wtv.pl
Siostra mężczyzny z zespołem Downa opublikowała wzruszające nagranie.

tiktok.com/gwennyandmason717

Siostra położyła głowę na kolanach bratu dotkniętemu zespołem Downa. Reakcja była niesamowita

14 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Siostra mężczyzny z zespołem Downa opublikowała wzruszające nagranie. Materiał najdobitniej pokazuje, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną nierzadko bywają ekspertami od międzyludzkich relacji. Nagrane bije rekordy popularności.

  • Opublikowane na TikToku nagranie przedstawiające relację kobiety ze swym mającym zespół Downa bratem bije zostało hitem internetu

  • Kanał "Gwenny and Mason" ma za zadanie walczyć ze stereotypami dotyczącymi niepełnosprawności intelektualnej

  • O zmianę postrzegania osób z zespołem Downa starają się również polskie organizacje

  • Stowarzyszenie "Bardziej kochani" uruchomiło "Klub Inteligencji Emocjonalnej" mający na celu zachęcanie podopiecznych do twórczego wykorzystania czasu wolnego

Stygmatyzacja osób, które natura wyposażyła w dodatkową informację genetyczną zawartą w chromosomie 21, pozostaje smutną codziennością zarówno kobiet i mężczyzn niepełnosprawnością intelektualną, jak i ich rodzin.

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych użytkowniczek sieci, które walczą ze stereotypami, jest obecnie Gwenny, siostra mającego zespół Downa, Masona.

Wzruszające nagranie siostry mężczyzny z zespołem Downa

Utworzony na niezwykle popularnym TikToku profil "gwennyandmason717" zgromadził przeszło 161,6 tysięcy polubień. Liczby są tu nie bez znaczenia. Wspomniana Gwenny wykorzystuje bowiem platformę, by pokazać światu, że 30-latek jest w pełni zdolny do normalnej egzystencji.

Mason jawi się internautom jako wielbiciel cheeseburgerów, dusza towarzystwa, zaangażowany pracownik, świetny tancerz oraz najlepszy przyjaciel swej siostry.

Absolutnym hitem pozostaje jednak nagranie, które w najdobitniejszy sposób pokazuje, że osoby z zespołem Downa charakteryzują się ogromną radością życia i wrażliwością na uczucia, często bezbłędnie rozpoznając niuanse w zachowaniu drugiej osoby.

Warto zaznaczyć, że powyższy film odtworzono już niemal 900 tysięcy razy.

"Dziecko w kochającej rodzinie będzie się doskonale rozwijać"

Podobne inicjatywy są szalenie istotne, by można mieć nadzieję na to, że stygmatyzacja osób z zespołem Downa będzie kiedyś jedynie przykrym wspomnieniem. Oczywiście, niepełnosprawność wiąże się z pewnymi ograniczeniami, jednak stworzenie odpowiednich warunków zwykle owocuje imponującym rozwojem dziecka.

Niemałą rolę w walce ze stereotypami odegrała książka autorstwa Anny Sobolewskiej "Cela: Odpowiedź na zespół Downa", wydana nakładem wydawnictwa W.A.B. Sobolewska opisuje w niej historię swej córki Cecylii, dziewczynki, który mimo przeciwności zadziwia talentami artystycznymi i doskonale odnajduje się w społeczeństwie.

Dzieci z zespołem Downa są ekspertami od relacji międzyludzkich, wyłapują niuanse uczuć, potrafią skutecznie mediować. Moja córka ściąga nas wszystkich do pokoju, przytula i powtarza "cała rodzina". Do kręgu próbuje też wcisnąć nasze dwa koty. Cela to strażnik rodzinnej harmonii – mówiła autorka w wywiadzie udzielonym przed przeszło osiemnastoma laty "Wysokim Obcasom".

Sobolewska zaznaczała, że dodatkowy chromosom nie jest nieprzekraczalną barierą, a "dziecko w kochającej rodzinie będzie się doskonale rozwijać". – W myśleniu abstrakcyjnym, w matematyce zawsze będzie gorsze, ale w myśleniu twórczym – pomysłowe, na co dzień jest to najczęściej osoba pełna radości życia i w swojej rodzinie może pełnić funkcję podobną do każdego innego dziecka – dodała.

Od 2002 roku zmieniło się wiele. Praca nie jest jednak zakończona, czego najlepszym dowodem jest działalność stowarzyszenia "Bardziej kochani" zrzeszającego rodziny i opiekunów osób z zespołem Downa.

W styczniu minionego roku w salach Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 123 przy ulicy Czarnieckiego 49 w Warszawie odbyła się inauguracja Klubu Inteligencji Emocjonalnej, który ma za zadanie "umożliwienie osobom niepełnosprawnym twórczego wykorzystania czasu wolnego, w tym podtrzymywanie i rozwijanie samodzielności, nawiązywanie kontaktów społecznych, udział w różnego rodzaju aktywnościach".

Na koniec warto zaznaczyć, że już za przeszło 3 miesiące, 21 marca, odbędzie się kolejny Światowy Dzień Zespołu Downa. Święto zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku, jak wskazuje strona bardziejkochani.pl, patronat nad obchodami sprawuje również ONZ.

źródło: tiktok.com / wysokieobcasy.pl / bardziejkochani.pl

Podobne artykuły

W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >
W Czaczu w Wielkopolsce służby wezwane zostały do samobójcy

Polska

Samobójstwo 27-latka w Czaczu w Wielkopolsce. Mężczyzna powiesił się na drzewie

Czytaj więcej >