wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Uczestniczka Powstania Warszawskiego nie powstrzymała emocji po wystąpieniu Kaczyńskiego. "Oburzające i bezczelne"

22 Listopada 2020

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Krystyna Zachwatowicz, wdowa po Andrzeju Wajdzie, wielka artystka i uczestniczka powstania warszawskiego w ostrych słowach wypowiedziała się o działaniach policji podczas ostatnich dni protestów. Wyznała też, że niezwykle wzruszyły ją hasła wypisyw

- Widziałam scenę, gdzie trzech drabów, ogromnych chłopów w mundurach policyjnych zatrzymuje młodą dziewczynkę. To ikoniczna scena, jak ta przemoc wygląda - opowiadała artystka.

Krystyna Zachwatowicz skomentowała protesty w Krakowie i Warszawie

Wczoraj ulicami Krakowa przeszedł marsz solidarności z ostatnim protestem Strajku Kobiet w Warszawie. Jak zaznaczały organizatorki, marsz miał dodać otuchy "bitym i gazowanym przez policję" w Warszawie. "Kraków-Warszawa, wspólna sprawa", pisano na stronie wydarzenia na Facebooku. 

Podczas ostatniego protestu doszło do kontrowersyjnych starć pomiędzy policją a zgromadzonymi. Najpierw siły porządkowe nie chciały wypuścić demonstrujących z pl. Powstańców Warszawy, a potem, jak się okazało, tajniacy używali na przypadkowych protestujących pałek teleskopowych. Umundurowani funkcjonariusze stosowali za to gaz m.in. na posłankach Lewicy i KO, a także na przywódczyniach Strajku. Rzecznicy i związkowcy policji plączą się w zeznaniach i sprawa wciąż jest bardzo gorąca.

Krystyna Zachwatowicz, polska aktorka i reżyserka, wdowa po Andrzeju Wajdzie i uczestniczka powstania warszawskiego przyznała, że niezwykle wzruszyła ją solidarność między krakowiakami i warszawiakami. Artystka urodziła się w stolicy, ale większość życia spędziła w Krakowie.

- Zobaczyłam te hasła: "Warszawo, nigdy nie będziesz szła sama!". Albo: "Warszawo, twój Kraków". Coś niesamowitego. Popłakałam się - mówiła w wywiadzie dla Onetu. 

- Mam taki osobisty do tego stosunek, bo sama jestem urodzona w Warszawie. Tam przeżyłam okupację, Powstanie Warszawskie, w którym jako 14-latka brałam udział. Później przeniosłam się do Krakowa i zachwyciłam się tym miastem. Dla mnie to związek szalenie uczuciowy - dodała. 

- Przez te lata, które tu mieszkałam - jako "warszawska krakowianka" - miałam poczucie, że warszawiacy mają stosunek do krakusów dosyć negatywny. I na odwrót. Jedni chcieli widzieć w sobie "krakówek", inni "warszawkę". Ja zawsze broniłam albo jednych, albo drugich - zaznaczyła w swojej wypowiedzi.

Zachwatowicz ostro o działaniach policji

- To jest niebywałe, co się dzieje. Zachowanie policji przypomina czasem ZOMO i stan wojenny. To przecież ZOMO z nami w PRL w taki sposób postępowało! - podkreśliła aktorka. 

- Na początku to było pocieszające, gdy w Warszawie policja zachowywała się bardzo w porządku i nawet otrzymywała oklaski od tłumu. A teraz nagle się stało coś takiego… Widziałam scenę, gdzie trzech drabów, ogromnych chłopów w mundurach policyjnych zatrzymuje młodą dziewczynkę. To ikoniczna scena, jak ta przemoc wygląda - opowiedziała. 

Jak twierdzi, zachowania policji nie zniechęcą ludzi do dalszych demonstracji.

- Już tyle czasu wychodzą, że na pewno się nie wystraszą. Natomiast gdy ja widzę pana Kaczyńskiego... Mam same najgorsze myśli. Ostatnio występował z kotwicą Polski Walczącej w klapie marynarki. To było oburzające i bezczelne - mówiła. 

- Niepokoi mnie także otoczenie Kaczyńskiego. Ci wszyscy młodzi ludzie zgromadzeni wokół pana Ziobry. Nie wierzę, że to się może dobrze skończyć. Oni są absolutnie przepełnieni nienawiścią - stwierdziła artystka. 

Wyraziła również swoje poparcie dla protestujących.

- Ale powiem panu jedno: gdyby nie te moje 90 lat, to pierwsza bym szła z tymi młodymi protestować. Gdybym była tylko trochę młodsza...

źródło: [msn.com]

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >