wtv.pl > Polska > Rydzyk w poważnych tarapatach. Kanadyjska rozgłośnia nie chce mieć nic wspólnego z Radiem Maryja
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 08:29

Rydzyk w poważnych tarapatach. Kanadyjska rozgłośnia nie chce mieć nic wspólnego z Radiem Maryja

wtv
WTV.pl
  • Dyrektor kanadyjskiej centrali Radia Maryja otrzymał pilną wiadomość

  • Tamtejsza rozgłośnia CJMR zakończyła współprace ze skutkiem natychmiastowym

  • O sprawie poinformował tamtejszy polityk o polskim pochodzeniu Thomas Lukaszuk

Katolickie medium od ponad 20 lat prowadzi audycje za pośrednictwem CJMR. Początkowo podpisywano umowy ze stacjami lokalnymi, by móc nadawać audycje przez całą dobę. Z biegiem czasu Radio Maryja znacznie się uniezależniło, jednak wciąż definitywnie nie zakończyło podobnych działań.  

W Kanadzie CJMR nie udostępni audycji Radia Maryja. "Kneblowanie katolickiego głosu"

Dostęp do zagranicznych nadawców zwiększa zasięgi, a co za tym idzie, wpływy do kasy Radia Maryja

Ksiądz Cydzik, dyrektor Centrali Radia Maryja w Kanadzie, otrzymał pismo od rozgłośni z Oakville. W dokumencie poinformowano o natychmiastowym przerwaniu współpracy.

Powodem są oskarżenia o antysemickie treści, wypełnione mową nienawiści oraz ksenofobią.

Thomas Lukaszuk nie krył entuzjazmu, gdy przekazał oficjalne wiadomości. "Wspaniały dzień dla praw człowieka w Kanadzie. Ksenofobiczny program radiowy, Radio Maryja, już więcej nie będzie nadawany na Kanadyjskich falach radiowych!" - czytamy we wpisie tamtejszego polityka.

Great day for human rights in Canada! Xenophobic radio program from Poland, Radio Maryja, is no longer aired on Canadian...

Opublikowany przez Thomasa A. Lukaszuka Piątek, 11 grudnia 2020

Medium Tadeusza Rydzyka sprawę nakreśliło nieco inaczej. W artykule na swojej stronie internetowej powiedzieli wprost o "kneblowaniu katolickiego głosu". Podkreślono, że zakończenie współpracy po ponad 20 latach jest dla stacji niebywałą stratą. 

Cydzik odparł zarzuty o promowanie treści szerzących nienawiść, antysemityzm i ksenofobię. Oskarżenie o podsycanie nienawiści i dyskryminacji uznał za głęboko niesprawiedliwe. - Tu chodzi tylko o wyłączenie tej stacji, która była dostępna lokalnie w Toronto. Nadawała w soboty i niedziele, po godzinie programu - uspokajał słuchaczy przedstawiciel medium dla Radia Maryja. 

Warto zaznaczyć, że prośba o ustosunkowanie się do zarzutów padła już we wrześniu, jednak miała przejść bez większego echa.

Ostatnia emisja Radia Maryja w Toronto i Oakville miała miejsce 6 grudnia. Radio Maryja na terenie Kanady można nadal odbierać za pomocą satelity i internetu.

Źródło: [Radio Maryja]