wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Czy rząd skutecznie walczy z epidemią? Wśród Polek i Polaków wzrosła ilość ocen krytycznych, potwierdzone badaniem CBOS

3 Lipca 2020

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Rząd Mateusza Morawieckiego nie radzi sobie z kryzysem epidemiologicznym? CBOS przeprowadził ważne badanie w tej sprawie. Deklaracje respondentów nie pozostawiają złudzeń. Coraz więcej ankietowanych krytycznie patrzy na działania Zjednoczonej Prawi

Od kilku miesięcy zmagamy się w Polsce z poważnym kryzysem epidemiologicznym. Sytuacja w naszym kraju wymusiła na rządzących podjęcie pilnych i często radykalnych decyzji. Przez kilka tygodni żyliśmy według zasad ścisłego reżimu sanitarnego. Teraz gdy poluzowano część obostrzeń, możemy ocenić, jak Prawo i Sprawiedliwość poradziło sobie w obliczu prawdziwego zagrożenia. CBOS postanowił sprawdzić opinie Polaków w tej sprawie.

Rząd Mateusza Morawieckiego został oceniony przez Polaków

Wyjaśnijmy, że sondaż ten był prowadzony drugiej połowie czerwca. To właśnie wtedy miały miejsce badania przesiewowe na Śląsku. Według znacznej większości rząd Mateusza Morawieckiego radzi sobie w walce z epidemią. Opinię tę wydało 65% respondentów. Stanowi to spadek o 5 punktów procentowych względem ostatniego sondażu przeprowadzonego na przełomie maja i czerwca.

Szczególnie interesujący jest znaczny wzrost negatywnych ocen w sprawie prac obozu Zjednoczonej Prawicy. Liczba respodnentów, którzy źle oceniają pracę rządu Mateusza Morawieckiego wzrosła z 25% do 29%. Stanowi to zmianę o aż 4 punkty procentowe względem poprzedniego badnia.

Aż 43% Polek i Polaków deklaruje, że Prawo i Sprawiedliwość zbyt szybko rezygnuje z nałożonych obostrzeń. Poprzednio opinię tę utrzymywało jedynie 31% badanych. Z 48% do 39% zmalał odsetek osób, które uważają, że luzowanie nakazów odbywa się w odpowiednim tempie. Jedynie 10% ankietowanych opowiada się za przyśpieszeniem prac nad powrotem do pełnej normalności. 

Źródło: [Interia/CBOS]

Alan WysockiAutor

Ateista roku 2018, redaktor WTV.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Jarosław Kaczyński

Polityka

Poparcie dla PiS rośnie, ale nie na tyle, by zapewnić samodzielne rządy. Czy Jarosław Kaczyński będzie musiał rozważyć skrajne rozwiązania?

Czytaj więcej >
Lech Wałęsa

Polityka

Lech Wałęsa przegrał w sądzie ze Sławomirem Cenckiewiczem. Nie oznacza to jednak, że straci na tym finansowo

Czytaj więcej >
Donald Tusk

Polityka

Donald Tusk zabiera głos w sprawie imprezy u Roberta Mazurka. Odpowiada też, czy napiłby się "wódeczki" z Markiem Suskim

Czytaj więcej >

Polityka

Kancelaria Premiera z wyższym budżetem na przyszły rok. Wydatki wzrosną o 214 mln zł

Czytaj więcej >

Polityka

Sondaż IPSOS. Zjednoczona opozycja mocniejsza niż samotny PiS. Nawet wsparcie Konfederacji nie pomoże

Czytaj więcej >
Flickr/European Parliament, https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Polityka

Urodziny Mazurka. Tusk radzi się teściowej ws. posłów, którzy uczestniczyli w imprezie

Czytaj więcej >