wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Rząd szykuje wielkie zmiany, nikt już się nie wywinie. Chodzi o obostrzenia i mandaty

20 Października 2020

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Nakazy i zakazy rozporządzane przez rząd, w tym prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, są przez wiele osób wskazywane jako niewystarczające. Nie wszyscy Polacy przestrzegają chociażby nakazu zakrywania ust oraz nosa, ale niedługo moż

W środę Sejm zajmie się proponowanymi przez rząd zmianami w dotychczasowym prawie. Od wielu tygodni mówiło się, że wydawane w formie rozporządzania nakazy i zakazy, do których stosować mają się obywatele, nie są wystarczające i należy uregulować kwestię prawną. Już dziś na ulicy Wiejskiej posłowie mieli omawiać propozycję rządu, jednak opozycja poprosiła o przeniesienie tych obrad na późniejszy termin. Ostatecznie marszałek ogłosił, że projekt trafi na wokandę w środę 21 października. Wiadomo, jakie zmiany chce wprowadzić rząd oraz Prawo i Sprawiedliwość.

„Gazeta Wyborcza” i Radio Zet informuje o zmianach planowanych przez rząd, Polacy spodziewać się muszą surowszych kar

Od 10 października rząd nałożył obowiązek zakrywania ust oraz nosa na terenie całego kraju, jednak był to dopiero początek zmian, jakie przygotował dla Polaków gabinet Mateusza Morawieckiego. Politycy przekonują, że zmiany były konieczne, aby zmniejszyć dotkliwość drugiej fali zachorowań koronawirusa. Projekt Prawa i Sprawiedliwości, który jutro będzie przedmiotem debaty w Sejmie, może wiele zmienić w dotychczasowym prawodawstwie. Od dawna, chociażby Adam Bodnar, pełniący funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich, wskazywał, że rząd musi zmienić sposób regulacji związany z obowiązkami nakładanymi na obywateli w związku z epidemią koronawirusa.

-  Zgodnie z konstytucją powinna to bowiem przewidywać ustawa, a nie rozporządzenie rządu - mówił jakiś czas temu RPO. Rząd chyba wysłuchał uwag i zdecydował się na optowanie za odpowiednią ustawą. Zmieni ona jednak nie tylko prawny wymiar nakazów i zakazów, które znajdą się w ustawie o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, zapisanych formalnym przepisem. Projekt wpłynął w poniedziałek późnym wieczorem, a dziennikarze „Gazety Wyborczej” ujawnili, że zmiany dla niektórych okażą się wyjątkowo dotkliwe. Kwestia kar zostanie nie tylko uregulowana, ale kwota, jaką przyjdzie zapłacić za niesubordynację, będzie zdecydowanie większa.

Rząd chce zwiększyć kwotę mandatów, jakie otrzymają osoby ignorujące obowiązek zakrywania ust i nosa

Jedną z najbardziej istotnych zmian będzie zwiększenie kwoty mandatu, jaką wypisać mogą policjanci w przypadku zaobserwowania łamania przepisów wprowadzonych z powodu epidemii koronawirusa. Jak na razie funkcjonariusze mogą ukarać mandatem w wysokości 500 złotych, lecz kwota ta ma zwiększyć się o 100 proc. W projekcie ustawy rząd chce, by kwota ta wynosiła 1000 złotych i dla osób świadomie rezygnujących z zakrywania ust i nosa będzie wyjątkowo dotkliwa. Z ich kieszeni może zniknąć jeszcze więcej pieniędzy, gdyż Inspektor Sanitarny może ukarać grzywną pieniężną w wysokości nawet 30 tys. złotych. To, czy plany rządu się ziszczą, okaże się już jutro, gdyż to właśnie 21 października w Sejmie odbędzie się dyskusja i głosowanie nad projektem ustawy.

Radio Zet: ustawa maseczkowa PiS w Sejmie

Dziennikarze Radio Zet przypomina, że ustawa określana mianem „ustawy maseczkowej” miała wejść w życie wcześniej, jednak szef klubu KO Cezary Tomczyk skierował formalny wniosek o odroczenie obrad Sejmu, tak by opozycja mogła zapoznać się z projektem partii rządzącej. Czy zwiększenie kar pieniężnych to dobra droga? Wydawać by się mogło, że zamiast stosowania normy zastraszenia utratą znacznych kwot pieniężnych rząd powinien rozbudować kwestię uświadamiania oraz edukowania w o wirusie SARS-CoV-2. Czas jednak pokaże, jak skuteczna okaże się w rzeczywistości propozycja władz.

Źródło: Radio Zet

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >