wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Strajk Kobiet interpretowany jako próba zamachu stanu? Do Zbigniewa Ziobry wpłynął wniosek

9 Listopada 2020

Autor tekstu:

Paweł Sekmistrz

Udostępnij:

Strajk Kobiet to zorganizowana próba przeprowadzenia zamachu stanu? Takiego zdania jest wiceprzewodniczący Trybunału Stanu, Piotr Ł. Andrzejewski, którego wniosek trafił na biurko ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. O sprawie donosi &

O podejrzeniach, jakoby Strajk Kobiet był inspirowaną z zagranicy próbą przeprowadzenia w Polsce zamachu stanu napisał w swym wniosku do ministra sprawiedliwości Piotr Ł. Andrzejewski, wiceprzewodniczący Trybunału Stanu. Sędzia związany z Prawem i Sprawiedliwością postuluje o dogłębne zbadanie sprawy. Prokuratura Krajowa na razie milczy.

Strajk Kobiet próbą zamachu stanu?

Strajk Kobiet to organizacja zrzeszająca Polki walczące o podstawowe prawa człowieka. Choć jej działalność sięga 2016 r., to właśnie całkiem niedawno zyskała ogólnopolski rozgłos, a to za sprawą fali protestów, która przetoczyła się przez cały kraj. Wtedy to o Strajku Kobiet usłyszał już chyba każdy mieszkaniec Polski. 

22 października Trybunał Konstytucyjny wydał decyzję dotyczącą uznania aborcji embriopatologicznej za niezgodną z polskim prawem. Postanowienie wywołało falę oburzenia w całym kraju; przeprowadzone niedługo później sondaże wyraźnie wskazują, że zdecydowana większość Polaków nie zgadza się ze złamaniem przez TK jednego z fundamentów tzw. kompromisu aborcyjnego, dopuszczającego prawo do aborcji w trzech wyraźnie zdefiniowanych przypadkach.

Na decyzję TK szybko zareagował również Strajk Kobiet, który pierwsze manifestacje zorganizował jeszcze przed ogłoszeniem postanowienia. Demonstracje swoim zasięgiem objęły cały kraj. Strajkowali nie tylko mieszkańcy dużych miast takich jak Warszawa, Poznań czy Kraków, ale również mniejszych miejscowości jak Dąbrowa Górnicza czy Łomża. Tysiące Polek codziennie spontanicznie wychodziło na ulice, by okazać swój sprzeciw wobec decyzji TK i polityki prowadzonej przez rząd. Z lepszym lub gorszym skutkiem, protesty odbywają się po dziś dzień. 

Tak szerokie zainteresowanie Strajkiem Kobiet wśród Polek i Polaków wywołało obawy wiceprzewodniczącego Trybunału Stanu, Piotra Ł. Andrzejewskiego, który postanowił złożyć w tej sprawie wniosek do ministra sprawiedliwości. Sędzia podejrzewa, że demonstracje na ulicach miast są wyraźną próbą zamachu stanu, a sam Strajk Kobiet miałby jego zdaniem być inspirowany z zagranicy. 

Wiceprzewodniczący TS chce sprawdzić, kto pociąga za sznurki 

Powiązany z Radiem Maryja "Nasz Dziennik" donosi, że sędzia Piotr Ł. Andrzejewski złożył do Zbigniewa Ziobry wniosek o zbadanie korzeni i motywacji organizatorów Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Minister sprawiedliwości i prokurator generalny miałby zająć się poszukiwaniem źródła "lewicowych protestów".

Wiceprzewodniczący Trybunału Stanu uważa, że wiele z posunięć Strajku Kobiet budzi poważne wątpliwości, a wszystkie działania zmierzają do "zalegalizowania nieograniczonej aborcji". Sędzia nie uznaje szczerości intencji organizatorów manifestacji, a inspirację do radykalnych kroków przez nich poczynionych, upatruje za granicą Polski. 

"Nasz Dziennik" sugeruje, że sędzia Piotr Ł. Andrzejewski za przyczynę demonstracji Strajku Kobiet uznaje antypolskie interesy mające na celu osłabienie autorytetu państwa i doprowadzenie do obalenia demokratycznie wybranego rządu. 

Zamach stanu wywołany przez Strajk Kobiet, zdaniem Andrzejewskiego miałby się odbyć "za pośrednictwem wywołania stanu powszechnego zagrożenia zdrowia, życia i mienia obywateli w eskalowaniu pandemii koronawirusa Covid-19". "Nasz Dziennik" informuje, że wiceprzewodniczący Trybunału Stanu wnosi "o wszczęcie postępowania wyjaśniającego w przedmiocie prawdopodobieństwa zorganizowania na terytorium państwa polskiego struktur przestępczości zorganizowanej."

Jak czytamy na portalu Wirtualna Polska, prokuratura krajowa wciąż milczy w tej sprawie. Nie wiadomo zatem czy wniosek dotyczący Strajku Kobiet zostanie uwzględniony przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę. 

źródło: wp.pl

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >