Ryanair. Wikimedia Commons/Ruthann from Western Ireland
Źródło: Wikimedia Commons/Ruthann from Western Ireland
Wszystkie wideo autora Wiktor Ćwikliński
Autor Wiktor Ćwikliński - 3 Maja 2020

Masowe zwolnienia w jednej z najpopularniejszych firm lotniczych. 3 tys. osób pójdzie na bruk

Ryanair planuje zwolnienie aż 15% swoich pracowników. Na pierwszy ogień ma pójść personel pokładowy, w tym piloci. Cięcia nie ominą również pozostałych 85% zatrudnionych, którzy będą musieli pogodzić się z obniżką pensji.

Pandemia wirusa SARS-Cov-2 najpierw spowodowała drastyczny spadek popytu na podróże lotnicze, a następnie niemal całkowicie zawiesiła ruch pasażerski - rządy przerażone szybkością roznoszenia się zarazy zakazały lotów całkowicie.

Donald Tusk ukrywał przed światem tajemnice swojej przeszłości. Porażające fakty z życiaDonald Tusk ukrywał przed światem tajemnice swojej przeszłości. Porażające fakty z życiaCzytaj dalej

Ryanair w kryzysie

O planowanych cięciach poinformował dyrektor generalny firmy Michael O'Leary. Jego zdaniem zapowiedziane redukcje to "minimum, którego potrzebuje Ryanair, aby przetrwać kolejnych 12 miesięcy". Jednocześnie zastrzegł, że warunkiem utrzymania pozostałych warunków jest wynalezienie do tego czasu szczepionki przeciwko koronawirusowi. W przeciwnym razie, jego zdaniem będą konieczne dalsze cięcia.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Tragiczne doniesienia PAP. Zakażony lekarz wypadł z okna w szpitalu, wcześniej miał problem z przełożonymi
2. Pieniądze klientów największego banku w Polsce zagrożone. Instytucja apeluje

Według O'Leary'ego do irlandzkiej linii wpłynęło już 25 milionów wniosków o zwrot pieniędzy za odwołane loty. Jest to dla niej gigantyczny problem, niezwykle zaburzający płynność finansową.

Szef taniego przewoźnika ostro krytykuje dotacje jakie otrzymują duże linie lotnicze od rządów. Do europejskich linii ma trafić co najmniej 30 miliardów euro, zatwierdzonej już przez Komisję Europejską pomocy w formie pożyczek. O'Leary nazwał takie linie jak Lufthansa, Air France czy British Airways "dotacyjnymi ćpunami krążącymi po Europie i wciągającymi pomoc publiczną".

Według danych opublikowanych przez spółkę w pierwszym kwartale strata netto irlandzkiego przewoźnika wyniosła ok. 100 milionów euro.

W bardzo trudnej sytuacji znajdują się również Polskie Linie Lotnicze LOT. Tam również doszło do obcięcia pensji. Obniżki mają wynieść odpowiednio 66% dla pilotów i 50% dla reszty personelu pokładowego. Warto zauważyć, że propozycja kierownictwa linii przewiduje, że nawet po powrocie sytuacji do normalności, płace pozostałyby dalej obniżone. Miałoby to trwać aż do 2023 roku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przełomowe odkrycie w badaniach nad koronawirusem. Polski zespół rozpracował kluczowy enzym
  2. Pacjent wszczął awanturę w przychodni. Doszło do rękoczynów, jedna osoba ranna
  3. Rada Ministrów właśnie wprowadza zmiany, o których musicie wiedzieć. Chodzi o obostrzenia
  4. Tadeusz Rydzyk ma dzisiaj urodziny. Tak wyglądała jego kariera
  5. Episkopat namawia do chodzenia do kościoła. "Można wybrać inne dni tygodnia"
  6. Mają tylko kilka godzin na opuszczenie domu. Tłumy wyszły na ulice w zagranicznych miastach

Źródło: msn.com