wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Tłum ruszył spod kościoła na Krakowskim Przedmieściu, wszyscy zmierzają w inne miejsce. Co się dzieje?

25 Października 2020

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Tłum protestujących spędził dużo czasu na Krakowskim Przedmieściu. Najpierw pod kościołem św. Krzyża doszło do starć z działaczy z modlącymi się pod kościołem narodowcami, a potem tłum przeszedł pod Pałac Prezydencki. Gdzie protestujący w Warszawie udadzą

Protest odbywał się również pod kościołem na pl. Zbawiciela oraz przy Archikatedrze Warszawskiej.

Strajk Kobiet rusza pod kurię

Obrazki z ostatnich kilku dni pokazują protestujących w różnych miastach pod jednymi z najważniejszych miejsc religijnej administracji w Polsce - protesty pod kuriami były głośne i m. in. w Poznaniu reagowała policja, a zdjęcia obiegły cały świat. Podobnie było w Krakowie, gdzie protestujący udali się pod słynne papieskie okno. Tam wykrzykiwali swoje hasła, sprzeciwiając się wsparciu biskupów dla projektu antyaborcyjnego Kai Godek.

Czy podobne obrazki zobaczymy pod kurią warszawską? Jak się okazuje tłum, który wcześniej udał na Krakowskie Przedmieście i w parę innych miejsc, ruszył pod kurię. Tam od 19 protest organizują Zieloni wespół z Lewicą Razem. Demonstranci zablokowali całą ulicę, starają się też stać w odpowiednich odstępach. 

Pod warszawską kurią na ul. Miodowej obok Ministerstwa Zdrowia stoją tłumy ludzi w maseczkach z wypisanymi na kartonach hasłami pro-choice i antyreligijnymi. 

- To jest wolność! - krzyczeli protestujący pod budynkiem kurii. - Hańba!

Na miejscu jest już policja, która uważnie obserwuje zgromadzenie.

Protesty pod kościołami w całym kraju

Niedziela została przewidziana przez Strajk Kobiet na dzień strajków w kościołach. Protestujący wchodzili do świątyń i zakłócali msze, a także wrzucali na tacę przygotowane specjalnie banknoty z hasłami protestu. Demonstranci w całej Polsce ruszyli pod kościoły. Protestują w większych miastach, jak choćby w Katowicach, Poznaniu czy Łodzi, ale również w mniejszych, jak Dzierżoniów, Łuck, Nowy Dwór Gdański czy Iława. 

Kościoły znalazły się w centrum dzisiejszych wydarzeń - w związku ze zmasowanymi protestami uruchomiły się również organizacje prokościelne. W wielu miejscach w Polsce przed świątyniami katolickimi pojawili się działacze Ruchu Narodowego czy Marszu Niepodległości. W wielu miejscach do agresywnych działań z ich strony prowokowali księża. 

Kwestia aborcji stała się pretekstem do połączenia protestów wielu grup - wspólnie z kobietami demonstrują rolnicy (jak np. w Nowym Dworze Gdańskim), taksówkarze (jak w piątek w Warszawie), a także przedsiębiorcy. 

Postulaty wybiegają już daleko poza wściekłość tłumu i kwestię aborcji na życzenie - protestujący domagają się również rozdziału kościoła od państwa, edukacji seksualnej oraz dostępu do antykoncepcji awaryjnej, która za rządów PiS został ograniczony poprzez wydawanie jej jedynie na recepty. 

źródło: [onet.pl]

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >