jeden krótki postulat, który prawdopodobnie najlepiej oddaje nastroje panujące wśród protestujących na ulicach.

- Chcemy dymisji rządu - słyszymy na nagraniu opublikowanym na oficjalnym koncie Strajku Kobiet. Dodatkowo poinformowano, że do życia powoływany zostaje nowy organ. Porównano go do działań mających miejsce na Białorusi, co uświadamia, jak zachowanie rządu oraz PiS odbierają osoby jasno mówiące o swoim niezadowoleniu.

Strajk Kobiet powołuje specjalny organ, nie jest wiadome na jakiej zasadzie ma on działać

- Powołujemy Radę Konsultacyjną jak na Białorusi, która będzie pracować nad tym, jak posprzątać burdel po PiS - stwierdzono na koniec opublikowanego oświadczenia Strajku Kobiet na temat postulatów. Nastroje społeczne stają się coraz bardziej napięte, a z każdym dniem na ulicach polskich miast gromadzi się coraz więcej kobiet i mężczyzn niezadowolonych już nie tylko z politycznego wymiaru wyroku TK.

Artykuł aktualizowany na bieżąco, wkrótce więcej informacji.

Źródło: Wirtualna Polska / Instagram.com @strajk_kobiet

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >