wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Rząd po cichu planuje wprowadzić obostrzenia, które wielu się nie spodobają. Zmiana może być jednak bardzo potrzebna

5 Października 2020

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Rządowe plany obejmują powolne powstrzymywanie działalności kawiarni, barów i restauracji. Wszystkie mają być czynne jedynie do godziny 22. Najpierw zakaz ma objąć strefy czerwone, jednak w późniejszym czasie dotknie całej Polski, jak zapowi

Zakaz ograniczający działalność gastronomiczną po godzinie 22:00 ma na celu zamknięcie furtki tym, którzy wcześniej omijali przepisy i trzymali swoje lokale otwarte przez całą noc.

Rząd: mało kto chodzi do restauracji jeść po 22

Wcześniej podobny zakaz dotknął kluby taneczne i dyskoteki - nie mają możliwości urządzania nocnych zabaw. Wszystko po to, by nie doprowadzać do sytuacji, w których na mapie pojawią się kolejne ogniska zarażeń. Zakaz omijały jednak pełne restauracje, bary i kawiarnie, które podobnego obostrzenia nie miały, a mogły w większości organizować np. spotkania. To jednak będzie koniec takiej późnowieczornej działalności. Nawet, jeśli lokal otwarty jest głównie dzięki działalności gastronomicznej, to będzie musiał zostać zamknięty o godzinie 22:00. 

Wiele klubów udaje restauracje lub bary, oferując klientom proste usługi gastronomiczne. To o nie głównie chodzi Ministerstwo Zdrowia. Zakazy organizowania zabaw są w takich miejscach nadmiernie ignorowane i tłumaczone choćby tym, że przecież można organizować wesela, więc czemu zarobek przypada jedynie domom weselnym, a nie klubom? W takich miejscach bardzo łatwo o zarażenie - na parkiecie tłum, mieszają się ludzie, kontakt fizyczny jest bardzo ułatwiony, a maseczek nikt nie nosi. Zarażenie się jest w takich warunkach bardzo łatwe.

Ministerstwo Zdrowia przekonuje, że mało kto chodzi do restauracji jeść po godzinie 22. Mniejszy problem w takim wypadku stanowią znajdujące się na świeżym powietrzu ogródki, nie można jednak zaprzeczyć, że październik jest już chłodnym miesiącem i te będą powoli z przestrzeni publicznej znikać. Najgorzej sytuacja ma się w pomieszczeniach zamkniętych, szczególnie takich, które trudno wywietrzyć (a wiadomo, że im zimniej na zewnątrz, tym wietrzy się z zasady mniej).

Najpierw zakazy dotkną czerwonych stref, ale wkrótce zostaną nałożone na całą Polskę - w momencie, w którym na dworze zrobi się wystarczająco zimno, Ministerstwo Zdrowia rozszerzy obostrzenia na cały kraj, jeśli sytuacja związana z zarażeniami nie ulegnie poprawie. Wciąż będzie można jednak otrzymywać jedzenie na wynos również po objętej zakazem godzinie.

Co na to Polacy?

Podobne rozwiązania wprowadzają również inne państwa europejskie. Sytuacja nie jest prosta, bo wzrost zakażeń pojawia się w prawie każdym kraju, głównie ze względu na jesienny nawrót zachorowań, którego się spodziewano. Polacy komentuja jednak zakaz, patrząc na niego niezbyt przychylnym okiem.

"Ten zakaz jest niepotrzebny. Wystarczyłoby zakazać sprzedaży alkoholu po 20:00 i knajpy same opustoszeją" - radzą internauci.

"a w zatłoczonych szkołach na przerwach to jak jest" - wykazują inni. 

Jeśli sytuacja związana z zachorowaniami na Covid-19 w Polsce się poprawi, nie będzie potrzeby dla zastosowania takiego ruchu. Wirus jednak, który miał być już dawno w odwrocie, atakuje coraz gwałtowniej i nie zapowiada się, by miał szybko ustąpić.

źródło: [rmf24.pl]

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >