wtv.pl > Świat > Rola witamin i mikroelementów w kosmetykach
Iberion Iberion
Iberion Iberion 19.03.2022 09:12

Rola witamin i mikroelementów w kosmetykach

portrait-woman-with-facial-mask-half-face
fot. Materiał Zewnętrzny

Każdy z nas marzy o zdrowiu i dobrym samopoczuciu, dlatego przyjmujemy witaminy, które wspierają nasz organizm od środka. Gdy chcemy zadbać o wygląd wspomagamy się kosmetykami. Mikroelementy i składniki odżywcze, które się w nich znajdują, dbają o naszą urodę. Jakie witaminy znajdziemy w kosmetykach i gdzie ich szukać?  Podpowiadamy.

Rola witamin w kosmetykach 

Witaminy znajdujące się w kosmetykach wykazują wiele właściwości. Do jednych z najważniejszych należy ochrona przed przedwczesnym starzeniem się skóry, stąd na rynku znaleźć możemy kremy do twarzy z odpowiednim podziałem na wiek. Witamina A+E jest niezwykle ważna, gdy zależy nam na utrzymaniu włosów i paznokci w dobrej kondycji. Wykazuje właściwości antyoksydacyjne. Znajdziemy ją np. w retinolu, który uelastycznia skórę i pomaga w walce z trądzikiem. 

Ważna jest również witamina B3, znajdująca się w niacynamidzie. Reguluje wydzielanie sebum oraz pobudza syntezę kolagenu. Zmniejsza widoczność zmarszczek. Jeśli zależy nam na rozjaśnieniu przebarwień, to warto sięgnąć po witaminę C. Odpowiada ona również za prawidłowy przebieg procesu syntezy kolagenu, a tym samym zmniejsza widoczność naczynek. Znajdziemy ją w serum do twarzy. Dostarczanie witaminy E jest niezwykle istotne, gdy wystawiamy naszą skórę na promieniowanie UV, ponieważ chroni przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego, działa kojąco i nawilża.

Mikroelementy w kosmetykach

Na rynku istnieją kosmetyki, które nazywamy mineralnymi. To właśnie w nich zaobserwować możemy największe śladowe ilości wszelkich mikroelementów. Ich najważniejszą rolą jest dbanie o prawidłowe funkcjonowanie skóry oraz włosów. O jakich pierwiastkach mowa?  

  1. Krzem. Głównie znany z tego, że dobrze wpływa na włosy. Ale to nie jedyna jego zaleta. Wzmacnia ściany naczyń krwionośnych oraz przyśpiesza procesy gojenia. Znajdziemy go w ekstraktach roślinnych ze skrzypu polnego oraz glonach. 

  2. Cynk. Znalazł zastosowanie w kosmetykach dermatologicznych i kosmetycznych. Żaden z pierwiastków nie ma wpływu na tak wiele funkcji w organizmie jak cynk. Odpowiada on między innymi za zdrowy wygląd paznokci, wzrost włosów oraz wzmacnia układ odpornościowy i rozrodczy.  Jest odpowiedzialny również za wydzielanie sebum. Gdy zauważymy u siebie przerzedzenie włosów lub łamliwe paznokcie warto sięgnąć po cynk w tabletkach .

  3. Magnez wykazuje właściwości przeciwzapalne oraz regeneruje skórę. Dzięki niemu w organizmie tworzy się bariera chroniąca przed atakiem wolnych rodników. 

  4. Żelazo. W kosmetykach odpowiada za dbanie o prawidłową funkcję dotlenienie skóry oraz regenerację uszkodzonych tkanek.

Artykuł Zewnętrzny

Tagi:
Powiązane