Rząd Mateusza Morawieckiego. (zdj. Il. ) ; Piotr Molecki/EastNews
Źródło: (zdj. Il. ) ; Piotr Molecki/EastNews
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 16 Września 2020

Liczba ministerstw w Polsce powinna zostać zmniejszona? Morawiecki pobił rekord, nadal przodujemy w niechlubnych rankingach

Rząd Mateusza Morawieckiego jest największym rządem wśród krajów Unii Europejskiej. W debacie publicznej coraz częściej dyskutuje się o zmniejszeniu Rady Ministrów. Czy trwająca rekonstrukcja rządu odpowie na problem nadmiaru ministrów?

Jak podaje redakcja Konkret24.pl, Rada Ministrów składa się z 24 członków. Wśród nich znajduje się Mateusz Morawiecki, 21 liderów danego resortu, minister bez teki oraz szef Kancelarii Premiera. Jest to najliczniejszy skład rządu na tle całej Unii Europejskiej. Od kilku tygodni dyskutuje się o rekonstrukcji w rządzie Prawa i Sprawiedliwości. Jarosław Kaczyński zapowiedział znacznie ograniczenie współpracowników Mateusza Morawieckiego. 

Rząd Mateusza Morawieckiego czekają poważne zmiany?

Debata w sprawie zmian w rządowych ławach ponownie skłóciła ze sobą koalicjantów Jarosława Kaczyńskiego. Lider Prawa i Sprawiedliwości chce odebrać Solidarnej Polsce oraz Porozumieniu po jednym resorcie. Jarosław Gowin oraz Zbigniew Ziobro wciąż negocjują ze swoim partnerem. Niezbędne jest uzyskanie kompromisu, ponieważ bez wsparcia mniejszych partii nie dojdzie do rekonstrukcji rządu. Do konfliktów dochodzi również w samej Radzie Ministrów. Jan Ardanowski deklaruje, że PiS dał "zmanipulować się" eko-aktywistom. 

Zmiany w rządzie trwają już od kilku tygodni. Przypomnijmy, że swoje dymisje złożył już minister zdrowia oraz wiceminister, który współpracował z Łukaszem Szumowskim. Media spekulują o nadchodzącej zmianie w ministerstwie rolnictwa. Ardanowski od kilku dni poddaje Jarosława Kaczyńskiego ostrej krytyce. Powodem sporu jest "piątka dla zwierząt", która zakłada zakazd hodowania zwierząt futerkowych. Z nieoficjalnych doniesień mediów wiemy jednak, że na Nowogrodzkiej wciąż nie doszło do porozumienia.

Rząd Mateusza Morawieckiego budzi coraz więcej kontrowersji. Przeciwko Zjednoczonej Prawicy protestują nawet aktywiści z prawej strony sceny politycznej. Sposób, w jaki Ministerstwo Zdrowia zarządza kryzysem epidemicznym bulwesruje zarówno lekarzy, jak i zwolenników teorii spiskowych. Już w najbliższej przyszłości dowiemy się, jak ostatecznie będzie wyglądała Rada Ministrów po ostatecznej rekonstrukcji. 

Źródło: [Konkret24]