wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Późnym wieczorem opublikowano nowe obostrzenia. Trzeba się przygotować

16 Października 2020

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Podano informacje. Rząd podjął kolejną decyzję. W życie wejdą kolejne obostrzenia. Za ich złamanie będzie grozić surowa kara. Opublikowano oficjalne rozporządzenie Rady Ministrów. Warto się zainteresować i przygotować na nadchodzące zmiany.

Od czwartku trwają liczne konferencje przedstawicieli rządu. Zapowiedziano wdrożenie licznych obostrzeń. Noszenie maseczek w miejscach publicznych oraz utrzymywanie społecznego dystansu to nie jedyne restrykcje, wprowadzone przez rząd. Ucierpią właściciele barów gastronomicznych, siłowni, basenów i parków wodnych. Celem zmian jest zapobieganie i zwalczanie wirusa. Przedsiębiorcy otrzymali zakaz prowadzenia klubów nocnych oraz dyskotek. Zabroniono również prowadzenia działalności, która jest oparta na wydarzeniach tanecznych w przestrzeniach zamkniętych.

Wydano rozporządzenie. Rząd wprowadza kolejne zakazy

Z zakazu zostały wyłączone szkoły tańca oraz kluby taneczne. Bary oraz restauracje mogą prowadzić swoją działalność od godziny 6 do 22. Poza wyznaczonymi godzinami posiłki można zamawiać jedynie na wynos. Klienci mogą zajmować co drugi stolik. Nakaz ten można ominąć pod warunkiem ustanowienia między stolikami przegrody o wysokości co najmniej 1 metra, licząc od powierzchni stolika. Rząd ograniczył również działalność wydzielonych stref gastronomicznych na terenie stacji paliw. Zgodnie z przepisami nie możemy również spożywać posiłków w przestrzeni publicznej, ponieważ wiąże się to ze zdjęciem maseczki.

Kluby filmowe, kina oraz teatry mogą udostępnić jedynie co czwarte miejsce na widowni. Rząd zaznacza jednak, że liczba zajętych siedzeń nie może przekroczyć 25% wszystkich, dostępnych miejsc. W przypadku wydarzeń plenerowych rząd narzuca zachowanie odstępu społecznego. Podczas wydarzeń również należy zasłonić usta oraz nos. W strefach żółtych szkoły wyższe i ponadpodstawowe będą prowadzić nauczanie w trybie hybrydowym. Placówki leżące w strefach czerwonych zaś muszą kształcić uczniów na odległość. Rząd wprowadził restrykcje w środkach transportu publicznego. Na terenie całego kraju możemy zająć połowę miejsc siedzących lub 30% wszystkich miejsc. 

Przepisy obejmą również kościoły. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski jeszcze przed opublikowaniem rozporządzenie zadeklarował wdrożenie zmian. W uroczystościach religijnych może wziąć jedna osoba na 4 metry kwadratowe obiekty, jeśli świątynia znajduje się w strefie żółtej. W strefie czerwonej jedna osoba przypada na 7 metrów kwadratowych. Z rozporządzenia rządu wynika, że należy zachować 1,5 metra odstępu między wiernymi. W kościołach należy zasłaniać nos oraz usta. W całej Polsce sklepy muszą wprowadzić limity. Małe jednostki mogą dopuścić 5 osób do jednej kasy. Wielkopowierzchniowe markety obowiązuje limit jednej osoby na 15 metrów kwadratowych powierzchni. 

Przedstawiciele rządu zakazali organizowania imprez okolicznościowych na terenie czerwonej strefy. W żółtej strefie podobne przedsięwzięcia mogą zrzeszać jedynie do 20 osób. Rząd wdraża zmiany od soboty. W placówkach świadczących usługi pocztowe może przebywać 5 osób na stanowisko kasowe z wyłączeniem obsługi. W przypadku obiektów o powierzchni większej niż 100 metrów kwadratowych rząd wprowadził limit jednej osoby na 15 metrów kwadratowych.

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >