Myślisz, że zagrożenie cię nie dotyczy? Narażone nie tylko osoby starsze, badania rozmywają wątpliwości. pikrepo.comŹródło: pikrepo.com
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 16 Marca 2020

Myślisz, że zagrożenie cię nie dotyczy? Narażone nie tylko osoby starsze, badania rozmywają wątpliwości

Śmiertelność u osób, zakażonych wirusem SARS-Cov-2 wykazuje wyraźną korelację z wiekiem pacjentów. Jest to fakt, przez który powszechnie uznaje się, że chorą COVID-19 zagrożone pozostają wyłącznie osoby starsze. Nie jest to jednak prawda.

Badania, opublikowane na łamach „The Lancet”, jednego z najbardziej prestiżowych czasopism medycznych, nie pozostawiają wątpliwości. Wiek nie jest jedynym kryterium, zwiększającym ryzyko zgonu na skutek COVID-19. Choć o zwiększających niebezpieczeństwo chorobach przewlekłych oględnie mówi się w mediach, nie wszyscy wiedzą, o które z nich dokładnie chodzi.

Objawy zakażenia, o których rzadko się mówi. Nie tylko kaszel i gorączkaObjawy zakażenia, o których rzadko się mówi. Nie tylko kaszel i gorączkaCzytaj dalej

Śmiertelność i ryzyko wystąpienia choroby - co wiemy do tej pory?

Eksperci z China-Japan Friendship Hospital and Capital Medical University w Pekinie przeanalizowali przypadki 191 pacjentów, hospitalizowanych w Wuhan, u których stwierdzono chorobę, wywoływaną przez wirusa. Średnia ich wieku nie była tak wysoka, jak można by przypuszczać, bo wynosiła 56 lat (pacjenci mieli od 18 do 87 lat). 54 z nich zmarło.

Okazuje się, że aż u 48 proc. obserwowanych zanotowano przewlekłe choroby. U połowy rozwinęła się sepsa a jedna trzecia cierpiała na cukrzycę. 8 proc. miało chorobę niedokrwienną serca.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Ratownicy medyczni zamówili jedzenie. Na paragonie czekała na nich niespodzianka, poruszające
2. Dwie osoby zerwały kwarantannę. Prokuratura wszczęła śledztwo, grozi im osiem lat więzienia

WHO na swojej stronie wymienia jeszcze kilka innych czynników, zwiększających ryzyko wystąpienia COVID-19. Są to nadciśnienie, choroby płuc i nowotwór. Organizacja, powołując się na badania, zaleca również rzucanie palenia. U osób uzależnionych w danej chwili, bądź w przeszłości, zanotowano wyższe ryzyko rozwoju COVID-19 a nawet zgonu.

 - Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe - to z kolei informacje, podane w witrynie Ministerstwa Zdrowia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Bartosz Bereszyński zarażony wirusem. Piłkarz zdradził jak się czuje
  2. Polaków czekają kolejne ograniczenia. Rząd bierze się za ruch między miastami
  3. Ważna decyzja premiera Morawieckiego. Nowe obostrzenia w ruchu między miastami zostają dziś wprowadzone
  4. Tragiczny apel polskiej lekarki. "Wszystkiego nam brakuje, jest nas dramatycznie mało"
  5. Bardzo niepokojące doniesienia. Minister zdrowia ujawnił, jakiej liczby zakażonych musimy się spodziewać w tym tygodniu
  6. Połączenia wewnątrz Polski zawieszone. Samoloty nie polecą, premier podjął decyzję