wtv.pl Polityka Przemysław Czarnek wydał rozporządzenie dot. zajęć wspomagających
Piotr Molecki/East News

Przemysław Czarnek wydał rozporządzenie dot. zajęć wspomagających

19 marca 2022
Autor tekstu: Alan Wysocki

Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenie w sprawie zajęć wspomagających dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych oraz wszystkich klas szkół średnich. Dokument późnym wieczorem został opublikowany w Dzienniku Ustaw. Warto się zainteresować i przygotować na dodatkowe zajęcia prowadzone po powrocie do szkół.

Przemysław Czarnek zwiększył rezerwę oświatową o aż 187 milionów złotych. Środki te mają zostać przeznaczone na sfinansowanie zajęć wspomagających celem powtórzenia i utrwalenia wiadomości z obowiązkowych zajęć. Mogą to być lekcje języka, nauki ścisłe lub przedmioty charakterystyczne dla profilu danej klasy.

Rozporządzenie zmienia opublikowane już rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Przemysław Czarnek przeznaczy 187 milionów na nadrabianie zaległości

Przemysław Czarnek nie wskazał, w jaki konkretny dyrekcja ma organizować zajęcia wspomagające. Szkoły mają pełną swobodę w doborze przedmiotów, godzinach prowadzenia dodatkowych lekcji oraz metodach przekazywania wiedzy.

Należy zaznaczyć, że zajęcia wspomagające nie będą obowiązkowe. Nauczyciel ani dyrektor nie mogą zmusić dzieci i młodzieży do brania w nich udziału. Lekcje mają zostać prowadzone tak, by dostosować je do indywidualnych potrzeb uczniów i uczennic.

Przemysław Czarnek zarządził wejście w życie rozporządzenia wraz z dniem następującym po publikacji. Oznacza to, że przepisy zaczną obowiązywać już 29 maja.

" Dzięki temu od 31 maja szkoły mogą organizować zajęcia. Te placówki, które nie zdecydują się na dodatkowe lekcje przed przerwą wakacyjną, będą mogły prowadzić je od września " - przekonują pracownicy Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Zajęcia będą organizowane dla grupy liczącej nie mniej niż 10 uczniów. W przypadku szkół podstawowych - w grupie nie mniejszej niż 5 uczniów.

Według szacunków Ministerstwa Edukacji i Nauki z dodatkowych godzin mogą skorzystać ponad 3 miliony uczniów i uczennic.

Dyrektorzy szkół będą zobowiązani do przedstawienia informacji z zakresu prowadzonych zajęć. W tym celu przygotowano specjalny dokument.

>

Zajęcia wspomagające nie dotyczą szkół podstawowych oraz liceów dla dorosłych. Mowa także o szkołach branżowych II stopnia, szkołach policealnych, szkołach podstawowych specjalnych i szkołach ponadpodstawowych specjalnych, szkołach przysposabiających do pracy oraz dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym w szkołach podstawowych.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Obserwuj nas w
autor
Alan Wysocki
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia