Stan wyjątkowy. Pixabay.com/pasja1000Źródło: Pixabay.com/pasja1000
Wszystkie wideo autora Weronika Szatkowska
Autor Weronika Szatkowska - 13 Marca 2020

Stan wyjątkowy i stan nadzwyczajny w Polsce - o co chodzi? Wyjaśniamy co to oznacza

Stan wyjątkowy i nadzwyczajny wzbudza wiele strachu i kontrowersji wśród opinii publicznej. Wyjaśniamy co to może oznaczać dla Polek i Polaków. Wbrew pozorom to najlepsze zabezpieczenie w obecnej sytuacji.

Stan nadzwyczajny to wyjątkowy reżim prawny. Jego wprowadzenie ma za zadanie odwrócić bądź zminimalizować skutki występujących i realnych zagrożeń. Wtedy też wyczerpuje sie wszystkie środki, jakie przewiduje Konstytucja. Stan nazwyczajny dzieli się na: stan wojenny, stan klęski żywiołowej i stan wyjątkowy.

Policjanci są zwalniani. Zatrważające czystki wśród funkcjonariuszy służbyPolicjanci są zwalniani. Zatrważające czystki wśród funkcjonariuszy służbyCzytaj dalej

Stan wyjątkowy w Polsce 2020 - co to oznacza? 

Stan nadzwyczajny na podstawie ustawy jest wprowadzany, aby możliwie jak najprędzej przywrócić normalny stan funkcjonowania całego państwa. Stan wyjątkowy to ogarniczenie niektórych praw oraz swobód obywatelskich, na wypadek zagrożenia i bezpieczeństwa obywateli, porządku publicznego i ustroju państwa.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Ważny apel Morawieckiego. Chodzi o kwarantannę oraz zamknięcie sklepów i miast
2. Wzruszający apel o pomoc seniorom. Zaproponujmy im pomoc, zróbmy za nich zakupy

Na taki ruch zdecydowały się m.in. Czechy i Słowacja - nasi sąsiedzi. 

"W sytuacji szczególnego zagrożenia konstytucyjnego ustroju państwa, bezpieczeństwa obywateli lub porządku publicznego, w tym spowodowanego działaniami o charakterze terrorystycznym lub działaniami w cyberprzestrzeni, które nie może być usunięte poprzez użycie zwykłych środków konstytucyjnych, Rada Ministrów może podjąć uchwałę o skierowaniu do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o wprowadzenie stanu wyjątkowego" - przygotowano nową ustawę o stanie wyjątkowym w 2002 roku.

Taki stan może być podstawą do wstrzymania działalności gospodarczej, zablokować lotniska, dworce i porty.

"Przepis ust. 1 pkt 1 nie dotyczy zgromadzeń organizowanych przez kościoły i inne związki wyznaniowe oraz organizacje religijne działające w obrębie świątyń, budynków kościelnych, w innych pomieszczeniach służących organizowaniu i publicznemu sprawowaniu kultu, a także zgromadzeń organizowanych przez organy państwa lub organy samorządu terytorialnego" - mówi Art. 16. - Ustawy o stanie wyjątkowym.

Wniosek Rady Ministrów zostaje w takim przypadku rozpatrzony przez Prezydenta. Później przedstawia się go Sejmowi. Stan wyjątkowy jest ograniczony czasowo i może trwać maksymalnie 90 dni. W razie potrzeby można go jednak przedłużyć o kolejne 60 dni. Wprowadzenie stanu nadzwyczajnego pozostawia rządowi pole do manewru w kwestii ustalania jego warunków. Przede wszystkim ma udostępnić siły policyjne i wojskowe w celu zaangażowania w pomoc obywatelom. Wiąże się to jednak z rożnymi ograniczeniami lub zakazami.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Polscy skoczkowie poddani kwarantannie. W izolatce również Adam Małysz
  2. "Najgorsze dopiero przed nami". Fatalne wieści szefa Narodowego Instytutu Zdrowia USA
  3. Na co cierpiała kobieta, która zmarła przez wirusa? Informacje o grupach ryzyka
  4. Co się dzieje w Senacie? "Jeśli wynik będzie dodatni, czeka nas kwarantanna"
  5. Polscy naukowcy z UJ już opracowują ultraszybki test diagnostyczny: "Zrobimy wszystko". Przełom nadchodzi?
  6. Z ostatniej chwili: Nie żyje kobieta z koronawirusem. 2 tygodnie temu wróciła z Polski na Ukrainę