wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Obowiązuje zakaz przemieszczania się, a w Warszawie trwa duży protest. Na miejsce ruszyła policja

31 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

W centrum miasta trwa protest przeciwko zakazowi przemieszczania się. Na miejscu stawiła się grupa Obywateli RP. Policja zabezpiecza miejsce przedsięwzięcia. Relacje już krążą w mediach społecznościowych. Co tam się dzieje?

  • Obywatele RP zwołali zgromadzenie, by "przetestować zakaz rządu"

  • Na miejscu są funkcjonariusze policji, jednak jeszcze nie doszło do użycia środków przymusu bezpośredniego

  • Służby mundurowe mają najprawdopodobniej uformować kordon

Lider ruchu społecznego wyjaśnił, co jest przyczyną protestu. - Godzina policyjna, zakaz poruszania się, to jedna z tych rzeczy, które wymagają wprowadzenia stanu wyjątkowego. Postępujemy tą logiką, którą postępowaliśmy zawsze. Jak się czegoś zakazuje, istotnych wolności obywatelskich, to naszą powinnością jest stanąć tam, gdzie zakazują - wskazuje aktywista dla naszej redakcji - komentował dla naszej redakcji Paweł Kasprzak. 

Właśnie teraz trwa protest przy rondzie de Gaulle'a. Nie wiadomo, co może się wydarzyć

Na miejscu zebrało się kilkunastu przedstawicieli Obywateli RP. Na proteście nie brakuje dziennikarzy, a także służb mundurowych. Obecnie atmosfera zdaje się dość spokojna, jednak nie wyklucza się zastosowania środków przymusu bezpośredniego.

Jak podawał nam Kasprzak, nie wiadomo, czego konkretnie można spodziewać się po służbach mundurowych. Brak przewidywalności był przyczyną, dla której protest ma skromny charakter. - Dzisiaj, kiedy nie jest jasne, jak się policja i władza zachowa, to my chcemy to sprawdzić. Jeśli reakcją obywateli będzie uległość, to oni się rozpędzą - tłumaczy. 

Obecnie trwają negocjacje między służbami a liderem ruchu obywatelskiego. Wciąż nie doszło do porozumienia. Wiele wskazuje na to, że służby nie wiedzą, jakie działania podjąć w zaistniałej sytuacji.

Według manifestujących zakaz przemieszczania się jest niezgodny z Konstytucją. Ustawa zasadnicza zezwala na ograniczanie swobód obywatelskich jedynie przy wprowadzeniu jednego z trzech stanów wyjątkowych. Paweł Kasprzak zapewnia nas, że jego celem nie jest podważanie sensu zasad epidemicznych, lecz zaprotestowanie wobec wdrażania restrykcji niezgodnie z obowiązującymi przepisami. 

Sylwester Marczak, rzecznik Komendy Stołecznej Policji zapewnił, że podczas sylwestra dojdzie do zwiększenia liczby patroli policyjnych, a służby mundurowe będą skupiać się na zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańcom Warszawy. - Każdą sprawę policjanci będą analizowali indywidualnie w zależności od przyczyn i okoliczności podjętych działań - deklaruje nadkomisarz.

Źródło; [WTV]

Podobne artykuły

Polska

Prof. Simon otrzymuje groźby śmierci za namawianie do szczepień. Członek Rady Medycznej przy premierze na celowniku?

Czytaj więcej >

Polska

Znamy wyniki sekcji zwłok 19-latki, która zginęła w Katowicach. Stwierdzono rozległe obrażenia

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Kłodzko. Tragedia na torach. Zginęła kobieta

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Musi zapłacić zaległy abonament RTV, mimo że nie ma telewizora. Dziwna reakcja Poczty Polskiej

Czytaj więcej >
Twitter & Śląska Policja

Polska

Wypadek w Katowicach. Pojawiło się nowe nagranie, pokazuje zupełnie inną perspektywę

Czytaj więcej >
Pixabay/cbakobus - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Popularne produkty wycofane ze sklepów. Aż 12 rodzajów lodów skażonych tlenkiem etylenu

Czytaj więcej >