Auschwitz-Birkenau. https://pixabay.com/pl/photos/auschwitz-1-auschwitz-polska-3699077/
Źródło: https://pixabay.com/pl/photos/auschwitz-1-auschwitz-polska-3699077/
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 11 Stycznia 2020

Obrzydliwy artykuł w zagranicznej gazecie. "Polska współwinna holokaustu"

Rosja, a dokładnie rządowa "Rossijskaja Gazieta", oskarża Polskę o udział w Holokauście. Wszystko w kontekście zbliżających się obchodów rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz. "Przywódca kraju, który w państwie żydowskim nieoficjalnie uważają za współuczestnika Holokaustu, nie miał moralnego prawa znajdować się wśród przywódców państw wyzwalających więźniów obozów koncentracyjnych", pisze rządowa gazeta.

Słowa te są odpowiedzią na uchwałę, krytycznie odnoszącą się do słów rosyjskiego władzy, która w czwartek została przyjęta przez Sejm. Jak przypomina tygodnik "Wprost", Sejm przyjął uchwałę "w sprawie wyrażenia sprzeciwu wobec manipulowania faktami i zakłamywania historii przez polityków Federacji Rosyjskiej w celu dyskredytowania Polski i pogarszania relacji rosyjsko-polskich".

Andrzej Duda zdecydował, że nie poleci na Światowe Forum Holokaustu, podczas którego głos zabierze m.in. Władimir Putin. Tego prawa odmówiono za to prezydentowi Polski, wobec czego Duda nie miałby możliwości odniesienia się do insynuacji, który, rzecz prawdopodobna, ponownie dopuści się Putin.

Rosja: Izrael może odetchnąć z ulgą

"Rossijskaja Gazieta", w tekście zatytuowanym "Czego boi się Polska", pisze, cytowana przez "Wprost": "Przywódca kraju, który w państwie żydowskim nieoficjalnie uważają za współuczestnika Holocaustu, nie miał moralnego prawa znajdować się wśród przywódców państw wyzwalających więźniów obozów koncentracyjnych". Następnie czytamy: "W jakiejkolwiek paralelnej rzeczywistości istniałby pan Duda, jak bardzo by kipieli oburzeniem polscy politycy i politolodzy niezadowoleni z tego, że kolejny raz pokazano im prawdę, trudno spierać się z tym, co mówią dokumenty. A one dobitne potwierdzają, że znaczna część społeczeństwa polskiego bezpośrednio uczestniczyła w zagładzie mieszkających w kraju Żydów".

Co więcej, zdaniem dziennikarza rosyjskiej gazety Jewgienija Szestakowa Polacy "piszą historię na nowo", ponieważ "po wojnie Polska przywłaszczyła sobie majątek Żydów, którzy zginęli w Holokauście", czytamy na stronie tygodnika. Mało tego, autor podaje, że "na każdego niemieckiego oprawcę przypadało 10-15 dobrowolnych pomocników spośród miejscowych mieszkańców". Gazeta przyznaje, co prawda, że zdarzały się historię ratowania Żydów przez Polaków, jednak przykłady te są "kroplą w morzu".

Zdaniem "Rossijskaja Gazieta", wielu osób w Izraelu przyjęło decyzję prezydenta Dudy, który, jak wspomnieliśmy, odmówił przyjazdu, z zadowoleniem i "odetchnęło z ulgą".

Przypomnijmy, że Putin przekonywał ostatnio, że II Wojna Światowa nie była następstwem paktu Ribbentrop-Mołotow, a podpisanego przez Wielką Brytanię, Francję i Polskę monachijskiego paktu z Niemcami z 1938 r. Mówił również o tym, że Polacy spiskowali z III Rzeszą. Zaznacza też, rzecz jasna, że to armia radziecka wyzwoliła Europę od nazizmu.