Rząd Mateusza Morawieckiego został oceniony przez Polaków. (zdj. Il. ) ; Jakub Kamiński/Eastnews
Źródło: (zdj. Il. ) ; Jakub Kamiński/Eastnews
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 3 Lipca 2020

Czy rząd skutecznie walczy z epidemią? Wśród Polek i Polaków wzrosła ilość ocen krytycznych, potwierdzone badaniem CBOS

Rząd Mateusza Morawieckiego nie radzi sobie z kryzysem epidemiologicznym? CBOS przeprowadził ważne badanie w tej sprawie. Deklaracje respondentów nie pozostawiają złudzeń. Coraz więcej ankietowanych krytycznie patrzy na działania Zjednoczonej Prawicy.

Od kilku miesięcy zmagamy się w Polsce z poważnym kryzysem epidemiologicznym. Sytuacja w naszym kraju wymusiła na rządzących podjęcie pilnych i często radykalnych decyzji. Przez kilka tygodni żyliśmy według zasad ścisłego reżimu sanitarnego. Teraz gdy poluzowano część obostrzeń, możemy ocenić, jak Prawo i Sprawiedliwość poradziło sobie w obliczu prawdziwego zagrożenia. CBOS postanowił sprawdzić opinie Polaków w tej sprawie.

Rząd Mateusza Morawieckiego został oceniony przez Polaków

Wyjaśnijmy, że sondaż ten był prowadzony drugiej połowie czerwca. To właśnie wtedy miały miejsce badania przesiewowe na Śląsku. Według znacznej większości rząd Mateusza Morawieckiego radzi sobie w walce z epidemią. Opinię tę wydało 65% respondentów. Stanowi to spadek o 5 punktów procentowych względem ostatniego sondażu przeprowadzonego na przełomie maja i czerwca.

Szczególnie interesujący jest znaczny wzrost negatywnych ocen w sprawie prac obozu Zjednoczonej Prawicy. Liczba respodnentów, którzy źle oceniają pracę rządu Mateusza Morawieckiego wzrosła z 25% do 29%. Stanowi to zmianę o aż 4 punkty procentowe względem poprzedniego badnia.

Aż 43% Polek i Polaków deklaruje, że Prawo i Sprawiedliwość zbyt szybko rezygnuje z nałożonych obostrzeń. Poprzednio opinię tę utrzymywało jedynie 31% badanych. Z 48% do 39% zmalał odsetek osób, które uważają, że luzowanie nakazów odbywa się w odpowiednim tempie. Jedynie 10% ankietowanych opowiada się za przyśpieszeniem prac nad powrotem do pełnej normalności. 

Źródło: [Interia/CBOS]