wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

"Kto nigdy nie wykorzystał nietrzeźwej niech pierwszy rzuci kamień". Ohydne słowa Rafała Ziemkiewicza nie powinny zostać zapomniane

26 Listopada 2020

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Rafał Ziemkiewicz w okrutny sposób odniósł się do sprawy wykorzystanej seksualnie 19-latki. Dziewczyna został zgwałcona, gdy była pod wpływem alkoholu. Sprawcą miał być zakonnik, Andrzej W. Przypominamy skandaliczną sprawę oraz komentarz był

W 2013 roku wśród dominikanów wybuchła afera, której twarzą stał się Andrzej W. - kapłan oskarżony o wykorzystanie seksualne nieletniej. Przestępstwo miało mieć miejsce po uprzednim wprowadzeniu kobiety w stan upojenia alkoholowego.

Dramat nastolatki w okrutnych słowach skomentował Rafał Ziemkiewicz. "No cóż, kto nigdy nie wykorzystał nietrzeźwej niech rzuci pierwszy kamień. Ale jak zakonnik to kara konieczna" - czytamy we wpisie dziennikarza na Twitterze.

Rafał Ziemkiewicz obraził zgwałconą 19-latkę?

Sprawa została przekazana w ręce policji, jednak nie był to pierwszy raz, gdy organy ścigania miały podejmować interwencję względem zakonnika. W 2012 roku, jak podaje "Gazeta Wyborcza" duszpasterz został zatrzymany w związku z prowadzeniem pojazdu osobowego pod wpływem środków odurzających. U zatrzymanego wykryto wówczas aż dwa promile alkoholu.

Co ciekawe, dominikanin posiadał na koncie bankowym aż 300 tysięcy złotych spadku po bliskim. Andrzej W. przerwał świadczenie posługi kapłańskiej rok po zgłoszeniu sprawy. Decyzję wydał generał zakonu, a miesiąc później została ona poparta przez watykańską kongregację do spraw instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń.

Przyczynami, których najprawdopodobniej nie dostrzegł Rafał Ziemkiewicz, było: łamanie ślubów zakonnych, brak woli poprawy mimo licznych kar i upomnień, odrzucenie oferowanej pomocy.

Ofiara doprowadziła do umorzenia sprawy. Jak podaje "Gazeta Wyborcza", obiekt kpin Ziemkiewicza nie chciał roztrząsać sprawy poprzez upokarzające przesłuchania i wracanie do traumatycznych wspomnień. Klasztor, w którym służył Andrzej W., odmówił sfinansowania adwokata dla 19-latki. Zaoferowano jedynie wsparcie psychologiczne. 

Trauma drugiego człowieka została podsumowana przez Rafała Ziemkiewicza seksistowską uwagą. Publicysta wciąż słynie z obraźliwego określenia pod adresem protestujących kobiet. Feministki w 25 października bieżącego roku nazwał "ku****ami".

Skandaliczne deklaracje nie przeszkadzają redaktorowi w stałym podbijaniu rynku mediów. Jego postać mogliśmy obserwować jeszcze w 2020 roku na antenie TVP Info. Rafał Ziemkiewicz współprowadził wówczas publicystyczny program "W tyle wizji". Wcześniej, bo między 2000 a 2012 rokiem, jego artykuły ukazywały się między innymi w "Rzeczpospolitej", "Do Rzeczy", czy też we "Wprost".

Od sierpnia 2019 roku współpracował z "Faktem".

Alan Wysocki

Ateista roku 2018, redaktor WTV.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Polityka

Nowy sondaż przedstawia kiepską sytuację opozycji. PiS zostawił ją w tyle

Czytaj więcej >

Polityka

Szef NIK wyszedł na mównicę, posłowie PiS wyszli z sali. Banaś skomentował wybory kopertowe

Czytaj więcej >

Polityka

Podekscytowana Krystyna Pawłowicz komentowała mecz siatkarzy. Dostało się też Ewie Kopacz

Czytaj więcej >

Polityka

Sylwia Spurek wnosi o zakaz wędkarstwa. Proponuje "nową piątkę dla zwierząt"

Czytaj więcej >

Polityka

Białe miasteczko. Medycy zapowiadają zaostrzenie protestu

Czytaj więcej >
Ryszard Terlecki szczerze o rekonstrukcji rządu i przyszłości Jarosława Kaczyńskiego

Polityka

Kukiz w koalicji z PiS? Terlecki: Będziemy o tym rozmawiać

Czytaj więcej >