wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Ponad 63 proc. na tak. Najnowszy sondaż prezydencki nie pozostawia żadnych złudzeń

21 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Sondaż prezydencki SW Research wykonany na zlecenie "Rzeczpospolitej" obrazuje istotne fakty w kwestii drugiej tury wyborów. Dziennik postanowił zapytać respondentów, czy zagłosują 12 lipca, jeśli do kolejnej tury nie wejdzie kandy

Niemal wszystkie najnowsze sondaże jasno wskazują, że w kwestii nadchodzących wyborów prezydenckich konieczne będzie przeprowadzenie kolejnej tury głosowania. Szanse na to, że 28 czerwca którykolwiek z kandydatów osiągnie przeszło 50 proc. głosów, są obecnie w zasadzie zerowe. Badania pokazują ponadto, że w zaplanowanej na 12 lipca drugiej turze spotkają się walczący o reelekcję Andrzej Duda i kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski.

Sondaż prezydencki. 63 proc. na tak

"Czy w przypadku gdyby Pani/Pana kandydat nie wszedł do II tury wyborów prezydenckich, zamierza Pani/Pan mimo to wziąć w niej udział?", takie pytanie uczestnikom badania postanowiła zadać "Rzeczpospolita". Twierdząco odpowiedziało aż 63 proc. respondentów. Jedynie 16,3 proc. pytanych przekazało, że w takiej sytuacji nie wybierze się do urn 12 lipca. 19,9 proc. badanych nie ma zdania.

Wyniki sondażu zdają się niezwykle istotne. Od głosów wyborców tych polityków, którzy odpadną z wyścigu po pierwszej turze, zależeć może wynik nadchodzących całych wyborów prezydenckich. Co więcej, część badań pokazuje, że Trzaskowski może liczyć na poparcie większości osób, które deklarują chęć zagłosowania na kandydatów znajdujących się poza czołową dwójką.

Wczoraj chęć oddania głosu na Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze zasygnalizował Szymon Hołownia. – Wszystko jest lepsze, mniejsze zło – oznajmił, cytowany przez "Polska Times", odnosząc się do Dudy. Kandydat KO mógłby zresztą liczyć nie tylko na zdecydowaną część elektoratu Hołowni. Polityka poparliby również w większości wyborcy Roberta Biedronia oraz Władysława Kosiniaka-Kamysza, podczas gdy Andrzej Duda, może zyskać w zasadzie głównie głosy osób popierających Krzysztofa Bosaka. Tezę tę potwierdza m.in. badanie Instytutu Badań Pollster dla "Super Expressu".

Źródła: rp.pl / polskatimes.pl / se.pl

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >