wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Rząd wprowadza kolejne podatki po cichu. Złamali regułę, która obowiązuje od ćwierć wieku

19 Lutego 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Rząd chce odstąpić od obowiązującej blisko ćwierć wieku zasady, według której w trakcie roku nie należy wprowadzać niekorzystnych zmian w podatku dochodowym. Ministerstwo Finansów szykuje zmiany w opodatkowaniu struktur hybrydowych.

Mimo że reguła mówiąca o niewprowadzaniu niekorzystnych zmian w podatku dochodowym w trakcie roku obowiązuje od blisko 25 lat, Ministerstwo Finansów planuje od niej odstąpić.

Od 1 kwietnia 2020 roku w życie mają bowiem wejść niekorzystne dla firm zmiany w opodatkowaniu struktur hybrydowych. Projekt nie znajduje się jedynie w sferze fantazji – trafił już do pierwszego czytania w Sejmie.

Portal dziennik.pl wskazuje, że wprowadzane przez fiskus zmiany mają związek z unijną dyrektywą ATAD II. Polski rząd od dwóch i pół roku nie wdrożył zmian w podatku dochodowym od firm (CIT), mimo że według dyrektyw Unii miał na to czas do końca ubiegłego roku. W sprawie interweniowała już Komisja Europejska.

Rząd: "Zakazy i nakazy nie mają charakteru bewzględnego"

Wprowadzenie wspominanych zmian od kwietnia oznacza złamanie obowiązującej blisko ćwierć wieku zasady, według której wprowadzanie w trakcie roku niekorzystnych zmian w podatku dochodowym jest niedozwolone. Dziennik.pl przypomina, że jako pierwszy orzekł o tym Trybunał Konstytucyjny już w 1995 r., co potwierdzał w kolejnych wyrokach.

Jak projekt nowelizacji tłumaczą przedstawiciele rządu? Ich zdaniem "zakazy i nakazy wywodzone z zasad demokratycznego państwa prawnego (art. 2 konstytucji) nie mają charakteru bezwzględnego”. Ministerstwo Finansów przekonuje, że można od nich odstąpić w przypadkach, gdy za takim rozwiązaniem przemawia interes publiczny.

– Nie można nagannej opieszałości ustawodawczej uzasadniać szczytnym celem walki z nadużyciami podatkowymi – stwierdza w rozmowie z portalem dziennik.pl doradca podatkowy Lesław Mazur. Jednocześnie przypomina, że od przekazania dyrektyw przez Unię Europejską minęło już dwa i pół roku i każde z państw członkowskich miało świadomość konieczności wprowadzenia zmian. W jego opinii koszty pośpiechu Ministerstwa Finansów poniosą wszyscy podatnicy.

"Gazeta Prawna" wskazuje, że problem nie dotyczy jedynie Polski. Koniecznych zmian nie wprowadziły również Cypr, Niemcy, Grecja, Łotwa, Rumunia oraz Hiszpania.

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >