Rząd podjął kluczowe decyzje ws. szczepień. "Kiedy istnieje ryzyko zmarnowania szczepionki, zostanie wykorzystana dla każdej osoby 18+"
W poniedziałek w Lubinie (woj. dolnośląskie) odbyła się wspólna konferencja prasowa szefa KPRM i pełnomocnika rządu ds. szczepień Michała Dworczyka oraz premiera Mateusza Morawieckiego , który apelował do Polaków o szczepienie się przeciw COVID-19 .
- Wszyscy razem solidarnie powinniśmy wykonać ten jeden krok. Wszystkie dane spływające ze świata medycyny potwierdzają prawidłowość - musimy osiągnąć poziom odporności zbiorowej - tłumaczył premier.
Premier zapowiedział również wdrożenie nowych zasad i nowych ścieżek szczepień. Chodzi między innymi o szczepienia w zakładach pracy . Ponadto od 10 maja rejestracja na szczepienia ma być dostępna dla wszystkich chętnych powyżej 18. roku życia .
Morawiecki odniósł się również do sceptycyzmu względem szczepień żywionego przez część polskiego społeczeństwa, dając do zrozumienia, że może on poskutkować opóźnieniem powrotu do normalności.
Szczepienia w zakładach pracy i przedsiębiorstwach mają rozpocząć się już w drugiej połowie maja . W zdynamizowaniu Narodowego Programu Szczepień mają dopomóc także dodatkowe punkty szczepień populacyjnych .
W Lubinie Mateusz Morawiecki stwierdził również, że proces szczepień jest reorganizowany w taki sposób, aby szczepionki mogły być wykorzystywane jak najszybciej. - Nie zmarnujmy tej okazji do szybkiego powrotu do normalności - mówił premier.
Dworczyk o nowych zasadach szczepień
Wątek ekonomicznego wykorzystywania dostępnych szczepionek podjął także minister Dworczyk. - Jutro zostanie zmienione rozporządzenie dzięki, któremu kiedy istnieje ryzyko zmarnowania szczepionki, będzie można ją wykorzystać dla każdej osoby powyżej 18 r.ż. Te zasady były do tej pory obwarowane restrykcjami, które zostaną poluzowane - mówił szef KPRM w Lubinie.
Punkty Szczepień Powszechnych (PSP) uruchamiane są aktualnie pilotażowo w 16 miejscowościach w całym kraju . Dla osób posiadających aktywne e-skierowanie dostępna będzie również możliwość zaszczepienia się bez wychodzenia z samochodu, w punktach drive-thru.
Z kolei w drugim kwartale ma powstać 471 dodatkowych punktów szczepień powszechnych , których w całym kraju ma być w sumie niemal 7 tysięcy . Jak podaje gov.pl, do czwartku - 15 kwietnia - wykonano ponad 8 mln 200 tys. szczepień przeciw COVID-19 .
Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.
Artykuły polecane przez redakcję WTV:
Źródło: Polsat News / polsatnews.pl, Twitter / Kancelaria Premier @PremierRP