wtv.pl > Tylko u nas > Skąpe stroje zawodniczek to seksizm? „Mamy prawo nosić to, co chcemy i w czym nam wygodnie”
Maja Staśko
Maja Staśko 19.03.2022 08:56

Skąpe stroje zawodniczek to seksizm? „Mamy prawo nosić to, co chcemy i w czym nam wygodnie”

piłka nożna kobiet
Instagram

Paraolimpijska mistrzyni świata, Olivia Breen, po niedzielnym skoku w dal na Mistrzostwach Anglii usłyszała od wolontariuszki, że jej „spodenki były za krótkie i nieodpowiednie”. Tyle że Breen nosiła ten sam strój przez większość swojej kariery.

24-letnia sportowczyni, która cierpi na porażenie mózgowe, zamieściła na Twitterze oświadczenie w tej sprawie. Wyznała, że była zaskoczona tym komentarzem i poczuła się zniesmaczona.

https://twitter.com/BreenOlivia/status/1417064573467828228?s=19&fbclid=IwAR2yoEcrtuiKeBI7Yfw2NXLJA0RU1rt-eBSAbujpthzg-xwbA-XneKLnHf8

To jest takie złe. Nie żyjemy w XVIII wieku. Rzeczywistość jest już znacznie dalej. Jako sportowczyni osobiście nigdy wcześniej tego nie doświadczyłam” – powiedziała Breen.

Breen szykuje się do rywalizacji na Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio w sierpniu. Podczas niedzielnych mistrzostw nosiła oficjalne majtki sponsora.

„Kiedy rywalizujesz, chcesz czuć się tak lekko, jak to możliwe, aby uzyskać lepsze wyniki” – powiedziała Breen CNN. „Mamy prawo nosić to, co chcemy i możemy”.

Grzywna za spodenki zamiast majtek

Kilka dni wcześniej miało miejsce inne zdarzenie związane z ubraniami zawodniczek przed Igrzyskami Olimpijskimi w Japonii. Norweska drużyna piłki ręcznej plażowej kobiet została ukarana grzywną przez komisję dyscyplinarną Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej (EHF) po tym, jak w zeszłym tygodniu walczyła w spodenkach zamiast majtek w meczu z Hiszpanią na Mistrzostwach Europy w piłce ręcznej plażowej.

Każda zawodniczka w żeńskiej drużynie została ukarana grzywną w wysokości 1768 dolarów.

>

Instagram

Piłkarze ręczni plażowi noszą spodenki na każdych zawodach – i nigdy nie spotyka ich za to kara.

>

Porównanie strojów reprezentacji Norwegii w piłce ręcznej plażowej - Twitter

>

Letnie Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie 2018 w Buenos Aires, Xinhua News/East News

>

Letnie Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie 2018 w Buenos Aires, Xinhua News/East News

"Możesz nosić, co chcesz, jeśli czujesz się z tym komfortowo"

Wcześniej kilka gimnastyczek sportowych z Niemiec zaprotestowało przeciw wyciętym strojom w trakcie zawodów i ubrało stroje zakrywające całe ciało. Mówiły wprost, że to sprzeciw wobec seksualizacji zawodniczek.

„Media społecznościowe są całym życiem niektórych ludzi. Oni mogą publikować o mnie wszystko, co chcą, więc czasami nie czuję się z tym komfortowo” – powiedziała jedna z zawodniczek, Elizabeth Seitz - „Nie chcemy dawać im takiej możliwości, dlatego czasem nosimy nasze rozbudowane stroje”.

„Właśnie opublikowałem zwykłe zdjęcie w normalnym stroju trykotowym” – wspomina Sarah Voss, inna gimnastyczka z Niemiec, która postanowiła zaprotestować przeciwko seksualizacji. „Facet zapytał mnie, czy wszędzie się ogoliłam. A ja pomyślałem, dlaczego myślisz o czymś takim, a nie o moim występie?”.

>

Sarah Voss, FABRICE COFFRINI/AFP/East News

Co więcej, także w środowisku sportowym zdarzają się seksistowskie uwagi, komentarze czy przemoc seksualna. Lekarz zespołu gimnastyczek sportowych z USA Larry Nassar wykorzystał seksualnie setki młodych dziewcząt.

Rozbudowany strój pozwala gimnastyczkom nie tylko czuć się bezpieczniej i chronić przed przemocą seksualną – ale także chronić się przed utratą medalu.

„Chcemy tylko pokazać światu, że możesz nosić, co chcesz, jeśli czujesz się z tym komfortowo. Naprawdę czuję się komfortowo, kiedy noszę swój strój, ale w zeszłym tygodniu miałam go w bardziej wyciętej formie i musiałam przykleić go do tyłka, żeby się nie osuwał". Obcisłe stroje dają więcej możliwości utraty punktów – gdy odkryje się ramiączko stanika, sędziowie mogą za to odliczyć punkty.

Wciąż nie wiadomo, czy gimnastyczki sportowe z Niemiec będą nosić rozbudowane stroje podczas wydarzeń na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Ale mają nadzieję, że będzie to strój zakładany przez coraz więcej sportowczyń w celu wyeliminowania seksualizacji.

Gimnastycy na zawodach występują w spodniach.

>

David Belyavskiy, THOMAS KIENZLE/AFP/East News

>

Simone Biles, LIONEL BONAVENTURE/AFP/East News

"To nie jest wioska sportowców, to wioska ludzi wciąż definiowana przez ich genitalia"

W 2016 r. modelka Rain Dove stworzyła kampanię, w której ubierała stroje męskie i kobiece tych samych dyscyplin sportowych. Różnice są olbrzymie.

„Igrzyska Olimpijskie wyznaczają światowy standard. Dla mężczyzn, dla kobiet, dla lekkoatletyki” – powiedziała NBC modelka. „To nie jest wioska sportowców, to wioska ludzi wciąż definiowana przez ich genitalia”. Zjawisko to nazywa seksploatacją.

Zdjęcia do kampanii zrobił Mark Wijsman.

>
>
>
>

Kilkunastu starszych mężczyzn patrzy prosto w ledwo zakryte krocza dziewczynek w szpagacie

Kobiety uprawiające sport słyszą, że albo ich stroje nie są wystarczająco skromne i mają „nie prowokować”, albo powinny być bardziej wycięte, co często powoduje seksualizację. Nawet 10-letnich i młodszych dziewczynek.

W 2018 r. całą Polskę obiegło zdjęcie gimnastyczek w imponującym szpagacie, na które z rozwartymi ustami patrzyli Andrzej Duda z całą śmietanką mężczyzn ze świata polityki i Kościoła rzymskokatolickiego.

>

Źródło: Agencja Gazeta

Zdjęcie wzbudziło kontrowersje: kilkunastu starszych mężczyzn patrzy prosto w ledwo zakryte krocza dziewczynek z podstawówki, które mają niezwykłe umiejętności sportowe dzięki setkom godzin codziennych treningów, ale cała uwaga i tak skupia się na ich kroczach.

Powiązane