Setki milionów czekają na spadkobierców. Polki i Polacy nie wiedzą o czekającym na nich majątku. pixabay.com
Źródło: pixabay.com
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 5 Lutego 2020

Setki milionów czekają na spadkobierców. Polki i Polacy nie wiedzą o czekającym na nich majątku

Spadek może czekać na tysiące polskich rodzin, niezdających sobie sprawy z zostawionych im pieniędzy. Zmarli mogli pozostawić w Otwartych Funduszach Emerytalnych nawet kilkaset milionów złotych.

 Jak podaje portal money.pl, w OFE zamrażane są pieniądze po zmarłych, po które nikt się nie zgłosił. Jako przykład osoby nieświadomej zastawionych jej pieniędzy portal przytacza przykład pani Agnieszki. Na informację o pozostawionych jej przez zmarłego męża pieniądzach czekała 12 lat. OFE nie udzieliło jej żadnej informacji, a o spadku dowiedziała się przypadkiem.

Wiedzę o pozostawionych jej pieniądzach pani Agnieszka uzyskała dzięki... doradcy finansowemu, który zadzwonił do niej z ofertą.

Jak udało się dowiedzieć redaktorom money.pl, przypadek kobiety nie jest jedyny. W OFE na Polaków mają czekać milionych złotych.

Spadek czeka. Rodzina o niczym nie wie

Portal podaje za Izbą Gospodarczą Towarzystw Emerytalnych, że "wartość aktywów osób zmarłych w OFE może wynosić kilkaset milionów". Zajmujący się tym sektorem KNR nie publikuje jednak dokładnych danych.

By otrzymać pieniądze po zmarłych, sprawy należy wziąć w swoje ręce. OFE nie jest bowiem uprawnione do pozyskania informacji o śmierci swojego członka. Jak twierdzi cytowany przez money.pl rzecznik KNF Jacek Barszczewski, "OFE nabywa informację o fakcie śmierci członka od osoby uprawnionej do środków zgromadzonych na rachunku zmarłego". To zatem osoba uprawniona do środków powinna poinformować o tym fakcie.

By dowiedzieć się, czy zmarły należał do jakiegokolwiek Otwartego Funduszu Emerytalnego, należy udać się do ZUS-u.

– Środki zgromadzone w funduszach emerytalnych w przypadku śmierci członka funduszu podlegają dziedziczeniu lub wypłacie osobie uposażonej. Świadomość tych regulacji nie jest powszechna, podobnie jak świadomość członkostwa w OFE – mówi money.pl Małgorzata Rusewicz, prezes IGTE.

Należy pamiętać, że Otwarte Fundusze Emerytalne nie są zobligowane prawnie do szukania żyjących spadkobierców.