Kolejne problemy Radia Maryja. Wikimedia.com/Piotr Drabik CC BY 2.0Źródło: Wikimedia.com/Piotr Drabik CC BY 2.0
Wszystkie wideo autora Agata Jaroszewska
Autor Agata Jaroszewska - 29 Listopada 2020

Jest zawiadomienie do Ambasady Izraela ws. Radia Maryja. Rydzyk w kolejnych tarapatach

Niedawne problemy Radia Maryja w Kanadzie były zaledwie wstępem do kłopotów mediów Tadeusza Rydzyka. Sieć obiegły kolejne informacje o zawiadomieniu dwóch instytucji w sprawie antysemityzmu oraz nieprawdziwych treści wyemitowanych na antenie w czasie jednego z programów katolickiej rozgłośni.

Polskie społeczeństwo jest wyjątkowo podzielone w sprawie stosunku do Radia Maryja. Kwestią sporną nie jest tutaj fakt, iż rozgłośnia Tadeusza Rydzyka jest radiem katolickim. Punktem wskazywanym jako skandaliczny najczęściej staje się sama treść prezentowanych poglądów, ich szkodliwość społeczna, oraz niezgodność z faktami naukowymi.

Uwaga, może być niebezpiecznie. Trzeba się przygotować, sparaliżowany ruch drogowyUwaga, może być niebezpiecznie. Trzeba się przygotować, sparaliżowany ruch drogowyCzytaj dalej

Po kolejnych problemach na terenie Kanady Radio Maryja i Tadeusz Rydzyk mogą być zaniepokojeni faktem, iż przyjrzano się skandalicznej audycji, w której padło wiele nieprawdziwych i antysemickich treści, mimo iż tytuł programu wskazywał na coś zupełnie innego.

Problemy Radia Maryja, zawiadomienia w sprawie antysemickich treści na antenie

W tym tygodniu media przekazały informacje, że na terenie Kanady działalność Radia Maryja ponownie jest pod lupą, lecz tym razem konsekwencje mogą być zdecydowanie bardziej odczuwalne przez Tadeusza Rydzyka

Przekazano informacje o tym, że do Ministerstwa Skarbu Kanady trafiło pismo, w którym pada oficjalna prośba o przyjrzenie się finansowaniu katolickiego medium. ShimonKofflerFogel z ramienia organizacji The Centre for Israel and JewishAffairs osobiście podpisał się pod tym wnioskiem. Tamtejsi działacze od lat walczą o to, by toruński redemptorysta nie mógł głosić oburzających treści, a z racji, iż Radio Maryja wpisane jest tam na listę organizacji charytatywnych, nie jest zobowiązane do płacenia podatków. Wkrótce może się to jednak zmienić.

TVP wypuści specjalny film, ma uderzyć w Donalda Tuska. Właśnie podano datę premieryTVP wypuści specjalny film, ma uderzyć w Donalda Tuska. Właśnie podano datę premieryCzytaj dalej

Czy również w kraju nad Wisłą nad redemptorystą zbierają się czarne chmury? Po głośnej petycji, gdzie zbierano podpisy po to, by ograniczyć polityczną działalność duchownego, jej twórcy zdecydowali się zawiadomić instytucję walczącą z antysemityzmem oraz Ambasadę Izraela o treści jednego z programów rozgłośni.

Dokładnie wypunktowano oburzające twierdzenia, jakie padły w jej trakcie. Większość z nich to nic innego, jak szkodliwe opinie osobiste twórców audycji, które z prawdą historyczną nie mają nic wspólnego, dodatkowo wprowadzają słuchacza w błąd i propagują nienawiść.

Sprawa dotyczy audycji "Rozmowy niedokończone" sprzed miesiąca

Adam i Witek, którzy od początku proszą o anonimowość, nie mają zamiaru biernie przyglądać się działaniom Tadeusza Rydzyka. To twórcy wspomnianej wcześniej petycji, a tym razem interweniują w sprawie skandalicznych słów wyemitowanych przez rozgłośnię przed miesiącem w ramach audycji "Rozmowy niedokończone".

Jak podaje Onet, wskazywane przez autorów zawiadomienia w sprawie jawnego antysemityzmu dotyczy rozmowy historyka Michała Gruszczyńskiego oraz psychologa Adama Budka. Audycja miała poruszać temat ratowania Żydów przez Polaków w czasach II wojny światowej, jednak opinie padające z ust gości były zupełne różne od tematu.

- Dowiecie się z tej audycji, że: nie bez powodu powstał termin żydokomuna, bo to Żydzi tworzyli trzon ruchów komunistycznych w Polsce. Większość władz PZPR po wojnie, według prowadzących audycję, stanowili: Żydzi, Białorusini i inny element niepolski. Żydów na terenach Polski mordowali głównie mieszkańcy Ukrainy niebędący Polakami, zaś na terenach rdzennie polskich prawie nie było współpracy ludności z Niemcami, nie było szmalcownictwa. Co więcej, dowiecie się Państwo, jak niewdzięczni i nienawistniwobec Polaków byli Żydzi złośliwie mówiący do Polaków po rosyjsku - czytamy w przytoczonym przez Onet fragmencie pisma zaadresowanego do Ambasady Izraela oraz instytucji walczącej z antysemityzmem.

To jednak nie koniec szokujących treści wypunktowanych w piśmie przez Adama i Witka. Okazuje się, że prowadzący postanowili jeszcze bardziej rozwinąć temat swoich uprzedzeń do Żydów.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
2. TVP dostała 4,8 miliarda złotych z budżetu państwa. Inne państwowe spółki mogą tylko pomarzyć o takich pieniądzach
3. Media: Polska i Węgry nieoczekiwanie zyskały sojusznika. Kolejny kraj przeciwny związaniu budżetu UE z praworządnością
4. Rzecznik policji: Funkcjonariusze nie wiedzieli, że zatrzymują dziennikarkę. Tymczasem na zdjęciach widać coś innego 

Czy zawiadomienie doczeka się oficjalnej odpowiedzi Ambasady Izraela?

- Twierdzenia o zabijaniu Żydów przez Polaków to według prowadzących audycję może być sposób na uzasadnienia roszczeń do mienia żydowskiego w Polsce. Może się też z tej audycji dowiedzieć się, że Holocaust do lat ‘60 XX wieku nikogo zbytnio nie obchodził, że jest to pewna narracja i teraz Polacy powinni promować swoją narrację historyczną - przeczytać można w dokumencie cytowanym przez portal Onet

Twórcy oficjalnego zawiadomienia nie ukrywają, iż ich zdaniem Tadeusz Rydzyk stara się zdobyć kolejne publiczne pieniądze, przewidując, iż zauważono, że Prawo i Sprawiedliwość zaczęło przeznaczać spore pieniądze na organizacje i miejsca działające na linii polsko-żydowskiej. Przykładem tej tezy jest dofinansowanie budowanego w Toruniu Muzeum Pamięci i Tożsamości. Adam i Witek nie mają wątpliwości, iż jest to nic innego, jak czysta kalkulacja.

Do czasu publikacji niniejszego artykułu na oficjalnej stronie Ambasady Izraela nie pojawiły się żadne informacje na temat oficjalnego stanowiska w sprawie antysemickich treści na antenie Radia Maryja.

Źródło: Onet / Fakt

Gajos, Podsiadło, Makłowicz i inni znani Polacy nagrali specjalny film. Zwrócili się do wszystkich mężczyznGajos, Podsiadło, Makłowicz i inni znani Polacy nagrali specjalny film. Zwrócili się do wszystkich mężczyznCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Nagle w szpitalu na Ukrainie zabrakło prądu. Niektórych pacjentów nie udało się odratować
  2. Idziesz jutro do Biedronki lub Lidla? Na półkach z produktami zobaczysz prawdziwe hity, ceny nie do pomyślenia
  3. Szczegóły tajnego pogrzebu Henryka Gulbinowicza. Na grobie nietypowy wieniec
  4. "Pokaż, że masz jaja". Ostre słowa w stronę Przemysława Czarnka na antenie Polsat News
  5. "Uważaj na głowę". Niesamowita inicjatywa Szpitala Klinicznego w Krakowie
  6. Polacy obchodzą przepisy na potęgę. Burmistrz Wisły powiedział wszystko, sposobów na ferie mimo obostrzeń jest wiele
  7. Rewelacyjne wydajność za małe pieniądze. RTX 3060 TI może być bardzo tani