Krystyna Zachwatowicz wypowiedziała się o protestach kobiet - potępiła działania policji.. Wikimedia/Ralf Lotys
Źródło: Wikimedia/Ralf Lotys
Wszystkie wideo autora Anna Dymarczyk
Autor Anna Dymarczyk - 22 Listopada 2020

Uczestniczka Powstania Warszawskiego nie powstrzymała emocji po wystąpieniu Kaczyńskiego. "Oburzające i bezczelne"

Krystyna Zachwatowicz, wdowa po Andrzeju Wajdzie, wielka artystka i uczestniczka powstania warszawskiego w ostrych słowach wypowiedziała się o działaniach policji podczas ostatnich dni protestów. Wyznała też, że niezwykle wzruszyły ją hasła wypisywane i wykrzykiwane przez uczestników demonstracji.

- Widziałam scenę, gdzie trzech drabów, ogromnych chłopów w mundurach policyjnych zatrzymuje młodą dziewczynkę. To ikoniczna scena, jak ta przemoc wygląda - opowiadała artystka.

Zadziwiające sugestie wobec Niemców w Wiadomościach TVP. Zadziwiające sugestie wobec Niemców w Wiadomościach TVP. "Kto nie zna historii, skazany jest na jej powtarzanie"Czytaj dalej

Krystyna Zachwatowicz skomentowała protesty w Krakowie i Warszawie

Wczoraj ulicami Krakowa przeszedł marsz solidarności z ostatnim protestem Strajku Kobiet w Warszawie. Jak zaznaczały organizatorki, marsz miał dodać otuchy "bitym i gazowanym przez policję" w Warszawie. "Kraków-Warszawa, wspólna sprawa", pisano na stronie wydarzenia na Facebooku.

Podczas ostatniego protestu doszło do kontrowersyjnych starć pomiędzy policją a zgromadzonymi. Najpierw siły porządkowe nie chciały wypuścić demonstrujących z pl. Powstańców Warszawy, a potem, jak się okazało, tajniacy używali na przypadkowych protestujących pałek teleskopowych. Umundurowani funkcjonariusze stosowali za to gaz m.in. na posłankach Lewicy i KO, a także na przywódczyniach Strajku. Rzecznicy i związkowcy policji plączą się w zeznaniach i sprawa wciąż jest bardzo gorąca.

Krystyna Zachwatowicz, polska aktorka i reżyserka, wdowa po Andrzeju Wajdzie i uczestniczka powstania warszawskiego przyznała, że niezwykle wzruszyła ją solidarność między krakowiakami i warszawiakami. Artystka urodziła się w stolicy, ale większość życia spędziła w Krakowie.

- Zobaczyłam te hasła: "Warszawo, nigdy nie będziesz szła sama!". Albo: "Warszawo, twój Kraków". Coś niesamowitego. Popłakałam się - mówiła w wywiadzie dla Onetu.

Hubert Urbański ujawnił wielką tajemnicę Milionerów. Wielu widzów zachodziło w głowę, teraz sekret jego ekranu został odkrytyHubert Urbański ujawnił wielką tajemnicę Milionerów. Wielu widzów zachodziło w głowę, teraz sekret jego ekranu został odkrytyCzytaj dalej

- Mam taki osobisty do tego stosunek, bo sama jestem urodzona w Warszawie. Tam przeżyłam okupację, Powstanie Warszawskie, w którym jako 14-latka brałam udział. Później przeniosłam się do Krakowa i zachwyciłam się tym miastem. Dla mnie to związek szalenie uczuciowy - dodała.

- Przez te lata, które tu mieszkałam - jako "warszawska krakowianka" - miałam poczucie, że warszawiacy mają stosunek do krakusów dosyć negatywny. I na odwrót. Jedni chcieli widzieć w sobie "krakówek", inni "warszawkę". Ja zawsze broniłam albo jednych, albo drugich - zaznaczyła w swojej wypowiedzi.

Zachwatowicz ostro o działaniach policji

- To jest niebywałe, co się dzieje. Zachowanie policji przypomina czasem ZOMO i stan wojenny. To przecież ZOMO z nami w PRL w taki sposób postępowało! - podkreśliła aktorka.

- Na początku to było pocieszające, gdy w Warszawie policja zachowywała się bardzo w porządku i nawet otrzymywała oklaski od tłumu. A teraz nagle się stało coś takiego… Widziałam scenę, gdzie trzech drabów, ogromnych chłopów w mundurach policyjnych zatrzymuje młodą dziewczynkę. To ikoniczna scena, jak ta przemoc wygląda - opowiedziała.

Jak twierdzi, zachowania policji nie zniechęcą ludzi do dalszych demonstracji.

- Już tyle czasu wychodzą, że na pewno się nie wystraszą. Natomiast gdy ja widzę pana Kaczyńskiego... Mam same najgorsze myśli. Ostatnio występował z kotwicą Polski Walczącej w klapie marynarki. To było oburzające i bezczelne - mówiła.

Uwaga, ważne wieści dla seniorów. Media podały, ile dostaną do emerytury. Czy wystarczy?Uwaga, ważne wieści dla seniorów. Media podały, ile dostaną do emerytury. Czy wystarczy?Czytaj dalej

- Niepokoi mnie także otoczenie Kaczyńskiego. Ci wszyscy młodzi ludzie zgromadzeni wokół pana Ziobry. Nie wierzę, że to się może dobrze skończyć. Oni są absolutnie przepełnieni nienawiścią - stwierdziła artystka.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Czy Kościół powinien płacić podatki, jak wszyscy inni?
2. Wiadomo już, co dalej z godzinami dla seniorów. Odpowiedź MRiPS w wielu wzbudzi oburzenie
3. Tadeusz Rydzyk przerwał milczenie. Miał mówić o uczelni, a grzmiał o aborcji i LGBT

Wyraziła również swoje poparcie dla protestujących.

- Ale powiem panu jedno: gdyby nie te moje 90 lat, to pierwsza bym szła z tymi młodymi protestować. Gdybym była tylko trochę młodsza...

źródło: [msn.com]

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Ważna zapowiedź Ministra Zdrowia. 29 listopada będzie kluczowym dniem, co nas wtedy czeka?
  3. W jaki sposób mrozić pierogi na święta? Szef kuchni zdradził 3 niezawodne metody
  4. Scheuring-Wielgus ma problem z policją? Domaga się przeprosin "Spotkamy się w sądzie"
  5. Edyta Górniak chce uciec przed szczepieniami z kraju. Ma zabrać ze sobą syna
  6. Urodziłam dziecko z gwałtu, a państwo nie dało mi nawet na pieluchę. Niedawno znów zostałam zgwałcona (Reportaż)
  7. Boże Narodzenie 2020: Co dalej z krajowymi restrykcjami? Setkom osób może się nie spodobać. Ważna wiadomość dla osób wyjeżdżających na święta
  8. Oferty, na które Polacy czekają cały rok. Gigantyczne przeceny w Lidlu, sprzęt elektroniczny kupimy za "grosze"