wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Już dziś o 17 ludzie wyjdą na ulice protestować. Jest oficjalna zapowiedź manifestacji

20 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

W środę o godzinie 17 przed Prokuraturą Okręgową w Gdańsku rozpocznie się organizowany przez Komitet Obrony Demokracji (KOD), Obywateli RP i organizację Kontra na Prawicę protest przeciw represjonowaniu niezależnych prokuratorów.

Protest pod nazwą "Wspieramy niezależnych prokuratorów" odbędzie się przed budynkiem gdańskiej Prokuratury Okręgowej przy ulicy Wały Jagiellońskie. "Dziś Sędziowie i Prokuratorzy, Jutro Ty!" - brzmi przywoływane przez onet.pl jedno z haseł wydarzenia. 

- Niezależni prokuratorzy, tak, jak i sędziowie, szykanowani są od początku „panowania” rządu PiS. Teraz działania Ziobry przybierają na sile. Wszystkich niepokornych trzeba złamać, dać im nauczkę, oraz zastraszyć innych, chcących pójść w ich ślady. Nie godzimy się na to - mówi w rozmowie z portalem onet.pl Sława Rafalak z KOD-u.

Represje stosowane przez ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę wobec niepokornych i niezależnych prokuratorów opisał niedawno portal OKO.press, przywołując przypadek karnego oddelegowania siedmiu prokuratorów do innych jednostek, często oddalonych o kilkaset kilometrów od dotychczasowego miejsca pracy, a niekiedy - niższych rangą (prokuratury rejonowe). 

Podpisane przez zaufanego człowieka Zbigniewa Ziobry, prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego, decyzje w tej sprawie noszą datę 15 stycznia (dostarczone zostały 18 stycznia), a delegowani prokuratorzy mieli tylko 2 dni na rozpoczęcie pracy w nowym, odległym miejscu. 

"Uderzono głównie w osoby z zarządu Lex Super Omnia oraz osoby aktywne medialnie, które krytykują prokuratora Ziobrę i Święczkowskiego oraz ich stronników. Delegacje mają wywołać efekt mrożący i zniechęcić innych do poglądów sprzecznych z tymi, które ma obecne kierownictwo prokuratury" - przekazała w rozmowie z OKO.press osoba zaznajomiona z kulisami pracy prokuratury.

Protest przeciw represjom

Represjonowani prokuratorzy delegowani są do nowych miejsc pracy na pół roku. Są wśród nich: Daniel Drapała (z prokuratury okręgowej we Wrocławiu), Katarzyna Kwiatkowska (Warszawa-Praga), Jarosław Onyszczuk (Warszawa-Mokotów), Katarzyna Szeska (Warszawa-Wola), Ewa Wrzosek (Warszawa-Mokotów), Mariusz Krasoń (prokuratura regionalna w Krakowie) oraz Artur Matkowski (prokuratura rejonowa Poznań-Grunwald).

"Dzisiaj przed prokuraturą okręgową w Gdańsku staniemy, żeby powiedzieć głośno i wyraźnie- Stop represjom niezależnych prokuratorów.- Żądamy niezależnej od polityków prokuratury.- Stop niszczeniu niezawisłości sędziowskiej.- Stop dewastacji praworządności w Polsce" - czytamy w opisie protestu na Facebooku. 

W opisie wydarzenia organizatorzy stwierdzają także, że niezależna prokuratura jest gwarantem przewidzianych przez Konstytucję wolności, które w momencie naruszenia jej niezawisłości także stają się zagrożone.

Protestujący domagają się ponadto dymisji Zbigniewa Ziobry.

Źródło: onet.pl, OKO.press

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Hanna Lis zwróciła uwagę na wpadkę Dudy. Miał pogratulować Bidenowi zwycięstwa

  • Pojawiło się zawiadomienie ws. Jarosława Kaczyńskiego i mszy za jego matkę. Sanepid wciąż nie podjął decyzji

  • Przewrót kadrowy w TVN? Doniesienia o planowanych zwolnieniach

Julian Bakuła

Redaktor WTV

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Od 7 września turyści znów mogą odwiedzić Kanadę.

Świat

Od dzisiaj możemy wjechać do Kanady. Co się zmieniło i o czym musimy pamiętać?

Czytaj więcej >
Fighting record-low poll numbers, a weakening economy and a judiciary he says is stacked against him, President Jair Bolsonaro has called huge rallies for Brazilian independence day Tuesday, seeking to fire up his far-right base.

Świat

Brazylia: protesty zwolenników prezydenta Bolsonaro. “Sytuacja z Kapitolu się powtarza”

Czytaj więcej >

Świat

Nie żyje Jean-Paul Belmondo. Aktor miał 88 lat

Czytaj więcej >

Świat

Zwłoki wyrastają jak grzyby po deszczu. Tragiczne doniesienia z Petersburga

Czytaj więcej >
Poważny pożar w polskim kościele w Kijowie

Świat

Pożar polskiego kościoła w Kijowie. Ogień uszkodził organy

Czytaj więcej >

Świat

Kanclerz Angela Merkel odwiedzi Warszawę. Spotka się z Dudą

Czytaj więcej >