W nocy Sejm przegłosował ustawę, na którą czekaliśmy wszyscy. Na jakie wsparcie od rządu możemy liczyć?
Do Senatu została skierowana ustawa Sejmu dotycząca pomocy branżom związanym z rozrywką, gastronomią czy fitness, w związku z ograniczeniem ich działalności w wyniku obostrzeń wprowadzonych przez rząd, spowodowanych chęcią przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Co zakłada nowela?
Sejm chce pomóc branżom dotkniętym kryzysem
Pandemia koronawirusa w Polsce nie zwalnia tempa. Każdego dnia dowiadujemy się o nowych zakażeniach i śmierciach wywołanych działaniem Covid-19. Choć liczba dziennej ilości przypadków nie wydaje się zbliżać do 30 000, kiedy to wg. doradcy premiera prof. Andrzeja Horbana miałaby zostać podjęta decyzja o ewentualnym "narodowym lockdownie", sytuacja nie wygląda zbyt optymistycznie.
Obostrzenia wprowadzone przez rząd w związku z chęcią przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa dotknęły wielu branż. Sejm wprowadzał kolejne "tarcze" mające wspomóc różnego rodzaju firmy i przedsiębiorców, jednakże wg. ekspertów nie wszystko sprawdziło się tak, jak przewidywano. Wiele z biznesów dotkniętych jest kryzysem, z którego nie widać wyjścia.
W ostatnim czasie nowe obostrzenia dotknęły szczególnie branże gastronomiczną, rozrywkową czy związaną z fitness. Działalność siłowni decyzją rządu została zawieszona, restauracje i bary mogą wydawać posiłki jedynie na wynos lub dowóz; kina, teatry i muzea zostały zamknięte do odwołania. Wielu właścicieli firm na zawsze pożegnało się z dorobkiem całego życia.
W tej sytuacji Sejm musiał działać szybko i rozpocząć pracę nad tzw. tarczą branżową, która zakładać miała pomoc szczególnie dotkniętym kryzysem biznesom, związanym z dziedzinami narażonymi na ograniczenie działalności w związku z wprowadzonymi przez rząd obostrzeniami. Dziś w nocy przegłosowana została nowela, która ma wpłynąć na polepszenie się sytuacji przedsiębiorców związanych m.in. z gastronomią, kulturą czy rozrywką.
Na czym ma polegać tarcza branżowa?
Dzisiejszej nocy Sejm uchwalił ustawę, wedle której pomoc uzyskać mają branże: gastronomiczna, rozrywkowa, targowa, fotograficzna, weselna i dbająca o zdrowie fizyczne (dotyczy siłowni, klubów fitness itd.). Są to dziedziny najbardziej dotknięte wprowadzonymi ostatnio obostrzeniami przez które ich działalność została zawieszona lub ograniczona.
Poprawki do procedowanej od środy w Sejmie ustawy dotyczą m.in. rozszerzenia listy podmiotów objętych pomocą o muzea, a także uzdrowiska. Podjęto również decyzję o 3-miesięcznym wsparciu finansowym miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Sejm postanowił rozszerzyć również listę beneficjentów jednorazowego dodatkowego świadczenia postojowego, które wynosić ma 2 080 zł. Takie wsparcie otrzymać będą mogły chociażby placówki trudniące się pozaszkolną edukacją artystyczną.
Sejm nie wyraził jednak zgody na to, by o ZUS objął koszty nieobecności pracownika z powodu jego przebywania na kwarantannie. Płacić będzie musiał więc wciąż pracodawca. Posłowie nie chcieli również, by wydłużono spłatę kredytów lub leasingu firmom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej z powodu pandemii koronawirusa.
Ustawa przegłosowana przez Sejm ma pomóc ok. 200 000 firmom. Na jej działanie przekazane zostanie ponad 1,8 mld zł. Wypłaty świadczeń mają obowiązywać do 30 czerwca 2021 r. Projekt ma trafić teraz do Senatu. Opowiedziało się za nim 433 posłów, 3 było przeciwnych, a 13 wstrzymało się od głosu.
źródło: gov.pl, interia.pl