wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Oburzające słowa Czarnka. "Nadzór pedagogiczny nie jest zastraszaniem"

4 Listopada 2020

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Minister Edukacji i Nauki, Przemysław Czarnek, w bulwersujący sposób odniósł się do stanowiska ZNP, którego prezes sprzeciwia się zastraszaniu przez MEN dyrektorów i nauczycieli ze względu na wspieranie Strajku Kobiet.

Sławomir Broniarz, prezes ZNP, we wtorek wydał oświadczenie, w którym stanowczo sprzeciwia się próbom zastraszania dyrektorów, nauczycieli i pracowników oświaty w związku z poparciem, jakie wyrażają dla Strajku Kobiet. Przemysław Czarnek na swoim Twitterze odniósł się do tego stanowiska twierdząc, że działania MEN to nie zastraszanie, a "realizacja ustawowych obowiązków".

Konsekwencje wobec nauczecieli. Czarnek "uspokaja"

Przemysław Czarnek, w swoim środowym wpisie na Twitterze, bezpośrednio zwrócił się do prezesa Związku Nauczycielstwa Polskiego. Jak stwierdził, nadzór MEN wiąże się z "podstawową realizacją ustawowych obowiązków przez Kuratorów Oświaty". Dodał również, aby nie porównywać tych działań z zastraszaniem i "nie lękać się".

Wpis odnosi się do oświadczenia prezesa ZNP, Sławomira Broniarza, w którym podkreślał, że Przemysław Czarnek nie ma prawa do nakładania kar dyscyplinarnych oraz pociągania do odpowiedzialności nauczycieli i dyrektorów, a także do zastraszania ich. Porównał obecną sytuację do ubiegłorocznego strajku, gdzie część kuratorów oświaty gromadziła informacje o strajkujących pracownikach. Zapewnił, że podejmuje kroki prawne, aby ochronić nauczycieli i zapowiedział współpracę z Rzecznikiem Praw Obywatelskich. - W trybie pilnym występujemy także do kuratorów oświaty o przekazanie informacji, na jakiej podstawie prawnej zbierają dane od dyrektorów - poinformował Broniarz.

Jak napisała rzeczniczka MEN, Anna Ostrowska, w komunikacie przesłanym PAP w nocy z poniedziałku na wtorek, resort jest w posiadaniu informacji, z których wynika, że część nauczycieli nawołuje uczniów do uczestnictwa w Strajku Kobiet. Zapowiedziała podjęcie natychmiastowych kroków w związku z zaistniałą sytuacją, co wiąże się ze sprawdzeniem przez kuratorów oświaty, czy takie działania pojawiały się w ich regionach, a także jak zareagowali na nie dyrektorzy szkół. 

Ostrowska dodała, że jeśli potwierdzi się, że nauczyciele nawoływali do wzięcia udziału w protestach lub sami byli ich uczestnikami, zostaną wobec nich wyciągnięte konsekwencje prawne, ponieważ w ten sposób "powodują zagrożenie w czasie epidemii i zachowują się w sposób uwłaczający etosowi ich zawodu". Podkreśla, że MEN nie wyraża zgody na zachęcanie uczniów do "chuligańskich i wulgarnych" zachowań.

Przemysław Czarnek, zapytany w "Naszym Dzienniku" o przyczynę tak znacznego udziału młodzieży w proaborcyjnych protestach, stwierdził, że jest zaniepokojony zachowaniem części rektorów i związkowców nauczycielskich, którzy nie potępiają wychodzenia na ulicę i "chuliganerii", tylko wyrażają solidarność z protestującą młodzieżą, a wręcz zachęcają ją do strajkowania.

Minister przyznał, że działania tych nauczycieli, którzy namawiali uczniów do wzięcia udziału w demonstracjach, bądź sami w nich uczestniczyli, są na bieżąco monitorowane przez kuratorów. Także wobec rektorów, którzy zarządzili dzień wolny od zajęć ze względu na protest, będą wyciągane konsekwencje znajdujące się w granicach możliwości prawnych ministerstwa. Przemysław Czarnek dodaje, że raport na temat wspomnianych zachowań pojawi się w MEN na początku tygodnia.

Tagi:

Facebook

Marta IdzikowskaAutor

Redaktor WTV

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

"Nie jest pan dziennikarzem": kontrowersje wokół słów Donalda Tuska

Polityka

Do kogo Donald Tusk powiedział, że ten "nie jest dziennikarzem"? Nie był to Miłosz Kłeczek z TVP

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polityka

Tajne spotkanie na Nowogrodzkiej. Kaczyński może oddać Ministerstwo Sportu nowemu koalicjantowi

Czytaj więcej >
Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, jego pensja wzrośnie o 40 proc.

Polityka

Prezydent RP z podwyżką wynagrodzenia o 40 proc. Więcej zarobi nie tylko Andrzej Duda

Czytaj więcej >
Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ po 31 latach pracy

Polityka

Po 31 latach pracy Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polityka

Błażej Spychalski odszedł z Kancelarii Prezydenta, może trafić do Orlenu. Schetyna: tu nie ma żadnych standardów

Czytaj więcej >
Monika Pawłowska

Polityka

Od Lewicy aż po PiS. Monika Pawłowska dogadała się z Mateuszem Morawieckim? Gazeta.pl dotarła do niewiarygodnych informacji

Czytaj więcej >