Dziewczynka. Pikist.com/Unknown Author/Zdj. Ilustracyjne
Źródło: Pikist.com/Unknown Author/Zdj. Ilustracyjne
Wszystkie wideo autora Krystian Mowel
Autor Krystian Mowel - 4 Sierpnia 2020

Dziewczynka tonie w długach po dziadku. Sąd okazał się bezduszny

Rzecznik Praw Obywatelskich zajął się sprawą dziewczynki, która została obciążona długiem.

Sąd podjął decyzję, iż dziewczynka, która odziedziczyła po dziadku spadek obciążony długami jest zobowiązana go przyjąć. Rodzice dziewczynki złożyli notarialne oświadczenie o odrzuceniu spadku w jej imieniu, jednak nie zdążyli przed upływem terminu.


Sąd nie może uchylić decyzji

Jak podaje portal polsatnews.pl, w majątkowej obronie dziewczynki stanął Rzecznik Praw Obywatelski - Adam Bodnar, który postanowił złożyć skargę nadzwyczajną na jej korzyść. W tym wypadku wykorzystanie tego rodzaju skargi jest konieczne dla zapewnienia „zgodności z zasadą demokratycznego państwa prawnego urzeczywistniającego zasady sprawiedliwości społecznej”. Swoją decyzję Rzecznik popiera naruszeniem praw i zasad, które zapisane są w Konstytucji i dotyczą ochrony dobra dziecka. RPO postawił zarzut naruszenia konstytucyjnej zasady zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa, a także zasady bezpieczeństw prawnego, które wywodzi się z art. 2 Konstytucji.

RPO w obronie dziewczynki

 
Jak twierdzi Rzecznik Praw Obywatelskich, dziewczynka została pozbawiona możliwości odrzucenia spadku, mimo iż jej rodzicom nie można zarzucić braku dbałości o interesy majątkowego swojej córki.

Podjęli oni wszelkie czynności, które miały zapobiec odziedziczeniu długu przez ich córkę – złożyli wniosek do sądu rodzinnego z prośbą o możliwość dokonania działań, które przekraczają ich uprawnienia. Adam Bodnar twierdzi, że nadrzędną wartością, jaką powinien kierować się sąd jest walka o dobro dziecka, która zapisana jest również w Konstytucji. Z całą pewnością sprawa będzie toczyła się jeszcze przed długi czas i możliwe są kolejne skargi i apelacje.
 
Źródło: [polsatnews.pl]

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!