wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Najnowszy sondaż nie pozostawia złudzeń. Wielka ulga na Nowogrodzkiej.

2 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Wiktor Ćwikliński

Udostępnij:

Sondaż partyjny dla Rzeczpospolitej pokazuje, że PiS zbyt szybko został przez niektórych spisany na straty. Partia rządząca zyskuje. Największym wygranym jest jednak Koalicja Obywatelska, dla której Rafał Trzaskowski okazał się doskonałą sz

Poprzedni sondaż Rzeczpospolita zamówiła 11 maja. W odniesieniu do tego badania widać spore różnice w wynikach. Bardzo duża chwiejność nastrojów społecznych z pewnością ma swoje przyczyny we wciąż tlącej się epidemii oraz jej skutkach gospodarczych. Sytuacja polityczna jest bardzo niestabilna, a nadchodzące wybory prezydenckie jeszcze mocniej zaostrzają konflikt.

Sondaż: PiS i KO zyskują

Prawo i Sprawiedliwość niezmiennie zajmuje pierwsze miejsce w sondażach. 41% oraz wzrost o 4 punkty umocniły pozycję partii Jarosława Kaczyńskiego. O sporym zadowoleniu może mówić również Koalicja Obywatelska. Największa partia opozycyjna rośnie aż o 9 pkt. proc. i zajmuje drugie miejsce z wynikiem 24,3%. Ostatnie miejsce na podium należy aktualnie do koalicji ludowców i Pawła Kukiza: 11,2%. Oznacza to spadek o 2 pkt. proc. 

Na czwartym miejscu, z 9% poparciem znajduje się Lewica. Ugrupowanie zanotowało wzrost o 1 pkt. proc. Słabe notowania Roberta Biedronia nie pozwalają aktualnie Lewicy przebić bariery 10%. W Sejmie znalazłaby się również Konfederacja, 7,5% poparcia oraz wzrost o 0,5 pkt. proc. oznaczają dla narodowców solidną stabilizację. 7% badanych nie wie na kogo oddałoby głos.

Frekwencja szacowana jest na 55%. 

Komentatorzy polityczni zgodnie podkreślają, iż możemy mieć do czynienia z ostatnimi tygodniami takiej stabilizacji sondaży. Coraz bardziej prawdopodobna wygrana kandydata opozycji w nadchodzących wyborach prezydenckich niezwykle zachwiałaby monolitem Zjednoczonej Prawicy, powodując nieodwracalne straty sondażowe dla rządzących.

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >