wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Nie obsługują go, bo to "elegancka restauracja". Skandaliczna decyzja prokuratury

23 Stycznia 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Restauracja w Maszkowicach konsekwentnie odmawia obsługi panu Marcinowi. Właścicielka wydała bowiem zakaz obsługiwania wszystkich gości romskiego pochodzenia. Sprawa trafiła do prokuratury.

O znieważaniu, jakiego doświadcza pan Marcin Szczyrba, informuje Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. "RASIZM USANKCJONOWANY PRZEZ PROKURATURĘ!", pisze na Facebooku OMZRiK.

Jak czytamy, restauracja konsekwentnie odmawia przyjęcia zamówienia od pana Marcina. "Za każdym razem sytuacja wygląda podobnie: inni klienci normalnie zamawiają jedzenie, ale kiedy tylko pojawi się pan Marcin to dla niego »nie ma miejsca, wszystko zarezerwowane«, »lokal jest zamknięty«". Właścicielka wspomnianej restauracji otwarcie przyznała się do tego, że wydała swoim pracownikom zakaz obsługi wszystkich osób pochodzenia romskiego.

Restauracja: Romów tu nie obsługujemy

Informacje podawane przez OMZRiK potwierdziła również dziennikarka Gazety Krakowskiej. "Pojechaliśmy do zajazdu, aby sprawdzić, czy rzeczywiście Marcin Szczyrba nie zostanie obsłużony. Sala restauracyjna była pusta, a kelnerka bez problemu przyjęła od nas zamówienie. Wkrótce pojawiła się dwójka innych gości i oni także zostali obsłużeni. Kiedy pojawił się Szczyrba, personel nie przyjął od niego zamówienia, tłumacząc się rezerwacją. Kazał również zaczekać na właścicielkę zajazdu. Kiedy mężczyzna wyszedł na zewnątrz lokalu, jeden z członków personelu zamknął główne wejście, a goście musieli wychodzić bocznymi drzwiami", pisze Tatiana Biela.

Pan Marcin złożył zawiadomienie do prokuratury. Oskarża właścicielkę restauracji dyskryminowanie oaz znieważanie z powodu pochodzenia etnicznego.

Przesłuchiwana w tej sprawie właścicielka lokalu przyznała, że wydała zakaz swoim pracownikom, by ci nie obsługiwali gości romskiego pochodzenia. Jak zaznaczyła, chciała "mieć spokój w lokalu i żeby swoim zachowaniem nie odstraszali jej klientów". Właścicielka dodała, że prowadzi "elegancką restaurację". Gościła u niej nawet premier Szydło.

"Prokurator po takich zeznaniach... umorzył postępowanie! Bo jego zdaniem pan Szczyrba nie był znieważany (chociaż nazywano go »brudasem«), a zakaz obsługi nie był spowodowany pochodzeniem etnicznym", informuje OMZRiK. Ośrodek zaznacza, że złożył zażalenie na decyzję prokuratora.

"Ja nie chcę żeby jakoś strasznie ukarać właścicielkę, po prostu chciałbym być traktowany jak każdy inny człowiek", zaznacza pan Marcin.

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >