sondaż. Piotr Molecki/East NewsŹródło: Piotr Molecki/East News
Wszystkie wideo autora Wiktor Ćwikliński
Autor Wiktor Ćwikliński - 2 Czerwca 2020

Najnowszy sondaż nie pozostawia złudzeń. Wielka ulga na Nowogrodzkiej.

Sondaż partyjny dla Rzeczpospolitej pokazuje, że PiS zbyt szybko został przez niektórych spisany na straty. Partia rządząca zyskuje. Największym wygranym jest jednak Koalicja Obywatelska, dla której Rafał Trzaskowski okazał się doskonałą szansą na nowe otwarcie.

Poprzedni sondaż Rzeczpospolita zamówiła 11 maja. W odniesieniu do tego badania widać spore różnice w wynikach. Bardzo duża chwiejność nastrojów społecznych z pewnością ma swoje przyczyny we wciąż tlącej się epidemii oraz jej skutkach gospodarczych. Sytuacja polityczna jest bardzo niestabilna, a nadchodzące wybory prezydenckie jeszcze mocniej zaostrzają konflikt.

Tylko dla osób o mocnych nerwach. Polska policja ujęła mężczyznę, który w niewiarygodny sposób uśmiercił kociętaTylko dla osób o mocnych nerwach. Polska policja ujęła mężczyznę, który w niewiarygodny sposób uśmiercił kociętaCzytaj dalej

Sondaż: PiS i KO zyskują

Prawo i Sprawiedliwość niezmiennie zajmuje pierwsze miejsce w sondażach. 41% oraz wzrost o 4 punkty umocniły pozycję partii Jarosława Kaczyńskiego. O sporym zadowoleniu może mówić również Koalicja Obywatelska. Największa partia opozycyjna rośnie aż o 9 pkt. proc. i zajmuje drugie miejsce z wynikiem 24,3%. Ostatnie miejsce na podium należy aktualnie do koalicji ludowców i Pawła Kukiza: 11,2%. Oznacza to spadek o 2 pkt. proc. 

p>DZISIAJ GRZEJE: 1. Pilny komunikat ministerstwa dla milionów rodziców i uczniów. Jest oficjalna odpowiedź na zadziwiający apel
2. Coraz więcej Polaków dostaje dziwnego SMS-a. Lepiej na niego uważaj, jest od oszustów

Na czwartym miejscu, z 9% poparciem znajduje się Lewica. Ugrupowanie zanotowało wzrost o 1 pkt. proc. Słabe notowania Roberta Biedronia nie pozwalają aktualnie Lewicy przebić bariery 10%. W Sejmie znalazłaby się również Konfederacja, 7,5% poparcia oraz wzrost o 0,5 pkt. proc. oznaczają dla narodowców solidną stabilizację. 7% badanych nie wie na kogo oddałoby głos.

Frekwencja szacowana jest na 55%. 

Komentatorzy polityczni zgodnie podkreślają, iż możemy mieć do czynienia z ostatnimi tygodniami takiej stabilizacji sondaży. Coraz bardziej prawdopodobna wygrana kandydata opozycji w nadchodzących wyborach prezydenckich niezwykle zachwiałaby monolitem Zjednoczonej Prawicy, powodując nieodwracalne straty sondażowe dla rządzących.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Prezydent ogłosił nowy program. Każdy Polak może dostać nawet kilka tysięcy złotych, wystarczy spełnić jeden warunek
  2. 6-latka wpadła do stawu. Trwa akcja reanimacyjna
  3. Jolanta Kwaśniewska wg Polek i Polaków najlepszą pierwszą damą? Agata Duda może się niepokoić
  4. Dariusz Piontkowski przekazał ważne wieści dla uczniów. Zmiany wchodzą w życie już dziś
  5. Kuriozalna wpadka na antenie Polsatu. Prowadzący nie mogli się uspokoić
  6. Kolejny kraj otwiera się na turystów, ale nie przyjmie Polaków. Dlaczego nas nie chcą?