wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Boją się jednej kobiety? Liderka Strajku Kobiet, Marta Lempart ma zakaz wstępu do Sejmu

24 Listopada 2020

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Bogdan Klich, senator z KO opublikował na swoim Twitterze dokument Straży Marszałkowskiej, z którego wynika, że działaczka Strajku Kobiet, Marta Lempart, nie może wchodzić do Sejmu. Uzasadnienie związane jest z jej działaniami z początku protest&oa

Można przeczytać, że Lempart będzie miała zakaz wstępu na teren sejmu do następnego roku.

Szokujące pismo - Marta Lempart ma zakaz wstępu na teren sejmu

Marta Lempart od lat związana jest z Ogólnopolskim Strajkiem Kobiet. Jej działania media często określają mianem kontrowersyjnych, działaczka sądzi jednak, że w wypadku wartości, które broni, cel uświęca środki, a w szczególności w momencie tak dużego niezadowolenia społecznego. 

Lempart mocno związana jest z ideą Strajku i od początku brała udział w protestach przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. 30 października w ramach Strajku Kobiet zorganizowała Marsz na Warszawę - manifestacja ściągnęła tłumy ludzi z całej Polski. Wcześniej wielokrotnie protesty przesuwały się pod sejm.

Również 30 października, jeszcze przed zorganizowanym wydarzeniem, Lempart wraz z grupą innych osób brała udział w wyłamaniu metalowej bramy, która prowadziła na teren garaży sejmowych i wkroczyła wraz z nimi na teren znajdujący się w zarządzie Kancelarii Sejmu. Jak się dowiedzieliśmy, została za to ukarana.

Na swoim Twitterze senator KO Bogdan Klich zamieścił skan dokumentu Straży Marszałkowskiej, z którego można wyczytać, że Marta Lempart ma zakaz wstępu na teren sejmu do 23 listopada 2021 roku. 

Zaskakująca treść oświadczenia. Kto boi się Lempart?

Jak zaznaczono w piśmie, Lempart nie ma wstępu na teren sejmu m. in. ze względu na niebezpieczeństwo, które miało wywołać jej działanie.

- "(...) mając na względzie zachowanie spokoju i porządku oraz zapewnienia bezpieczeństwa Sejmu i Senatu zawiesiłem Pani [Marcie Lempart - przyp. red.] prawo wstępu na tereny i do budynków pozostających w zarządzie Kancelarii Sejmu oraz wjazdu na te tereny na okres od 24 listopada 2020 r. do 23 listopada 2021 r." - można przeczytać w oświadczeniu.

- "Uzasadniając powyższe wyjaśniam, iż w dniu 30 października 2020 r. o godz. 15.45 wraz z grupą osób uczestniczyła Pani w wyłamaniu metalowej kraty i wdarła się okolicę garaży znajdujących się na terenie będącym w zarządzie Kancelarii Sejmu" - napisano.

- "Pani działanie spowodowało zagrożenie bezpieczeństwa budynków Sejmu i Senatu oraz osób tam przebywających i stanowiło naruszenie porządku na terenie pozostającym w zarządzie Kancelarii Sejmu" - wyjaśnił na końcu komendant Straży Marszałkowskiej. 

Czy podobne kary będą mogły być zastosowane również w kierunku innych protestujących? Czy wkrótce zobaczymy również innych ukaranych, których działania mogły nie zostać dobrze przyjęte przez Straż Marszałkowską?

źródło: [warszawawpigulce.pl]

Anna Dymarczyk

Redaktorka WTV. Studentka historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są jej kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Ryszard Terlecki szczerze o rekonstrukcji rządu i przyszłości Jarosława Kaczyńskiego

Polityka

Kukiz w koalicji z PiS? Terlecki: Będziemy o tym rozmawiać

Czytaj więcej >

Polityka

Posłowie PiS opuścili salę w trakcie wystąpienia Banasia. Ostre słowa prezesa NIK

Czytaj więcej >

Polityka

Jurek Owsiak ostro o zachowaniu posłów PiS. "Tego Państwa nie ma!"

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Gorąca atmosfera na sali sejmowej. Doszło do scysji między Grzegorzem Braunem a Piotrem Zgorzelskim

Czytaj więcej >
Marek Suski

Polityka

Marek Suski został zapytany o cenę kostki masła. Jego odpowiedź rozbawiła internautów

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Paweł Kukiz przedstawił Donaldowi Tuskowi propozycję. Chodzi o związki partnerskie

Czytaj więcej >