wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Centrum Praw Kobiet mocno poruszone słowami w Radiu Maryja. Chodzi o audycję: "Jak być dobrą żoną w sypialni"

9 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Oburzające treści to jeden ze znaków rozpoznawczych Radia Maryja i Tadeusza Rydzyka. Słowa, jakie padły podczas jednej z audycji na antenie katolickiego medium wywołały stanowczą reakcję Centrum Praw Kobiet. Prawo do wyznawania religii nie daje prz

  • Radio Maryja w czerwcu wyemitowało audycję o tytule „Jak być dobrą żoną w sypialni”

  • W czasie rozmowy prowadzący oraz goście wielokrotnie normalizowali przemoc i gwałt

  • Centrum Praw Kobiet zamieściło obszerny wpis będący odpowiedzią na szkodliwe i przemocowe treści propagowane na antenie katolickiej rozgłośni

Ostatni szum wokół Radia Maryja może nie pomagać Tadeuszowi Rydzykowi w dalszym korzystaniu z rządowego bezgranicznego poparcia. Okazuje się, że niedawne słowa popierające tuszującego pedofilię biskupa Janiaka nie były jedynymi przemocowymi zachowaniami, o których powinniśmy pamiętać.

Niestety przemoc w Polsce i na świecie to wciąż ogromny problem, a chociażby rozpowszechnianie treści podobnych do tych z audycji „Jak być dobrą żoną w sypialni” Radia Maryja faktycznie przyczynia się do skali problemu. Twórcy treści w medium Tadeusza Rydzyka stanęli po stronie oprawców: gwałcicieli i przemocowców.

Radio Maryja uczy kobiety, że mają zadowalać mężczyzn i nie patrzeć na swoje granice

Oburzająca audycja Radia Maryja została wyemitowana już jakiś czas temu, podobnie odpowiedź Fundacja Centrum Praw Kobiet, niemniej warto przypomnieć te haniebne słowa padające z ust dziennikarzy pracujących w katolickim medium. Nie wolno pozwolić, aby osoby propagujące przemoc wobec kobiet, oraz każdego innego człowieka, mogły promować podobne treści w przestrzeni publicznej.

W czerwcowym programie katolickiej rozgłośni kontrowersyjny program prowadził Lech Polakiewicz. Towarzyszyli mu ksiądz Mariusz Różański oraz Danuta i Piotr Sobol. Audycja miała być poradnikiem dla katolików i wskazywać właściwą drogę w małżeńskiej sypialni osób wierzących. Niestety w kwestii merytorycznej coś poszło zupełnie źle. Tezy padające z ust gości oraz prowadzącego są zwyczajnie skandaliczne.

- [...] Żona nie może uważać swojego męża za agresora czy potencjalnego gwałciciela. Ma on prawo domagania się od żony współżycia seksualnego [...] Jeżeli w czasie współżycia seksualnego jedno z małżonków nie chce współżyć seksualnie, ale widać, że jest jakaś potrzeba z drugiej strony, to także jakaś forma ofiarowania siebie, dawania z siebie życia - cytuje fragmenty audycji Radia Maryja portal kobieta.pl.

Niestety to nie koniec treści przekazanym słuchaczom. Zmuszanie do współżycia seksualnego bez zgody partnera lub partnerki to gwałt i nie zmienia tego żadna przysięga wierności złożona przed Bogiem, czy urzędnikiem.

Internauci zwrócili uwagę nie tylko na szkodliwe treści przekazywane przez rozgłośnię, ale również na normalizowanie przemocy domowej przez prowadzącego audycję Lecha Polakiewicza. Reakcja fundacji walczącej o polepszenie sytuacji kobiet w Polsce, nie mogła przejść obojętnie obok tak wstrząsających słów.

Nie wolno krzywdzić drugiej osoby, nie można też tego usprawiedliwiać. Przemoc to przemoc

- Trudny małżonek to prawdziwy dar od Pana Boga. Dar i ogromne wyróżnienie [] bo Pan Bóg zauważył, że tylko ty dasz sobie z nim radę - mówił prowadzący audycję Lech Polakiewicz. Trudno uwierzyć, że ktokolwiek, a tym bardziej osoba wykształcona, może zdobyć się na tak obrzydliwe stwierdzenie.

Dla wszystkich potrzebujących tej informacji: nie traktuj się jak męczennika. W przypadku, gdy osoba bliska stosuje w stosunku do ciebie przemoc, masz prawo szukać pomocy. To nie ty jesteś winny/winna. Pierwszym krokiem, jaki możesz zrobić, jest skorzystanie z bezpłatnej infolinii, pod numerem 801 120 002 znajdziesz specjalistów gotowych ci pomóc.

Centrum Praw Kobiet zamieściło obszerny wpis, punktując szkodliwe i przemocowe treści odnosząc się do nich. Szczególnie dużo miejsca poświęcono "gwałtowi małżeńskiemu", który zdaniem "specjalistów" Radia Maryja nie jest przemocą, a jedynie "ofiarowaniem siebie", gdyż przecież żona musi być w sypialni uległa swojemu panu i władcy.

Centrum Praw Kobiet interweniowało w sprawie skandalicznej audycji Radia Maryja

- Seks jest ok, kiedy obie strony wyrażają na niego świadomą zgodę. Zmuszanie do seksu to przestępstwo. I choć często nie jest nam łatwo to zrozumieć, do molestowania lub gwałtu może dochodzić w związkach, także w małżeństwach - czytamy w poście udostępnionym przez Centrum Praw Kobiet na Facebooku. Dane przedstawione przez fundację kreują wyjątkowo przykry obraz tego, co jest codziennością wielu osób.

- Z raportu „Przełamać tabu. Raport o przemocy seksualnej” fundacji STER wynika, że w większości przypadków molestowania seksualnego sprawcą była osoba bliska: obecny (22 procent) lub były partner (63 procent), a do zdarzenia doszło w mieszkaniu (55 procent) - przekazuje fundacja odnosząca się do treści audycji, gdzie katolickie medium brało udział w normalizowaniu ludzkiej tragedii dziejącej się za zamkniętymi drzwiami. Całość postu znaleźć możecie poniżej.

Źródło: kobieta.pl / Facebook.com

Podobne artykuły

Były poseł PiS Piotr O. skazany za kupno prawa jazdy

Polska

Były poseł PiS skazany na prawie dwa lata pozbawienia wolności w zawieszeniu. Powodem łapówka i kupno prawa jazdy

Czytaj więcej >

Polska

Prof. Simon otrzymuje groźby śmierci za namawianie do szczepień. Członek Rady Medycznej przy premierze na celowniku?

Czytaj więcej >

Polska

Znamy wyniki sekcji zwłok 19-latki, która zginęła w Katowicach. Stwierdzono rozległe obrażenia

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Kłodzko. Tragedia na torach. Zginęła kobieta

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Musi zapłacić zaległy abonament RTV, mimo że nie ma telewizora. Dziwna reakcja Poczty Polskiej

Czytaj więcej >
Twitter & Śląska Policja

Polska

Wypadek w Katowicach. Pojawiło się nowe nagranie, pokazuje zupełnie inną perspektywę

Czytaj więcej >