wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

W kolejnej szkole nie będzie dziś rozpoczęcia roku. Decyzje zapadają nagle

1 Września 2020

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Rozpoczęcie roku szkolnego nie odbędzie się w każdej placówce oświaty. Burmistrz Biskupca podał oficjalne wiadomości w mediach społecznościowych. Nie jest to jedyna sytuacja, gdzie pracownicy oświaty mogli mieć kontakt z osobą zakażoną.

Od kilku tygodni między Prawem i Sprawiedliwością a środowiskami nauczycielskimi i uczniowskimi trwała walka o sposób rozpoczęcia roku szkolnego. Dariusz Piontkowski oraz politycy obozu rządzącego parli na rozpoczęcie edukacji z trybie stacjonarnym. Minister edukacji deklarował, że skoro można uczęszczać na imprezy masowe, to powrót do szkół nie powinien stanowić dla młodzieży większego problemu. Dziś okazuje się, że nie każda placówka będzie mogła przywitać swoich podopiecznych. Uczniowie z Biskupca nie są jedyni.

Rozpoczęcie roku szkolnego nie w każdej placówce? Burmistrz Biskupca podał ważne wiadomości

Na oficjalnym profilu włodarza Biskupca pojawił się niepokojący wpis. Kamil Kozłowski, bo o nim mowa, zawiadomił lokalną społeczność o zakażeniu jednego z pracowników tamtejszej szkoły podstawowej nr 3. Przykre zdarzenie zmusiło burmistrza do przesunięcia rozpoczęcia roku szkolnego na 8 września. "W związku z wykryciem w naszej gminie pierwszego przypadku koronawirusa u członka rodziny pracownika szkoły podstawowej nr 3 zdecydowałem o przesunięciu terminu rozpoczęcia roku szkolnego w tej szkole na dzień 8 września 2020 r, z jednoczesnym zastrzeżeniem, że w związku z dynamiką sytuacji termin ten może ulec zmianie" - podał w wiadomości na Facebooku. Burmistrz zaapelował też o stosowanie się do wytycznych Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego. 

Kozłowski przekazał, że jego decyzja ma na celu ochronę zdrowia osób, które na co dzień przebywają lub pracują w placówkach oświaty. "Podjęte przeze mnie działania mają na celu przede wszystkim troskę o zdrowie dzieci, ich rodziców, nauczycieli i pracowników oświaty oraz naszych mieszkańców. O dalszych moich działaniach będziecie państwo informowani na bieżąco" - zadeklarował. Przypomnijmy, że zawieszanie zajęć w szkołach będzie odbywać się jedynie za zgodą Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Część dyrektorów postanowiło ominąć ten przepis i wykorzystać przysługujące im dni wolne od nauczania. Sprawiło to, że niektóre rozpoczęcia roku szkolnego będą miały miejsce dopiero za kilka dni. 

Rozpoczęcie roku szkolnego w niektórych placówkach może zostać przesunięte

Dariusz Piontkowski w rozmowie z Polską Agencją Prasową potwierdził, że młodzież z Biskupca nie jest jedyna. Wskazał jednak, że podobne przypadki są jednostkowe. - Jedna z nauczycielek okazało się, była zakażona, zakażenie rozeszło się praktycznie w całej radzie pedagogicznej i nie było możliwości rozpoczęcia stacjonarnych zajęć. Ale to są pojedyncze przypadki na dwadzieścia kilka tysięcy szkół - zadeklarował minister edukacji dla Polskiej Agencji Prasowej. Polityk Prawa i Sprawiedliwości wciąż utrzymuje, że rozpoczęcie roku szkolnego w trybie stacjonarnym było dobrą decyzją.

Rozpoczęcie roku szkolnego jest przede wszystkim ważnym spotkaniem organizacyjnym. Dyrektorzy oraz nauczyciele będą dziś informować młodzież o zmianach i decyzjach związanych z zagrożeniem epidemicznym. Przepisy bezpieczeństwa obowiązujące w placówkach oświaty mogą się nieco różnić. Dystans społeczny, dezynfekcja rąk oraz mniejsze grupy, będą jednak dotyczyć każdej szkoły, która nie otrzymała zgody na prowadzenie nauczania zdalnego. 

Źródło: [Fakt/PAP]

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >