wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

"Rzeczpospolita" nie pozostawiła suchej nitki. Polacy ocenili Kościół, wystawiając rachunek, najbardziej zaskakuje opinia młodych

16 Listopada 2020

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Ostatnie wydarzenia i pojawiające się w przestrzeni publicznej słowa sprawiły, iż "Rzeczpospolita" postanowiła zlecić badanie na temat stosunku do Kościoła katolickiego. Niestety opublikowane wyniki raczej nie zadowolą hierarchów. Prawdzi

Sondaż przeprowadzony na zlecenie "Rzeczpospolitej" to prawdziwy cios dla Kościoła katolickiego w Polsce. Twarde dane udowadniają, że wieloletnie mieszanie się w politykę kraju oraz hipokryzja względem zasad, którymi kierować powinien się wierzący sprawiły, że coraz mniej osób ma dobre zdanie na temat tej instytucji.

Opinia osób młodych to również znak, że w przyszłości trudno będzie odnotować lepsze wyniki, niż te obecne, a zgodnie z liczbami przekazanymi przez "Rzeczpospolitą", już teraz nie jest zbyt dobrze. Niestety za lata zaniedbań oraz kolejne skandale Kościołowi przychodzi płacić wysoką cenę.

Sondaż dla "Rzeczpospolitej": tyle 35 proc. przebadanych mówi o kościele pozytywnie

Informacje, jakie podała "Rzeczpospolita" to tak naprawdę potwierdzenie przypuszczeń wielu osób. Do tej pory brak jedynie było twardych danych będących realnym argumentem w stwierdzeniu, że Kościół katolicki w Polsce ma spore problemy i brak widoków na ich poprawę jest realny.

Samo badanie przeprowadził IBRIS, jeden z liderów na rynku. Przebadana grupa osób, niemal 1/3 badanych ma negatywny stosunek do Kościoła. "Rzeczpospolita" nie pozostawiła suchej nitki i z brutalnością wytknęła, że młodzi realnie odwrócili się od wiary, a zachowanie hierarchów miało na to mocny wpływ.

Co dokładnie dowiedzieć możemy się z sondażu przeprowadzonego przez "Rzeczpospolitą"? Otóż z opublikowanych danych wynika, że 35 proc. badanych deklaruje, że Kościół ocenia pozytywnie, jednak warto zaznaczyć, ze w tych 35 proc., jedynie 16 proc. wybrało opcję "zdecydowanie pozytywny". 32 proc. oświadczyło, że instytucja oceniana jest przez nich negatywnie. Z kolei 31 proc. ma stosunek obojętny i nie zajęło stanowiska w tej sprawie.

- Nie jest to specjalnie zaskakujące. [...] Interesująca jest grupa ponad 30 proc. badanych, którzy mówią o neutralnym stosunku do Kościoła. Moim zdaniem to o nich biskupi i duszpasterze powinni zabiegać - powiedział dla "Rzeczpospolitej" Tomasz Terlikowski. Niestety przyszłość Kościoła nie maluje się w pozytywnych barwach, a to ze względu na zaskakujące wyniki w najmłodszej grupie badanych przez IBRIS.

Młodzi w większości negatywnie oceniają Kościół

Niestety — dla Kościoła w Polsce — osoby od 18 do 29 lat zapytane o to, jak oceniają działania instytucji, były brutalnie szczere. Jedynie 9 proc. badanych w tej grupie wiekowej zdecydowało się na wybranie odpowiedzi wskazującej pozytywny stosunek do Kościoła.

Nie tylko powszechna już niechęć osób młodszych, powinna stanowić jeden z głównych tematów rozmów hierarchów Kościoła. Okazuje się, że powinni oni przyjrzeć się samym sobie. Minęły czasy, gdy autorytet pozwalał na uniknięcie krytyki za swoje czyny. W badaniu na zlecenie "Rzeczpospolitej" pojawiło się również pytanie o kardynała Dziwisza, wyniki raczej dla nikogo nie będą zaskoczeniem.

"Rzeczpospolita" pyta o kardynała Dziwisza, odpowiedzi go nie ucieszą

Kardynał Dziwisz nieustannie podpierający się autorytetem papieża Jana Pawła II będzie zaskoczony, że Polki i Polacy nie popierają jego stanowiska, mówiącego że z racji m.in. wieloletniej posługi w Watykanie, nie należy go krytykować i próbować odszukać prawdy na temat jego niegodnych zachowań związanych z tuszowaniem pedofilii. Hierarcha nie cieszy się sympatią rodaków. W badaniu "Rzeczpospolitej" przeprowadzonej przez IBRIS na jaw wyszło, że ponad połowa, bo aż 58 proc. badanych ocenia go źle. Kościół prawdopodobnie nie zdecyduje się na skomentowanie tych informacji.

Źródło: NaTemat / Rzeczpospolita / Twitter.com

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >