wtv.pl
Ryanair

Wikimedia Commons/Ruthann from Western Ireland

Masowe zwolnienia w jednej z najpopularniejszych firm lotniczych. 3 tys. osób pójdzie na bruk

3 Maja 2020

Autor tekstu:

Wiktor Ćwikliński

Udostępnij:

Ryanair planuje zwolnienie aż 15% swoich pracowników. Na pierwszy ogień ma pójść personel pokładowy, w tym piloci. Cięcia nie ominą również pozostałych 85% zatrudnionych, którzy będą musieli pogodzić się z obniżką pensji.

Pandemia wirusa SARS-Cov-2 najpierw spowodowała drastyczny spadek popytu na podróże lotnicze, a następnie niemal całkowicie zawiesiła ruch pasażerski - rządy przerażone szybkością roznoszenia się zarazy zakazały lotów całkowicie.

Ryanair w kryzysie

O planowanych cięciach poinformował dyrektor generalny firmy Michael O'Leary. Jego zdaniem zapowiedziane redukcje to "minimum, którego potrzebuje Ryanair, aby przetrwać kolejnych 12 miesięcy". Jednocześnie zastrzegł, że warunkiem utrzymania pozostałych warunków jest wynalezienie do tego czasu szczepionki przeciwko koronawirusowi. W przeciwnym razie, jego zdaniem będą konieczne dalsze cięcia. 

Według O'Leary'ego do irlandzkiej linii wpłynęło już 25 milionów wniosków o zwrot pieniędzy za odwołane loty. Jest to dla niej gigantyczny problem, niezwykle zaburzający płynność finansową. 

Szef taniego przewoźnika ostro krytykuje dotacje jakie otrzymują duże linie lotnicze od rządów. Do europejskich linii ma trafić co najmniej 30 miliardów euro, zatwierdzonej już przez Komisję Europejską pomocy w formie pożyczek. O'Leary nazwał takie linie jak Lufthansa, Air France czy British Airways "dotacyjnymi ćpunami krążącymi po Europie i wciągającymi pomoc publiczną". 

Według danych opublikowanych przez spółkę w pierwszym kwartale strata netto irlandzkiego przewoźnika wyniosła ok. 100 milionów euro.

W bardzo trudnej sytuacji znajdują się również Polskie Linie Lotnicze LOT. Tam również doszło do obcięcia pensji. Obniżki mają wynieść odpowiednio 66% dla pilotów i 50% dla reszty personelu pokładowego. Warto zauważyć, że propozycja kierownictwa linii przewiduje, że nawet po powrocie sytuacji do normalności, płace pozostałyby dalej obniżone. Miałoby to trwać aż do 2023 roku. 

Źródło: msn.com

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >