wtv.pl > Polska > Papież Franciszek podjął bardzo ważną decyzję, która zmieni wiele. Chodzi konkretnie o ślub
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 08:35

Papież Franciszek podjął bardzo ważną decyzję, która zmieni wiele. Chodzi konkretnie o ślub

wtv
WTV.pl

Papież Franciszek przygotował ważny dokument opublikowany przez przedstawicieli Watykanu. Hierarcha przedstawił swoje stanowisku w sprawie udzielania skramentów z udziałem osób świeckich. Chodzi o pogrzeby, śluby oraz chrzty. Głowa Kościoła wyjaśniła, kiedy taka sytuacja jest stosowna. Jego zdaniem osoby duchowne w wyjątkowych incydentach powinny stanowić o włączaniu osób spoza Kościoła do tego typu ceremonii. 

Ślub: Papież Franciszek wydał pilny komunikat

Portal O2.pl przedstawił informacje prosto ze Stolicy Apostolskiej. Papież Franciszek zezwolił, aby w wyjątkowych sytuacjach dopuścić osoby świeckie do celebrowania religijnych sakramentów. BSA podkreśla jednak, że może do tego dojść za specjalnym przyzwoleniem kapłana. Decyzją hierarchy tylko w przypadku braku duchownego można naruszyć obowiązujące w związku wyznaniowym prawo kanoniczne. Podjęte stanowisko z pewnością nie spodoba się każdemu, kto angażuje się w życiu wspólnoty wyznaniowej. 

Papież Franciszek wyjaśnił, kiedy konkretnie można dopuścić się ustępstw od obowiązującego prawa kanonicznego. - Tam, gdzie brakuje kapłanów i diakonów, biskup diecezjalny może oddelegować osoby świeckie do pomocy przy zawieraniu małżeństw - czytamy w dokumencie przytoczonym przez "Fox News". Biuro Stolicy Apostolskiej podkreśla jednak, że osoby świeckie w żadnym wypadku nie mogą pełnić kapłańskich obowiązków. - Jednak w żadnym wypadku świeccy nie mogą wygłaszać homilii podczas sprawowania Eucharystii – deklaruja BSA dla "New York Post". 

Ślub, zgodnie z dokumentem spisanym przez papieża Franciszka, może odbyć się przy wsparciu ze strony osób świeckich. Władze Kościoła katolickiego kategorycznie zabraniają angażowania osób nieupoważnionych do sprawowania innych obowiązków wynikających z posługi kapłańskiej. Najnowszą decyzję musi poprzeć Kongregacja Episkopatu oraz władze samego Watykanu. Warto podkreślić, że wcześniej podobne ustępstwa były zakazane przez hierarchów Kościoła katolickiego. 

Źródło: [O2.pl]

Powiązane