Siostra położyła głowę na kolanach bratu dotkniętemu zespołem Downa. Reakcja była niesamowita
Opublikowane na TikToku nagranie przedstawiające relację kobiety ze swym mającym zespół Downa bratem bije zostało hitem internetu
Kanał "Gwenny and Mason" ma za zadanie walczyć ze stereotypami dotyczącymi niepełnosprawności intelektualnej
O zmianę postrzegania osób z zespołem Downa starają się również polskie organizacje
Stowarzyszenie "Bardziej kochani" uruchomiło "Klub Inteligencji Emocjonalnej" mający na celu zachęcanie podopiecznych do twórczego wykorzystania czasu wolnego
Stygmatyzacja osób, które natura wyposażyła w dodatkową informację genetyczną zawartą w chromosomie 21, pozostaje smutną codziennością zarówno kobiet i mężczyzn niepełnosprawnością intelektualną, jak i ich rodzin.
Jedną z najbardziej rozpoznawalnych użytkowniczek sieci, które walczą ze stereotypami, jest obecnie Gwenny, siostra mającego zespół Downa, Masona.
Wzruszające nagranie siostry mężczyzny z zespołem Downa
Utworzony na niezwykle popularnym TikToku profil "gwennyandmason717" zgromadził przeszło 161,6 tysięcy polubień. Liczby są tu nie bez znaczenia. Wspomniana Gwenny wykorzystuje bowiem platformę, by pokazać światu, że 30-latek jest w pełni zdolny do normalnej egzystencji.
Mason jawi się internautom jako wielbiciel cheeseburgerów, dusza towarzystwa, zaangażowany pracownik, świetny tancerz oraz najlepszy przyjaciel swej siostry.
Absolutnym hitem pozostaje jednak nagranie, które w najdobitniejszy sposób pokazuje, że osoby z zespołem Downa charakteryzują się ogromną radością życia i wrażliwością na uczucia, często bezbłędnie rozpoznając niuanse w zachowaniu drugiej osoby.
@gwennyandmason717 Wait till the end.... ???? #downsyndrome #fyp #foryoupage #disabilitytiktok
♬ original sound - James Blake
Warto zaznaczyć, że powyższy film odtworzono już niemal 900 tysięcy razy.
"Dziecko w kochającej rodzinie będzie się doskonale rozwijać"
Podobne inicjatywy są szalenie istotne, by można mieć nadzieję na to, że stygmatyzacja osób z zespołem Downa będzie kiedyś jedynie przykrym wspomnieniem. Oczywiście, niepełnosprawność wiąże się z pewnymi ograniczeniami, jednak stworzenie odpowiednich warunków zwykle owocuje imponującym rozwojem dziecka.
Niemałą rolę w walce ze stereotypami odegrała książka autorstwa Anny Sobolewskiej "Cela: Odpowiedź na zespół Downa", wydana nakładem wydawnictwa W.A.B. Sobolewska opisuje w niej historię swej córki Cecylii, dziewczynki, który mimo przeciwności zadziwia talentami artystycznymi i doskonale odnajduje się w społeczeństwie.
– Dzieci z zespołem Downa są ekspertami od relacji międzyludzkich, wyłapują niuanse uczuć, potrafią skutecznie mediować. Moja córka ściąga nas wszystkich do pokoju, przytula i powtarza "cała rodzina". Do kręgu próbuje też wcisnąć nasze dwa koty. Cela to strażnik rodzinnej harmonii – mówiła autorka w wywiadzie udzielonym przed przeszło osiemnastoma laty "Wysokim Obcasom".
Sobolewska zaznaczała, że dodatkowy chromosom nie jest nieprzekraczalną barierą, a "dziecko w kochającej rodzinie będzie się doskonale rozwijać". – W myśleniu abstrakcyjnym, w matematyce zawsze będzie gorsze, ale w myśleniu twórczym – pomysłowe, na co dzień jest to najczęściej osoba pełna radości życia i w swojej rodzinie może pełnić funkcję podobną do każdego innego dziecka – dodała.
Od 2002 roku zmieniło się wiele. Praca nie jest jednak zakończona, czego najlepszym dowodem jest działalność stowarzyszenia "Bardziej kochani" zrzeszającego rodziny i opiekunów osób z zespołem Downa.
W styczniu minionego roku w salach Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 123 przy ulicy Czarnieckiego 49 w Warszawie odbyła się inauguracja Klubu Inteligencji Emocjonalnej, który ma za zadanie "umożliwienie osobom niepełnosprawnym twórczego wykorzystania czasu wolnego, w tym podtrzymywanie i rozwijanie samodzielności, nawiązywanie kontaktów społecznych, udział w różnego rodzaju aktywnościach".
Na koniec warto zaznaczyć, że już za przeszło 3 miesiące, 21 marca, odbędzie się kolejny Światowy Dzień Zespołu Downa. Święto zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku, jak wskazuje strona bardziejkochani.pl, patronat nad obchodami sprawuje również ONZ.
źródło: tiktok.com / wysokieobcasy.pl / bardziejkochani.pl