wtv.pl > Polska > Myślisz, że zagrożenie cię nie dotyczy? Narażone nie tylko osoby starsze, badania rozmywają wątpliwości
Michalina Kobla
Michalina Kobla 19.03.2022 08:39

Myślisz, że zagrożenie cię nie dotyczy? Narażone nie tylko osoby starsze, badania rozmywają wątpliwości

wtv
WTV.pl

Badania, opublikowane na łamach „The Lancet”, jednego z najbardziej prestiżowych czasopism medycznych, nie pozostawiają wątpliwości. Wiek nie jest jedynym kryterium, zwiększającym ryzyko zgonu na skutek COVID-19. Choć o zwiększających niebezpieczeństwo chorobach przewlekłych oględnie mówi się w mediach, nie wszyscy wiedzą, o które z nich dokładnie chodzi.

Śmiertelność i ryzyko wystąpienia choroby - co wiemy do tej pory?

Eksperci z China-Japan Friendship Hospital and Capital Medical University w Pekinie przeanalizowali przypadki 191 pacjentów, hospitalizowanych w Wuhan, u których stwierdzono chorobę, wywoływaną przez wirusa. Średnia ich wieku nie była tak wysoka, jak można by przypuszczać, bo wynosiła 56 lat (pacjenci mieli od 18 do 87 lat). 54 z nich zmarło.

Okazuje się, że aż u 48 proc. obserwowanych zanotowano przewlekłe choroby. U połowy rozwinęła się sepsa a jedna trzecia cierpiała na cukrzycę. 8 proc. miało chorobę niedokrwienną serca.

WHO na swojej stronie wymienia jeszcze kilka innych czynników, zwiększających ryzyko wystąpienia COVID-19. Są to nadciśnienie, choroby płuc i nowotwór. Organizacja, powołując się na badania, zaleca również rzucanie palenia. U osób uzależnionych w danej chwili, bądź w przeszłości, zanotowano wyższe ryzyko rozwoju COVID-19 a nawet zgonu.

 - Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe - to z kolei informacje, podane w witrynie Ministerstwa Zdrowia.

Tagi: Koronawirus