wtv.pl
Sejm

TVN24/Screen

TVN24: Protestujący próbowali przedrzeć się do Sejmu. Są pierwsi zatrzymani

28 Października 2020

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Właśnie się dzieje. Sejm stał się miejscem gigantycznej manifestacji. Strajk Kobiet ma już dość i nie zamierza odpuścić. Grupa aktywistów podjęła próbę wdarcia się na teren parlamentu. Jednej osobie udało się przedrzeć przez płot. Policja po

Trwa kolejny dzień protestów. Oburzona część społeczeństwa wyraża swój sprzeciw wobec decyzji Trybunału Konstytucyjnego pod parlamentem. Sejm stał się obiektem zainteresowania manifestujących. Nastroje wśród zgromadzonych zaczynają się zaogniać. Podjęto już pierwsze próby przedarcia się na teren Sejmu. Niezbędna była pilna interwencja policji. Reporterzy TVN24 podają, że doszło już do pierwszych zatrzymań. 

Wiemy też, że służby nie zastosowały radykalnych środków przymusu bezpośredniego. Wobec uczestników przedsięwzięcia nie użyto jeszcze gazu. Na razie doszło do podjęcia czynności względem jednej kobiety. 

Co się tam dzieje? Sejm miejscem wielkiego protestu

Protestujący starają się otoczyć Sejm, by skutecznie wyrazić swój gniew oraz dezaprobatę wobec polityki Prawa i Sprawiedliwości. Na miejscu stawiła się głównie młodzież, która odkryła słaby punkt pozwalający na przedarcie się do Sejmu. Okazało się nim wejście na teren sejmowego garażu. Funkcjonariusze natychmiastowo podjęli próbę ochrony obiektu, jednak jednemu mężczyźnie udało się przedostać. Przy ulicy Wiejskiej zebrało się blisko 100-150 osób. 

 - To podwórko, przez które można przedostać się Sejmu, do garaży sejmowych. Przez garaże około 20-osobowa grupa próbowała dostać się do Sejmu. Została zatrzymana przez straż sejmową i policję - relacjonuje reporter TVN24. Celem strajkujących było całkowite zablokowanie parlamentu. Funkcjonariusze zdążyli jednak odpowiednio zabezpieczyć teren. Do uczestników przedsięwzięcia dołączyli też taksówkarze. Zgromadzenie, jak podają dziennikarze, jeszcze ma charakter pokojowy. 

Głównym celem dzisiejszych wydarzeń jest całkowity strajk. Wiele kobiet odmówiło pracy. Część przedsiębiorczyń i pracodawczyń zrezygnowało z prowadzenia firm. W całej Polsce organizowane są "specjalne atrakcje". Kulminacja protestów nastąpi w piątek, w Warszawie. 

Strajk Kobiet podał, że protesty będą trwać aż do przyjęcia złożonych postulatów. Akcje odbywają się zarówno w trybie stacjonarnym jak i zdalnym. Działaczki wskazują wprost, że nie interesuje ich sposób, w jaki Zjednoczona Prawica doprowadzi do unieważnienia orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Feministki twierdzą, że znajdują się na otwartej wojnie z fundamentalistami religijnymi.

Przypomnijmy, że Strajk Kobiet wczoraj zorganizował pilną konferencję prasową, podczas której zaprezentowano postulaty ruchów feministycznych. Wśród nich jest między innymi dymisja rządu oraz przeniesienie Julii Przyłębskiej w stan spoczynku. Przedstawicielki grupy tłumaczą, że nie mają już nic do stracenia. Trwają prace nad powołaniem "Rady Konsultacyjnej". Organ, na wzór społeczności białoruskiej, ma na celu wypracowania nowego programu dla Polski po zakończeniu strajku. 

Pod Sejm zmierzają również kolejne grupy Polek i Polaków. Wszystko wskazuje na to, że wydarzenie powiększy się o kolejne kilkaset osób, o ile strajkujący nie zmienią miejsca dalszych działań. Warto również przygotować się na utrudnienia drogowe w okolicach ulicy Wiejskiej. 

Poniżej przedstawiamy ujęcia z relacji Włodka Ciejki na Facebooku. 

Źródło: [TVN24]

Podobne artykuły

W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >
W Czaczu w Wielkopolsce służby wezwane zostały do samobójcy

Polska

Samobójstwo 27-latka w Czaczu w Wielkopolsce. Mężczyzna powiesił się na drzewie

Czytaj więcej >