protest. WTVŹródło: WTV
Wszystkie wideo autora Julian Bakuła
Autor Julian Bakuła - 20 Stycznia 2021

Już dziś o 17 ludzie wyjdą na ulice protestować. Jest oficjalna zapowiedź manifestacji

W środę o godzinie 17 przed Prokuraturą Okręgową w Gdańsku rozpocznie się organizowany przez Komitet Obrony Demokracji (KOD), Obywateli RP i organizację Kontra na Prawicę protest przeciw represjonowaniu niezależnych prokuratorów.

Protest pod nazwą "Wspieramy niezależnych prokuratorów" odbędzie się przed budynkiem gdańskiej Prokuratury Okręgowej przy ulicy Wały Jagiellońskie. "Dziś Sędziowie i Prokuratorzy, Jutro Ty!" - brzmi przywoływane przez onet.pl jedno z haseł wydarzenia. 

- Niezależni prokuratorzy, tak, jak i sędziowie, szykanowani są od początku „panowania” rządu PiS. Teraz działania Ziobry przybierają na sile. Wszystkich niepokornych trzeba złamać, dać im nauczkę, oraz zastraszyć innych, chcących pójść w ich ślady. Nie godzimy się na to - mówi w rozmowie z portalem onet.pl Sława Rafalak z KOD-u.

Represje stosowane przez ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę wobec niepokornych i niezależnych prokuratorów opisał niedawno portal OKO.press, przywołując przypadek karnego oddelegowania siedmiu prokuratorów do innych jednostek, często oddalonych o kilkaset kilometrów od dotychczasowego miejsca pracy, a niekiedy - niższych rangą (prokuratury rejonowe). 

Podpisane przez zaufanego człowieka Zbigniewa Ziobry, prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego, decyzje w tej sprawie noszą datę 15 stycznia (dostarczone zostały 18 stycznia), a delegowani prokuratorzy mieli tylko 2 dni na rozpoczęcie pracy w nowym, odległym miejscu. 

Fakt ujawnił rozmowę zabójcy 13-letniej Patrycji sprzed zbrodni. Po wszystkim miał obrzucać się śnieżkami z bratemFakt ujawnił rozmowę zabójcy 13-letniej Patrycji sprzed zbrodni. Po wszystkim miał obrzucać się śnieżkami z bratemCzytaj dalej

"Uderzono głównie w osoby z zarządu Lex Super Omnia oraz osoby aktywne medialnie, które krytykują prokuratora Ziobrę i Święczkowskiego oraz ich stronników. Delegacje mają wywołać efekt mrożący i zniechęcić innych do poglądów sprzecznych z tymi, które ma obecne kierownictwo prokuratury" - przekazała w rozmowie z OKO.press osoba zaznajomiona z kulisami pracy prokuratury.

Protest przeciw represjom

Represjonowani prokuratorzy delegowani są do nowych miejsc pracy na pół roku. Są wśród nich: Daniel Drapała (z prokuratury okręgowej we Wrocławiu), Katarzyna Kwiatkowska (Warszawa-Praga), Jarosław Onyszczuk (Warszawa-Mokotów), Katarzyna Szeska (Warszawa-Wola), Ewa Wrzosek (Warszawa-Mokotów), Mariusz Krasoń (prokuratura regionalna w Krakowie) oraz Artur Matkowski (prokuratura rejonowa Poznań-Grunwald).

"Dzisiaj przed prokuraturą okręgową w Gdańsku staniemy, żeby powiedzieć głośno i wyraźnie
- Stop represjom niezależnych prokuratorów.
- Żądamy niezależnej od polityków prokuratury.
- Stop niszczeniu niezawisłości sędziowskiej.
- Stop dewastacji praworządności w Polsce" - czytamy w opisie protestu na Facebooku. 

W opisie wydarzenia organizatorzy stwierdzają także, że niezależna prokuratura jest gwarantem przewidzianych przez Konstytucję wolności, które w momencie naruszenia jej niezawisłości także stają się zagrożone.

Protestujący domagają się ponadto dymisji Zbigniewa Ziobry.

Źródło: onet.pl, OKO.press

Artykuły polecane przez redakcję WTV: