wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Papież Franciszek podjął bardzo ważną decyzję, która zmieni wiele. Chodzi konkretnie o ślub

23 Lipca 2020

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Ślub w Kościele katolickim stał się tematem wywołującym niemałe kontrowersje. Papież Franciszek wydał komunikat, w którym odniósł się do udzielania sakramentów przez osoby świeckie. Biuro Stolicy Apostolskiej przedstawiło stanowisko g

Papież Franciszek przygotował ważny dokument opublikowany przez przedstawicieli Watykanu. Hierarcha przedstawił swoje stanowisku w sprawie udzielania skramentów z udziałem osób świeckich. Chodzi o pogrzeby, śluby oraz chrzty. Głowa Kościoła wyjaśniła, kiedy taka sytuacja jest stosowna. Jego zdaniem osoby duchowne w wyjątkowych incydentach powinny stanowić o włączaniu osób spoza Kościoła do tego typu ceremonii. 

Ślub: Papież Franciszek wydał pilny komunikat

Portal O2.pl przedstawił informacje prosto ze Stolicy Apostolskiej. Papież Franciszek zezwolił, aby w wyjątkowych sytuacjach dopuścić osoby świeckie do celebrowania religijnych sakramentów. BSA podkreśla jednak, że może do tego dojść za specjalnym przyzwoleniem kapłana. Decyzją hierarchy tylko w przypadku braku duchownego można naruszyć obowiązujące w związku wyznaniowym prawo kanoniczne. Podjęte stanowisko z pewnością nie spodoba się każdemu, kto angażuje się w życiu wspólnoty wyznaniowej. 

Papież Franciszek wyjaśnił, kiedy konkretnie można dopuścić się ustępstw od obowiązującego prawa kanonicznego. - Tam, gdzie brakuje kapłanów i diakonów, biskup diecezjalny może oddelegować osoby świeckie do pomocy przy zawieraniu małżeństw - czytamy w dokumencie przytoczonym przez "Fox News". Biuro Stolicy Apostolskiej podkreśla jednak, że osoby świeckie w żadnym wypadku nie mogą pełnić kapłańskich obowiązków. - Jednak w żadnym wypadku świeccy nie mogą wygłaszać homilii podczas sprawowania Eucharystii – deklaruja BSA dla "New York Post". 

Ślub, zgodnie z dokumentem spisanym przez papieża Franciszka, może odbyć się przy wsparciu ze strony osób świeckich. Władze Kościoła katolickiego kategorycznie zabraniają angażowania osób nieupoważnionych do sprawowania innych obowiązków wynikających z posługi kapłańskiej. Najnowszą decyzję musi poprzeć Kongregacja Episkopatu oraz władze samego Watykanu. Warto podkreślić, że wcześniej podobne ustępstwa były zakazane przez hierarchów Kościoła katolickiego. 

Źródło: [O2.pl]

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >