Rafał Betlejewski i Dawid Gurfinkiel
Źródło: https://www.facebook.com/pages/category/Artist/Rafa%C5%82-Betlejewski-427683817438500/
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 4 Grudnia 2019

Jak to możliwe? Rafał Betlejewski ukarany za swój projekt

Rafał Betlejewski, artysta i performer, ma zapłacić 1100 złotych kary. Wszystko za sprawą akcji "Tęsknię za Tobą, Żydzie" i banerze o tymże napisie umieszczonym na rynku w Węgrowie

Rafał Betlejewski oraz żydowski aktywista Dawid Gurfinkiel maja zapłacić karę za wywieszenie na rynku w Węgrowie baneru z napisem "Tęsknie za Tobą, Żydzie". Akcja miała na celu upamiętnienie zamordowanych przez nazistów na tamtejszym rynku: rabina Jakuba Mendla Morgensterna oraz stryja Agnieszki Holland, Mendla Hollanda, który jako szef rady miasta publicznie protestował przeciwko Zagładzie. Jak zaznacza artysta, napis wisiał raptem godzinę.

Rafał Betlejewski: "Dla mnie to szok"

Jak podaje onet.pl, "Pomysł na »Tęsknię za Tobą, Żydzie« narodził się w 2004 roku. Na akcję składa się kilka projektów, a jedną z odsłon jest wypisywanie na murach hasła »Tęsknię za Tobą, Żydzie«. Artysta od przeszło dekady sam tworzy tego typu napisy, a także zachęca do tego innych. »Chcę odzyskać słowo Żyd, wyrwać je antysemitom, którzy w tym kraju są jedynymi, korzystającymi z niego w sposób nieskrępowany«".

Mimo że, jak utrzymuje Betlejewski, próbował skontaktować się z organizacjami lokalnymi, prosząc o zgodę i pomoc w projekcie, nie dało to żadnego efektu. Nikt nie był zainteresowany akcją. "My już upamiętniamy, więc panom dziękujemy", odpowiadano.

W Radio Maryja odlecieli. W Radio Maryja odlecieli. "Tadeusz Rydzyk nowym wyklętym"Czytaj dalej

Co więcej, akcja spotkała się z ogromną ilością hejtu, głównie ze strony lokalnych bojówkarzy, jak relacjonuje artysta, "wykorzystujących każdą sposobność, by nas obrażać". Wśród obecnych na rynku hejterów znaleźli się m.in. lokalni działacze PiS.

"W mieście rządzi katolicki nacjonalizm, podszyty namiętnym antysemityzmem, zakorzenionym jeszcze przed okupacją", zaznacza Betlejewski.

Na hejcie się nie skończyło. Odpowiedzialni za akcję panowie mają zapłacić 1,1 tys. "W naszym mieście nie będziemy tolerować żadnych oddolnych akcji prożydowskich" taki sygnał zdaniem Betlejewskiego wysyła nałożona na nich kara pieniężna.

Artysta prosi o wsparcie w prowadzonym przez siebie projekcie. W serwisie zrzutka.pl utworzona została zbiórka.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Antoni Macierewicz powraca. Nowa teoria o Katastrofie Smoleńskiej

2. Uczestniczka dowiedziała się, że padła ofiarą napaści seksualnej z nagrania. Międzynarodowy skandal w "Big Brother"

3. Nie do wiary, w jak fatalnych warunkach mieszkała Kalina Jędrusik. Uwielbiana gwiazda PRL, mimo to nie traciła wiary

4. Ktoś tu straci pracę? Żarty z Magdy Ogórek w TVP Info

5. Tradycyjna sałatka jarzynowa nie musi być nudna! Wystarczy, że dodasz do niej jeden sekretny składnik, prawdziwe niebo w gębie

6. Trutka na szczury w lekach. 2 mln Polaków zagrożonych, ministerstwo powołało sztab kryzysowy