wtv.pl
Strajk Kobiet

WTV

Strajk Kobiet dopiero się zacznie. Już od jutra poważne utrudnienia w ruchu

1 Listopada 2020

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Już jutro Strajk Kobiet ruszy na ulice w całej Polsce. Marta Lempart jeszcze w piątek wydała komunikat, z którego wynika, że co tydzień będą organizowane wielkie protesty. Warto się zainteresować i przygotować, by uniknąć utrudnień w ruchu drogowym

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że z ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży należy wykreślić punkt, który zezwala na aborcję z przyczyn embriopatologicznych. Od momentu opublikowania wyroku w Dzienniku Ustaw postanowienie to będzie obowiązywać. Strajk Kobiet uznał ten moment za przełomowy. Od 22 października przez całą Polskę przetaczają się gigantyczne manifestacje.

Już jutro Strajk Kobiet rusza z kolejną akcją. Chcą ponownie zablokować całą Polskę

Warto podkreślić, że rolą Strajku Kobiet jest głównie koordynowanie wydarzeń. Zgromadzenia w znacznej mierze są organizowanie oddolnie przez Polki i Polaków. Głównymi liderkami organizacji jest Marta Lempart, Klementyna Suchanow i Agnieszka Czerederecka. 

Organizatorki ruchu sprzeciwu przedstawiły swoje postulaty. Wskazują, że Strajk Kobiet będzie trwał tak długo, aż Zjednoczona Prawica zrealizuje żądania. Chodzi między innymi o pełną liberalizację prawa do aborcji, świeckie państwo, równouprawnienie osób LGBT. Aktywistki wskazują wprost, że znajdują się wojnie z fundamentalistami religijnymi i nie mają nic do stracenia. Już jutro ogłosiły kolejną akcję. 

Jak podaje Marta Lempart, 2 listopada w Polsce odbędą się masowe manifestacje. Ich celem jest zablokowanie zarówno głównych dróg i przejść, jak i pomniejszych uliczek. Szczegóły dotyczące miejsc zgromadzeń będą podawane na bieżąco. Strajk Kobiet apeluje, by śledzić komunikaty wydawane na oficjalnej stronie organizacji, na Facebooku. Działanie to nieco utrudnia komunikacje, jednak pomoga protestującym na skuteczne działanie. W przeciwnym wypadku funkcjonariusze policji mogliby z wyprzedzeniem planować swoje działania.

Warto więc unikać w poniedziałek podróży po Warszawie. Najlepiej będzie korzystać z linii metra, ponieważ te nie zostaną zablokowane przez protestujących. Poruszanie się po centrum stolicy z pewnością zostanie skutecznie utrudnione. Blokad należy jednak spodziewać się w całym kraju. Informacje o kursowaniu autobusów i tramwajów może obserwować na oficjalnych stronach internetowych przewoźnika. Strajk Kobiet zrzesza również osoby prowadzące samochody. 

Planując swój dzień lepiej ograniczyć się do podróżowania na terenie dzielnicy lub osiedla. Do Strajku Kobiet dołączyli też taksówkarze. Oznacza to, że ani komunikacja miejska, ani przejazd taryfą, ani prywatny pojazd osobowy nie pomoże uniknąć utrudnień. Każdy, kto znajdzie się na terenie blokady powinien zachować szczególną ostrożność, by nie potrącić protestujących oraz nie doprowadzić do stłuczki. 

Przypomnijmy, że dziś Strajk Kobiet powołał Radę Konsultacyjną. Ciało to składa się z polityków, społeczników i ekspertów, którzy mają ułożyć program, jaki zostanie wdrożony po odsunięciu Zjednoczonej Prawicy od władzy. Zrzeszenie było inspirowane białoruskim odpowiednikiem.

W Radzie będzie zasiadać między innymi: Barbara Labuda, Beata Chmiel, Danuta Kuroń, Jacek Wiśniewski, Robert Hojda, Mirka Makuchowska, Bożena Przyłuska, Dorota Łoboda, Katarzyna Krzyżanowska, Monika Płatek, Michał Boni, Piotr Szumlewicz, Sebastian Słowiński, Paweł Kasprzak, Kinga Łozińska, Dominika Lasota oraz Nadia Oleszczuk. Strajk Kobiet poinformował, że organ będzie stale poszerzany, ponieważ prace w gronach eksperckich będą prowadzone w podgrupach.

Źródło: [Wikipedia]

Podobne artykuły

W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >
W Czaczu w Wielkopolsce służby wezwane zostały do samobójcy

Polska

Samobójstwo 27-latka w Czaczu w Wielkopolsce. Mężczyzna powiesił się na drzewie

Czytaj więcej >